יבול שיא
הרפת והחלב
מראה מקום שרה כוכבי

מראה מקום-יגור: תערוכת ציורים של שרה כוכבי, חברת יגור בגלריית לאונרדו

2 דק' קריאה

שיתוף:

בגלריית לאונרדו, בבית התנועה הקיבוצית בתל אביב, נפתחה תערוכת ציורים של שרה כוכבי, חברת יגור.

"דברים שכתבה כוכבי על התערוכה: "תערוכה זו היא פרי חקר ציורי של מעל שנתיים בנושאי נוף קרובים ליגור ובחצרה. העבודות עוסקות בעיקר במראות החיצוניים, מבנים ונוי האוצרים בתוכם את זיכרונות הקהילה לאורך כמעט מאה שנים. "

"הם מייצגים את פועלם של החלוצים שהתיישבו על אדמת יגור בעמק זבולון למרגלות הכרמל בשנת 1922 והפכו אדמות טרשים למקום פורה ושוקק חיים. בתקופת הסגרים עקב הקורונה שלט לא פעם שקט בחצר."

"חברים נחפזו לעיסוקיהם והסתגרו בבתים. ילדים חדלו לטייל במרחביו עם מטפלות הגנים. השקט המעיק, הותיר מרחב שהשפיע על העבודות שלי, כך שכמעט אין בהן דמויות. ההפנמה שלי נובעת מבחירה אישית שהבשילה עם השנים ואפשרה לי להביע את תחושותיי בציור."

המעגל הפנימי – תקופת הסגרים עקב מגפת הקורונה, העמיקה את החקר שלי פנימה, לעצמי ביחס לסביבתי הקרובה. ההסתכלות מד' אמותיי החוצה, אל החצר ופריחותיה המשתנות בשפע צבעוניות, התבוננות בעמק זבולון וכמובן בהר הכרמל ממרפסת ביתי. מכאן אל תוך הבית פנימה, כביטוי להתמודדות שלנו כזוג, עם הבדידות בערב פסח והגעגוע למשפחה (שלוש בנות וחמשה נכדים), אך גם עם ראיית היפה שטוב להיאחז בו בה בעת.

כבוגרת האקדמיה לאמנות "בצלאל" (1978) ובוגרת תואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה (2010), עסקתי תמיד ביצירה ועיצוב תוך שילוב עם הכתיבה העיתונאית במרחב ההתיישבותי.

במרבית השנים, בעבודתי כעיתונאית הקשבתי לאחרים והעליתי על הכתב את הסיפורים שלהם, התרשמתי מעשייתם והווייתם חייהם. הקורונה הביאה לפסק זמן בשגרת החיים. המכחול מאפשר לי לבטא את עצמי, תחושותיי וחיי.

המעגל הקרוב – לאורך כל התקופה, בהליכה בשבילי הקיבוץ ומחוצה לו גיליתי את יפי העצים, השיחים, הפרחים ובעיקר הבתים, גם אם פה ושם הטיח התקלף וחשף שכבות מהעבר.

השילוב המופלא בין מבנים מתקופת טרום המדינה והנוף המטופח של מאה השנים, נטמע בתוכי והיה לחלק ממני, אף שזו לא הביוגרפיה שלי. לא נולדתי ביגור.

גדלתי בתל-אביב. השקפת עולמי התגבשה בחיק תנועת השומר הצעיר בקן צפון. עם חברי נעורי יצאתי במסגרת גרעין 'צקלג' לשרת בנח"ל. הצטרפנו לקיבוץ להב בנגב הצפוני. וביגור, החליף את הגבעות הרכות שבנגב, הר גבוה הרובץ לפתח ביתי.

המעגל החיצוני – עוסק בהתבוננות בכרמל, 'ההר הירוק תמיד', החולש על הקיבוץ ובנחל יגור. אלה משתנים לאורך השנים ומעונה לעונה, בכל שנה בהתאם לכמויות המשקעים. הפריחות, הגוונים, הסלעים והירוק העמוק – המשרים שמחה ורוגע.

התבוננות ארוכת שנים במעגל הסביבתי, מתמקד בתהליך הבזיהום הגובר ומתפשט של בתי הזיקוק לנפט (בז"ן) והמפעלים המזהמים במפרץ חיפה.

מראה השטח המשתנה, כשאת מקום השדות הנרחבים כובש יער של צנרת תעשייתית המשתרעת אל מעבר לאופק ומזהמת את הסביבה, חודרת לנשימה ופוגעת בבריאות תושבי האזור".

מראה מקום שרה כוכבי | תמונה באדיבות הגלריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
זו שעת זריחה, אנחנו עומדים בתוך החממה ומתכוננים ליום עבודה חדש. אבי הוא החקלאי, אנחנו בני הנוער של המושב שעוזרים לו בעבודות השונות, בתקווה להרוויח כמה גרושים ולהעביר את חודשי הקיץ החמים בלי להשתגע 
טלי שטרית (זאבי) ממושב דבורה, שהוציאה לאור את הספר "סבא גדול לפעמים קצת מבולבל", מדברת על פועלה למען הקשישים ("חברה שמכבדת את המבוגרים היא חברה יותר טובה"), על סבא ברוך שהיה ההשראה שלה ("היה
7 דק' קריאה
תערוכה מדהימה של קבוצת יוצרים, ביניהן מושבניקיות רבות, התקיימה לאחרונה באור עקיבא: ב"סטודיו של גלית" * שם התערוכה "שווה את הנייר" אומר הכל: כל היצירות נעשו מפיסול וציור של עיסת נייר מודבקת, והחומר שבמחשבה
10 דק' קריאה
הפסל בני קלינסקי, מבצרון, ממשיך ליצור גם בגיל 88 * קלינסקי הוא אמן בנשמתו, שבעבר היה דבוראי חרוץ ועבד כשמאי בקרן לנזקי טבע * לדעתו החקלאות, כפי שהיא מתנהלת כיום, היא בעייתית ביותר: "חייב
8 דק' קריאה
איך הוקם בעין גב בית תפילה המצוי בתוך בית הכנסת שהוא הקיבוץ כולו?  לקראת יום הכיפורים הופיעה מודעה על לוח המודעות של הקיבוץ. היא קראה לחברים שמאמינים שיש להיפטר מהדת הכובלת להירשם לעבודה ביום
3 דק' קריאה
מה הביא צנחני מילואים לאסוף טילי סאגר שהותירו המצרים בסיני והסורים בלבנון? למה הם גנבו זלדה וקומנדקר? מה השתבש עם הטילים האיטלקיים? סיפורה של מחלקה שמעולם לא הוכרה רשמית על ידי צה"ל  כתבות רבות
7 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן