you can look here xxx free
indiansexstories
tu dai tai tu.
יבול שיא
הרפת והחלב
צינון פרות בקיץ

השפעות אקטיסף על הכרס, מאזן האנרגיה והיצרנות של פרות בתחילת התחלובה

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לאחר הצגת יתרונות השימוש באקטיסף בעקת חום, אנו מתמקדים בתקופת העקה הבאה ברפת הישראלית – עונת ההמלטות. בארץ, ההמלטות מרוכזות לרוב בחודשי החורף במטרה להביא ליצור חלב מוגבר בחודשי הקיץ.

פרות המתחילות לייצר חלב, חייבות לצרוך אנרגיה בכמות גבוהה. את הדרישה הגבוהה הזו לאנרגיה קשה לכסות ע"י צריכת המזון, ולכן בתחילת התחלובה הפרות נמצאות בסכנה להגיע למאזן אנרגיה שלילי. מאזן זה יכול להוביל לבעיות מטבוליות המשפיעות על הבריאות, היצרנות והפוריות בהמשך התחלובה.

אחד הפתרונות הוא מתן מנה עשירה באנרגיה בעזרת פחמימות זמינות במזון, אך זה יכול להוביל לתסיסה בעייתית בכרס שתגרום לעלייה ביצור הלקטט, לירידה ב- pH ובסופו של דבר עלול לגרום לחמצת כרס.

מחקרים הוכיחו שהזנה באקטיסף יכולה להקטין את ההשפעות השליליות בכרס. שמרים חיים תורמים לחיידקים מפרקי הסיב ומפרקי הלקטט וכך מסייעים לאיזון הכרס ולייצוב ה- pH בכרס.

ניסוי שנערך ברפת מסחרית של 430 פרות בצ'כיה, בדק את השפעות מתן אקטיסף לפרות בתחילת התחלובה.

ביקורת – 25 פרות, 3 שבועות לאחר המלטה.

אקטיסף – 25 פרות, קיבלו מנה זהה לביקורת עם תוספת של 5 ג' אקטיסף משבוע 3 עד שבוע 19 לאחר ההמלטה.

תוצאות השפעות אקטיסף על הכרס

תנובת החלב בקבוצת האקטיסף הייתה גבוהה ב- 1.6 ק"ג/ליום.
תנובת החלב משווה אנרגיה בקבוצת האקטיסף הייתה גבוהה ב- 2.4 ק"ג/ליום.
ה-pH וריכוזי חומצות השומן הנדיפות (חש"ן) בכרס פרות קבוצת האקטיסף היו גבוהים יותר ואילו רמות הלקטט בכרס היו נמוכות יותר.
רמות הגלוקוז בדם הפרות בקבוצת האקטיסף היו גבוהות יותר בתקופת שיא החלב.

השפעות אקטיסף על הכרס
תנובת חלב (ק"ג-ליום)

חלב השוואת אנרגיה
חלב השוואת אנרגיה

רמות ה-BHBA ו-NEFA המצביעים על פירוק רקמות שומן ורמות ה-AST ו-GMP המצביעים על פעילות בכבד היו נמוכות יותר בדם הפרות בקבוצת האקטיסף, בתקופת שיא החלב.

סיכום

לסיכום, תוספת אקטיסף למנה של פרות חלב בתחילת התחלובה משפיעה על סביבת הכרס, מסייעת בהורדת הסיכון לחמצת כרס ומקלה על פרות במאזן אנרגיה שלילי. בהיבט היצרני, הזנה באקטיסף משפרת את זמינות האנרגיה במנה ומובילה לעלייה ביצור החלב והמוצקים.

גרף תחלובה
גרף תחלובה

מקור

Kumprechtová, D., Illek, J., Julien, C., Homolka, P., Jančík, F., & Auclair, E. (2019). Effect of live yeast (Saccharomyces cerevisiae) supplementation on rumen fermentation and metabolic profile of dairy cows in early lactation. Journal of animal physiology and animal nutrition, 103(2), 447-455.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדווה אמונה קופ"ח כללית מאיר צור, ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, אירח את חדווה אמונה, מנהלת כללית מחוז דרום וצוותה הבכיר, רופאים, אחיות ומנהלי סיעוד, במטרה לקדם את איכות שירותי הבריאות וכן הארכת מתן שעות השירות לתושבי
< 1 דק' קריאה
אחרי שנים של התמודדות עם מפגעי פסולת חקלאית חמורים, המועצה האזורית אשכול, מקדמת הקמת מתקן חדשני לייצור חשמל מהגזם החקלאי שבתחומה, בדגש על גזם חממות.  המועצה, יחד עם יו"ר מושב אוהד, רונן כהן שהרים את הכפפה וחברת "אנרטי אינטרנשיונל" חתמו על הסכם להקמת
< 1 דק' קריאה
בקיבוץ יזרעאל מחפשים דרכים משפטיות וכספיות לסייע לגבע להתמודד מול תביעת הענק בנושא הטורבינות. גבע: המגעים טרם הבשילו לכלל מעשים    תביעת הענק בנושא הטורבינות חבר מרכזי בקיבוץ יזרעאל, מהקיבוצים העשירים בתנועה, מסר כי הנהלת הקיבוץ
2 דק' קריאה
מערכות סולאריות על מצופים תוצרת כחול לבן הותקנו לראשונה בישראל בבריכות הדגים של קיבוץ עין הנצי"ב. מדובר בשמונה מערכות סולאריות צפות על גבי מצופים חדשים שפיתחה חברת פלציב שבבעלות עין הנצי"ב. עד כה יובאו מצופים מסוג זה מסין.   הפרויקט שהושלם לאחרונה בהשקעה של כ-23 מיליון ש"ח, כולל 15 מערכות שהוצבו על גגות מבני המשק, ברפתות ובלולים. 
< 1 דק' קריאה
מכונני הקיבוץ המתחדש לקראת סוף המילניום הקודם זכיתי להיות זבוב על הקיר באירוע מכונן שהיה בקיבוץ שפיים: סיעור מוחות של חבורת "קיבוץ עתיד". זו החבורה שיילדה, רעיונית ומעשית, את "הקיבוץ המתחדש". עשיתי הכל כדי לא לחרוג ממעמד הזבוב, כדי שהאנשים ידברו חופשי, כאילו אין עיתונאי בסביבה.  כ-20 מחברי "קיבוץ
3 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן