יבול שיא
הרפת והחלב
הצדעה לחקלאים וליצרני החלב

הצדעה לחקלאים וליצרני החלב

2 דק' קריאה

שיתוף:

הצדעה לחקלאים וליצרני החלב, שהמשיכו בעבודתם גם בימים הקשים שעברו עלינו, מול נגיף הקורונה ובימי "שומר החומות". הם אלו שיאפשרו בעתיד להתמודד עם כל תרחיש קיצון, חיצוני ופנימי, מתוך מחויבות שלעולם לא יחסר מזון בישראל

בשוך הקרבות בשנה וחצי האחרונות חשוב שנצדיע לחקלאים וליצרני החלב בישראל. אותם גיבורים, שהמשיכו בעיבוד האדמה ובחליבה מבוקר ועד לילה למרות נגיף הקורונה המתעתע, שידעו להיות שם במשקים גם תחת איומי הרקטות, הקסאמים, הפצמ"רים וההצתות.

מעטים הם אנשי המקצוע בארץ שלנו, שעבורם שליחות ציונית היא דרך חיים ועבודה. שליחות אשר מנצחת כל סיכון או איום, בשם ההגנה והדאגה לביטחון המזון של אזרחי ישראל. למרות הקשיים העצומים אספקת התוצרת החקלאית והחלב לא נעצרו ולו לרגע. 

בשקט, בצנעה, הם יצאו למשקים והתמודדו בגבורה עם המצב. גם אל מול הצתת המתבן ברביבים, גם אל מול הרקטה שנחתה בכרמיה, גם אל מול הפגיעות בנחל עוז, או במושב גינתון כתוצאה מהפרעות בעיר הסמוכה לוד, השמיים הסוערים והרחובות השסועים לא הרתיעו אותם לעשות את מה שהם עושים הכי טוב בכל יום. 

לפעילות שלהם נלוותה עצימות תקשורתית, שאיננה מובנית מאליה. החקלאים זכו למעמד ולכבוד הראוי להם בפני כל הציבורי הישראלי.

יאיר בלברמן מניר יצחק, אדי פולנסקי מאור הנר ושורה של חקלאים ערכיים, מלחי הארץ, היו באולפני הטלוויזיה והרדיו, השמיעו את הקולות של כולנו, את התפקיד והחשיבות של חקלאי ישראל בראיה לאומית, כלכלית וחברתית. 

היה לי גם הכבוד לייצג את כל הגיבורים שלנו בבית הנשיא, בטקס חגיגי לרגל חג השבועות, בעיצומם של ימי הלחימה. בהשתתפות חברים יקרים נוספים ממשק החלב הצגתי בפני כבוד הנשיא, מר ראובן ריבלין, את נקודות האור של החקלאות הציונית בימים של חושך.

העבודה אשר מתקיימת בכל עת ותנאי בכדי לספק את ביטחון המזון של אזרחי ישראל, פשוט ככה. אך לא רק. 

כולנו יודעים שבכדי לגרש את החושך אין עלינו להילחם בו, אלא לחזק את האור. והאור שלנו ממשיך ובוהק גם בשדה החברתי, לנוכח הגעת הפילוג והניכור בחברה בישראל לשיאים שליליים חסרי תקדים.

למשל, במעבדה המרכזית של התאחדות יצרני החלב, שבה עובדים כמשפחה אחת אחמד ואללא, אירנה, וטטאינה, רווית חן ושירלי. אוכלים צהריים ביחד, מספרים על הילדים, נהנים וצוחקים כמו בני אדם נורמליים, אפילו שהמילה הזו נשמעת ממש לא.

אבל תדעו לכם שכן – יש חיים נורמליים והם במעבדת האיכות, בשדות, במשקי החלב, בחלקות האדמה הטובות והיפות שחקלאי ישראל כל-כך מחוברים אליהן. 

אנשים ערכיים אלו גם התגייסו לתמוך בכ-130 משפחות חרדיות, בעקבות האסון במירון. ברצף האירועים האסון הנורא נראה כמו עבר רחוק, אך הוא קרה אך לפני כחודש וכולנו שיקפנו בפני כל החברה בישראל את ערכי השותפות, הערבות הדדית והסולידריות.

היינו שם כאחים לאחים, המחלבות, החברים, איגוד התעשייה הקיבוצית, החממה בעין שמר ועוד לא מעט אנשים טובים. 

יש לא מעט אור במדינתנו האהובה, שעלינו להגבירו דווקא עכשיו, ודווקא דרך החקלאים שלנו. זה הזמן שעל המדינה להפיק לקחים וללמוד משהו אחד מרכזי מהמשברים האחרונים שחווינו: די לנו במציאות הישראלית המורכבת והרגישה, בכדי להבין שאין תחליף לחיזוק היצרנים שלנו ולעידוד התוצרת המקומית המשובחת כיעד לאומי, התיישבותי וכלכלי.

חקלאים ויצרני חלב חזקים, בעלי חוסן קהילתי, יאפשרו בעתיד להתמודד עם כל תרחיש קיצון, חיצוני ופנימי, מתוך מחויבות חסרת פשרות שלעולם לא יחסר מזון בישראל, ותמיד-תמיד הם ישמשו כמגדלור ערכי בפסיפס החברתי.  

כולי תקווה כי נלמד וניישם את הלקחים ממכלול המשברים שמלווים אותנו. נכיר ונוקיר את הטוב, היפה והערכי שבחקלאות הישראלית, לא רק כעת – אלא כל השנה.

הצדעה לחקלאים וליצרני החלב, הכותב הוא מנכ"ל התאחדות יצרני החלב בישראל, ליאור שמחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
מזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח: "מדובר בתקנון המותאם לימינו, מהווה כלי מקצועי ונותן מענה למציאות המשתנה לניהול האגודה על פי הכללים העדכניים ביותר"  תנועת המושבים ורשמת האגודות השיתופיות פרסמו לראשונה את נוסח התקנון המצוי
6 דק' קריאה
40 שנה ארך מסעם של בני ישראל ממצרים לארץ כנען, כולל חציית ים סוף. עשרה ימים ו-730 ק"מ, ארך מסעם של קבוצת רוכבי האופניים עברון-ברמד במסע חוצה ישראל ממנו חזרו השבוע. ניכר עליהם שבינתיים
"הייתה להם עברית מדהימה עם ח' ו-ע', וזה היה מצחיק לפעמים, אבל לא לעגו להם ולא הייתה בושה". סבו וסבתו של אלי אשכנזי עלו ב-1932 מדמשק לחצר כנרת והתיישבו באפיקים. הסיפור הפחות מוכר של העולים
6 דק' קריאה
איפה נחשבה הרפת לענף של נשים ולמה לרוב הנשים בקיבוץ לא היה רישיון נהיגה? ד"ר אסתר כרמל-חכים מרמת השופט חקרה את מעמד הנשים בקיבוצים ויש לה מסקנות מעניינות   לפני כשנה, לקראת יום האישה הבינלאומי
8 דק' קריאה
למרות שאין עדויות ארכיאולוגיות ליציאת מצריים, הזקן מבאקה אל גרבייה לא מרשה לאכול לחם בפסח. הדי בן עמר שופך חמתו   מתישהו באמצע שנות ה-80, ואני אז חבר קיבוץ צעיר יחסית לגילי היום, חבר צעיר
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן