יבול שיא
הרפת והחלב
מנוע המלט

מנוע המל"ט עדיין עמוק בבריכת הדגים בקיבוץ מעוז חיים

2 דק' קריאה

שיתוף:

דגי האמנון בבריכה בוחנים בתשומת לב את הגוף המוזר שנחת אצלם במפתיע. צוללנים של צה"ל לא הצליחו בשלב זה לאתר אותו

14,000 תושבי המועצה האזורית עמק המעיינות (לשעבר עמק בית שאן) ו-19,000 בעיר בית שאן, נהנו משקט ביטחוני ב-11 ימי מבצע "שומר החומות".

חלק מ-16 הקיבוצים, 6 המושבים ו-2 הישובים הקהילתיים במועצה, אף ארחו משפחות מעוטף עזה "עד יעבור זעם". 

ההפתעה באה בשבוע שעבר, השבוע האחרון למבצע, בשטף אירועים ביטחוניים שקטע שנים רבות של שקט באזור: שני ירדנים שחצו את הגדר וצעדו בדרך לירושלים נעצרו בין בית אלפא ומעלה הגלבוע.

התגלו עקבות שחצו את הגדר בין המושבים ירדנה ובית יוסף, ובגדר הגבול עם ירדן בקיבוץ כפר רופין התגלתה פרצה.

שיא האירועים יוצאי הדופן באזור התרחש ביום שלישי שעבר, כאשר מל"ט (מטוס ללא טייס) יורט על ידי צה"ל ונחת בבריכת דגי האמנון בקיבוץ מעוז חיים.

בצה"ל ציינו כי המל"ט היה במעקב על ידי יחידות הבקרה האווירית, אך לא נמסרה זהות המדינה שממנה המריא המל"ט ולא צוין מסלולו. באירועים קודמים דומים, דווח על מל"טים שהמריאו מבסיס בסוריה.

 מספר שלו אריאלי (61), מרכז ענף המדגה, יליד וחבר הקיבוץ: "בשעות הבוקר המוקדמות נוכחנו בתנועה מוגברת באזורנו, של מסוקים וכלי רכב צבאיים וכשיצאתי לאזור הבריכות, כבר מצאתי את כוחות צה"ל ליד בריכת האמנונים שאנחנו משווקים אותם כעת.

התברר, שאת גוף המל"ט וכנפיו מצא אחד מחברי הקיבוץ ומסר אותם לצבא. אלא שמנוע כלי הטייס הבלתי מאויש, צלל עמוק לתוך הבריכה.

צוללנים שהוזעקו למקום צללו לבריכה במטרה למצוא את המנוע כדי להתחקות אחר פרטיו. הצוללנים לא הצליחו לאתר את המנוע, בעיקר בגלל הבוצה בבריכה, שעומקה כ-70 מטר.

בנוסף, שליפת המנוע מהבריכה חייבת להיעשות בזהירות גבוהה, כי לא ידוע אם הוא נושא ראש נפץ או לא". 

אחד הפתרונות למציאת המנוע היה לשאוב את המים מבריכת האמנונים. אריאלי הסביר לנציגי הצבא, שהקיבוץ יסכים לפעולה זו רק בתנאי שיפוצה בסכום של כ-1,5 מיליון ₪ עבור הנזק שייגרם מאובדן 80 טון של דגי אמנון.

לעת עתה ירד פתרון זה מהפרק. ייתכן ויהיה צורך לחכות עוד כחודשיים, עד שישווקו האמנונים מהבריכה וניתן יהיה לייבשה ולמצוא את המנוע של המל"ט.

 יומיים אחרי יירוט המל"ט, כינס ראש הממשלה מסיבת עיתונאים עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, בלשכתו בירושלים.

הוא הציג בפניו חלק מהמל"ט שלדבריו הופל מעל עמק המעיינות, טען שהמל"ט היה חמוש ונשלח על ידי איראן ואמר כי זו עדות לכך שאיראן "מספקת את התשתיות שעליהן נשענים ארגוני הטרור".

מביני דבר והקרובים לנושא טוענים, שחלקי המל"ט שהציג נתניהו אינם כלל של המל"ט שהופל, זה שמנועו נמצא עמוק בבריכת האמנונים במעוז חיים. 

 עקב האירועים הוקם חפ"ק מח"ט באזור אצטדיון בית שאן, בהשתתפות כל גורמי הביטחון שניהלו את מצב החירום, עד החזרה לשגרה.

יורם קרין, יו"ר המועצה האזורית עמק המעיינות, כתב בדף שהופץ לתושבי המועצה: "דרשנו מהמח"ט וממפקדי הגזרה לתחקר את האירועים, להפיק לקחים ולתגבר את הכוחות והשמירה לאורך הגבול שלנו עם ירדן.

למחרת התקיימה הערכת מצב של הרבש"צים עם הצבא שגם בה דרשנו את הגברת השמירה על הגדר על ידי הצבא, ופעילות יותר אינטנסיבית שבה אפשר יהיה להמשיך ולשמור על ביטחון תושבי עמק המעיינות".

במקביל לאירועים אלה אירעו באזור מספר שריפות שהגדולות שבהן היו בגלבוע וליד קיבוץ מסילות ואחת נוספת באזור מעיין המסיל. לוחמי האש של המועצה וצוותי הביטחון השתלטו על השריפות ונערכות חקירות מה היו מקורן.

אירוע מתגלגל נוסף, ששלטונות ישראל והקיבוצים והמושבים שהגדר שלהם נמצאת לאורך הירדן עוקבים אחריו בדאגה, הוא ריכוז של אוטובוסים על גבול עירק-ירדן.

האוטובוסים אמורים להביא מפגינים פלסטינים מעירק שיערכו הפגנות לאורך גבול ישראל-ירדן, עקב מבצע "שומר חומות".

התקווה היא שהמלך חוסיין לא יאפשר את כניסת האוטובוסים לממלכתו, אבל בינתיים נקט צה"ל והיישובים במועצה, צמודי גבול ירדן, באמצעי ביטחון נוספים כדי לקדם מראש כל אירוע בגזרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*תמונה ראשית: מרכז המבקרים לירקות בנחל עוז לפני ההרס המתקפה הרצחנית של ארגון הטרור חמאס, גבתה את חייהם של חקלאים, בעיקר בקיבוצי עוטף עזה. מנתונים שהגיעו לידינו התברר כי בבוקר ה-7 באוקטובר נרצחו בביתם
6 דק' קריאה
בקיבוץ נירים בעוטף עזה, שבאותה שבת שחורה נרצחו חמישה מחבריו וארבעה חברים נחטפו ע"י החמאס, כבר רצים קדימה, לא נחים, לא מפסיקים לעשות, ממשיכים לזרוע ולהכין את האדמות להמשך גידולי החורף ב-6.10.23, רק יום
3 דק' קריאה
"עשרות אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ, מתל-אביב, מטבעון, מבאר-שבע. ובאחד הימים הגיעו תושבים מכפר-סבא באוטובוס שהעירייה שלהם העמידה לרשותם" צילומים: באדיבות המשפחה דודו מיכאלי הוא חקלאי מזה ארבעים שנה. עשרים שנה הוא היה בעל
4 דק' קריאה
חוק "סימון ארץ המקור" עומד להיכנס לתוקף בסוף שנה זו תמונה ראשית: אורן לביא. צילום: מישל אמזלג מנכ"ל משרד החקלאות אורן לביא קובע ש"ביטחון המזון של מדינת ישראל חייב להתבסס על תוצרת חקלאית מקומית".
2 דק' קריאה
מעגלי חיים ­- התארגנות משפטית מלידתנו עד מותנו, מזמן לנו מעגל החיים מפגשים ואירועים. במשפחה הגרעינית והמורחבת, בחברויות, לימודים, עבודה, טיולים ואירועים הנקרים בדרכנו. כאלה שכיף להיות בהם וכאלה שפחות. אנחנו חלק מחברה, אך
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן