you can look here xxx free
indiansexstories
tu dai tai tu.
יבול שיא
הרפת והחלב
קיבוץ עירוני שכונת שפירא

דרור ישראל: נחנך בשכונת שפירא בתל אביב קיבוץ עירוני

4 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בימי הקורונה, בלי שירת "שורו הביטו וראו", נחנך בשכונת שפירא בתל אביב בית חדש של קיבוץ עירוני נוסף, מתוצרת דרור ישראל 

בשביל הכתבה הזאת נחוץ מראה עיניים. סיקור של בניין בן ארבע קומות שבנתה תנועת דרור ישראל, מהמסד ועד הטפחות בשכונת שפירא בתל-אביב, כדי שישמש בית לקיבוץ עירוני נוסף – 60 נפשות של חברים בני משפחותיהם – מחייב ביקור במקום. אבל בימי קורונה אי אפשר לצאת מהבית וגם קשה לקיים טקס ראוי של "עליה על הקרקע", ומה שנותר זה לנהל ריאיון בזום עם ארבעה חברים הקשורים למיזם המיוחד הזה. איש מהם, אגב, איננו יוצא קיבוץ.

הקיבוץ העירוני בשפירא שעת אהבה
הקיבוץ העירוני בשפירא שעת אהבה

הארבעה הם: איה דותן, אמא לשניים, החיה עם משפחתה בקיבוץ. איה היא בוגרת קן קריית אונו, גננת הפעילה זה יותר מעשרים שנה בגיל הרך ומלמדת עברית בכיתות ה' בביה"ס הערבי ביפו. כיום, בתוקף הנסיבות והבידוד בו היא נתונה, זה נעשה בזום. איה התגייסה לצבא עם הגרעין שלה ומאז היא עוסקת במשימות חינוכיות. יחד עם חבריה היא הקימה את הגן החברתי בראשון לציון, המחנך לשוויון וסולידריות חברתית.

תומר עבודי מקיבוץ אשבל, הוא מנהל קרן נכסי דרור. זו קרן שמקימה מבנים לדיור להשכרה ארוכת טווח לצורך התנסויות שיתופיות. בבעלותה בתים בעכו, במצפה רמון, בבאר שבע וכעת בשכונת שפירא. הבית בשכונת שפירא מושכר לטווח ארוך לדייריו במחיר הוגן, ללא הגבלת זמן. זו שכירות שמייתרת את ההתמודדות עם מחירי השכירות המאמירים בסביבה.

לדברי תומר, רכישת המבנים מתאפשרת בחלקה הקטן באמצעות הון שנצבר בתנועה למטרה זאת ובעיקר באמצעות הלוואות שמוחזרת, בין היתר, מכספי השכירות של הדיירים והקיבוצים העירוניים. "הרעיון, לדבריו, "הוא לייצר פלטפורמה לחיים משותפים ולאפשר לחברים להתפנות למשימות חינוכיות וחברתיות, עם פחות דאגות כלכליות. הבית שנבנה בשפירא תוכנן כך שיותאם להיות קיבוץ, עם מקום לפעילות חינוכית לילדים ולהתכנסויות."

הדר נעים, אף הוא חבר בקיבוץ בשכונת שפירא ומגדל בו את שלושת ילדיו. הדר מחנך בבית הספר היסודי הממלכתי בשכונת התקווה ומתעתד, יום אחד, להיות מנהל בית ספר.

עימו מלמדים עוד חברים מתנועת דרור ישראל וחברים מהקיבוץ, כחלק מן ההתנסויות החברתיות שהם מובילים. "זה בית ספר חברתי" מסביר הדר, "שפועל עם החברה שבתוכה הוא נמצא. אני לומד על החברה שסביב בית הספר במטרה לעשותה טובה יותר. כשהתחיל גל הפליטים, קיימנו מסגרת חינוכית לילדיהם. עשינו זאת עד 2010, בסיוע של עיריית תל-אביב ומשרד החינוך."

החבר הרביעי הוא תומר שמוקלר, דובר דרור ישראל, שמספר כי "בקיבוץ בשכונת שפירא יש גם משפטן, מעצבים גרפיים וברוח זמננו גם שף שאופה לחם בוטיק. המשותף לכולם הוא הכיוון החברתי."

מנבטה שיתופית  

חוץ מששים הנפשות בבניין החדש בשכונה שפירא "האינית", יש עוד כמה משפחות מן הקיבוץ החיות בדירות שכורות בסביבה, ואני תוהה למה דווקא קיבוץ בתוך תל-אביב, לאחר שעד כה התמקדה העבודה באזורי הפריפריה.

לדברי הדר, "שכונת שפירא היא זירה להרבה ניסיונות שיתופיים: בסמוך לכאן שוכנת שוכנות מכינת בינה והישיבה החילונית; יש כאן קהילות כלכליות, יש את קפה שפירא הקואופרטיבי ויש את הקהילה השיתופית בשכונת קריית שלום הקרובה.

לקיבוץ בשפירא יש גם שלוחה בבניין ביפו, שבו מקיימים פעילות למאות חניכים. לאחרונה הוסב בית הספר בגן מאיר בתל אביב – במקור בי"ס של זרם העובדים שעבר כמה גלגולים מאז – להיות בית ספר חברתי שסביבו מתקבצות קהילות של צעירים."

תומר שמוקלר: "כל נושא הקהילתיות והשיתופיות צובר תאוצה בארץ, זה צורך שעולה מהרבה מקומות. בקיבוץ שנמצא בעיר יש את יתרון הגמישות שמאפשרת לבחור גם את רמת השיתופיות. הבית בשכונת שפירא הוא שלב חדש בהתנסות שלנו."

יש מספיק תקציב למחיה? לא צפוף מדי ל-60 נפשות בבניין אחד?

איה דותן: "אני חיה בתל-אביב יותר מעשרים שנה, כולל בשכונת שפירא. אנחנו חיים בצנעה, אך איננו תפרנים. ילדיי לא מחונכים להיות תפרנים."

תומר עבודי: "אנחנו מדברים על קיבוץ של קבוצות. מבחינת אורח החיים, כל כמה דירות מהוות קבוצה. יש תשע דירות, בחלקן גרות 11 נפשות. הן מותאמות לכך מבחינת כמות החדרים וחדרי השירותים. לזוגות יש חדרים משלהם. זה נשמע צפוף, אבל זה לא בדיוק כך."

הדר נעים: "אנחנו מכירים הרבה שנים ולמדנו להסתדר זה עם זה. אני עם ניסיון של 14 שנות מגורים עם בת זוג בקומונה בקרית שלום. כשאנשים נמצאים ביחד זמן רב, הם לומדים לתת 'ספייס' זה לזה."

איה דותן: "הקבוצה שלי מורכבת משלושה זוגות עם שני ילדים. אנחנו חיים בשלוש דירות נפרדות. יש לי אפשרות לסגור את הדלת ולהגיד עד כאן, ולפעמים גם להשאירה פתוחה."

קופה משותפת, רכב מהסידור

"אין לנו חדר אוכל, אין מזכיר קיבוץ ולא מחסן בגדים", משיבה איה לשאלתי על המוסדות הקיבוציים שיש כאן. עם זאת, "יש קופה משותפת שאליה נכנסים הכספים והם מחולקים לפי הצרכים. יש סידור רכב סידור וכשצריך, בסופי שבוע  – שוכרים רכבים.

במבנה יש ארבע קומות למגורים, ביניהן יש חללים לישיבות; בלובי יש מקום לפעילות חינוכית שמתקיימת אחר הצהריים, כשהילדים שבים מהלימודים.

בפסח חגגנו את הסדר בזום. בחגים ובשבתות יש ארוחות משותפות. כיום המצב מורכב. אנחנו חיים בשכונה אדומה, שהתחלואה בה גבוהה. אני בבידוד כבר זמן רב. במשך עשרים שנה חיינו בעיר בתפזורת, כעת אנחנו בבית אחד. רק שהקורונה תעבור כבר."

הדר: "יש צוותי פעילות, יש הרבה העברת אינפורמציה בין החברים; יש את האופה מקומת הקרע שמכין לחמים למי שמבקש. בימי הקורונה מורידם לו דלי עם חבל והוא שם בו את הלחמים למי שמבקש. כך אנחנו גם מעבירים הודעות למבודדים. לא הקמנו השנה סוכה מרכזית, אלא כמה סוכות קטנות, כדי למנוע התקהלויות. אנחנו מייחלים להגיע לזמן שבו נוכל לציין אירועים בגדול."

איפה "הבנפיט" הפוליטי מכל הפעילות שלכם?

איה: "אנחנו מרבים לפעול בתוך החברה שבה אנו חיים. יש קהילות של מבוגרים ששותפות לשינוי שמתחולל כאן. אנחנו משפיעים על הסביבה וגם מושפעים ממה שקורה בה. זאת לא פוליטיקה במובן של ללכת לכנסת, זאת פוליטיקה של יצירת השפעה סביבנו. מתחולל במדינה שינוי, הקרקע נעשית בשלה לכך. גם הקורונה מניעה זאת. טעות לחשוב שאנשים יושבים אדישים בבית."

דרור ישראל
דרור ישראל

תומר עבודי: "רבים מבוגרי דרור ישראל נמצאים בעמדות מפתח, כמו ניהול בתי"ס ובנקודות משמעותיות בחברה הישראלית. קולנו נשמע. יש ששה קיני תנועה בסביבה. יש קינים משותפים ליהודים וערבים, הפעילות בדרום תל-אביב מאוד ענפה. כולנו עירונים, עם אהבה לקיבוצים ולקיבוצניקים."

תומר שמוקלר: "השאלה לגבי השפעתנו חשובה. אם יהיה לנו חלק קטן בשמירה על שלמותה של החברה הסובבת בתקופה כל כך קשה, אז עשינו הרבה, גם אם זה לא תחת כותרת מפלגתית. אנחנו מציפים שיח חברתי סולידרי."

מסכם תומר עבודי: "הייתי ממקימי קיבוץ אשבל. נוכחתי ביתרון של חיים בקבוצה משותפת וביכולת ליצור מבנים המותאמים לחיים כאלה גם בעיר. היוזמה לפתח את דגם הקיבוץ העירוני באה לי משם. זאת פרוצדורה מייגעת אבל כבר יש לנו ארבעה בתים. מבחינת הארכיטקטורה והרעיון, הבניין הזה מהווה חיבור בין העיר הלבנה של תל-אביב לשפה של תנועת העבודה."

לעמוד הפייסבוק של דרור ישראל 

לעמוד האינסטגרם של דרור ישראל 

בהצלחה  לחברי דרור ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עד יומו האחרון חש אריק מחויבות ואחריות אישית לפיתוח וקידום החקלאות, ההתיישבות, ומושב העובדים: מודל חיים מקורי ייחודי בעולם,  המשלב יוזמה פרטית בעבודת האדמה, עם שותפות  בחיי הקהילה ובמערכות התמך של משקי החברים  אריק
2 דק' קריאה
גינת רוגל, ממושב ניר-בנים, חוותה מסע ארוך של טיפולי פוריות מאתגרים, בדרך להגשמת חלומה להיות אמא, אבל דווקא ברגע של שפל היא מצאה כוח בעצמה להתרומם ולראות את חצי הכוס המלאה בחייה. גינת רוגל
6 דק' קריאה
את הקריירה התחילה עינב אליעז כמנהלת מותג אבל לאחר שבנה אלון נולד עם שיתוק מוחין החליטה לעשות שינוי. אלון צמח והיום הוא לומד בבית הספר "אדם ואדמה". היום עינב מלווה בני זוג המעוניינים להביא
7 דק' קריאה
המגזר הכפרי בעולם המערבי נתפס ככזה שעוסק בחקלאות ובעיקר בתוצרת טרייה ואיכותית, בתיירות ובתעשייה. האם יש איטלקי שלא אוהב וגאה בחבל טוסקנה? האם יש צרפתי שלא אוהב וגאה בחבל פרובנס? ברוב מדינות אירופה ובארה"ב
3 דק' קריאה
כנס החק"פים (חברי קיבוץ פשוטים) הראשון יתקיים בחצר כנרת ויארח את מיעוט החברים שאינם מזכ"לים, משנים, סמנכ"לים, מנהלים, יושבי ראש, יועצים ועו"ד. כנס בלי מפורסתמים. דמוקרטיה קיבוצית במיטבה (או מיטבית בקיבוציותה)  כנס חברי הקיבוץ הפשוטים כנס חברי הקיבוץ הפשוטים הראשון, שיתקיים השנה לראשונה בחצר כינרת, יעסוק בשגרת יומם של החברים, במצב הפנימי
2 דק' קריאה
בתי החולים הם מקום פופולרי במיוחד, מזל שיש מי שמוכן לכתוב עליהם מדור מיוחד. הדי בן עמר תורם את גופו למדע  לאחרונה אושפזתי בבית החולים מאיר בכפר סבא.  בעת שאושפזתי שם עלה בדעתי להציע לעדי, עורכת "זמן קיבוץ", לפתוח בשבועון
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן