יבול שיא
הרפת והחלב
המאבק על האסי

המאבק על האסי. אז מה היה לנו?

2 דק' קריאה

שיתוף:

חודש אוקטובר חלף עבר לו. סוף אוקטובר היה המועד האחרון בו יכלו הצדדים המעורבים במאבק על האסי לערער על החלטת השופטת תמר שרון נתנאל מבית המשפט המנהלי בחיפה, שניתנה באוגוסט. לא הוגש שום ערעור.

את העתירה המנהלית, שבה התבקש בית המשפט להורות על פתיחת השער הצהוב של ניר דוד לאלתר ולאפשר לכל החפץ בכך לרחוץ באסי לאורך תוואי הנחל העובר בקיבוץ, הגישה מפלגת ש"ס באמצעות ח"כ משה ארבל, באוגוסט 2020.

התביעה הזו נדחתה על שני מרכיביה. השופטת שרון נתנאל קבעה, שהשער של ניר דוד יישאר סגור והנחל לא ייפתח לציבור למלוא אורכו.

היא קיבלה את המתווה שהציעה המדינה, לפיו ייפתח לציבור בתחום הקיבוץ "החוף הירוק" הנושק לנחל, מתווה אותו אימץ והפעיל הקיבוץ עוד לפני הפסיקה.

כמו כן קבעה כי האחריות על המתחם היא של המדינה, וקצבה למדינה 18 חודשים כדי לגבש הסדר גישה לנחל. ש"ס וח"כ משה ארבל הציגו את ההחלטה כניצחון שלהם, ואם זה ניצחון, אין סיבה לערער עליו.

המדינה, שעל פי הפסיקה אמורה לקחת אחריות על המתחם וגם לקדם את תכנית "נחל עמל קדום" בצדו המזרחי של הקיבוץ, בחרה שלא לערער.

בקיבוץ ניר דוד הבינו בשלב די מוקדם שהם לא יוכלו לצאת מהסיפור הזה כשמלוא האסי בידם, פתחו לציבור מיוזמתם את "החוף הירוק", וההחלטה של השופטת התקבלה אצלם בקורת רוח.

קבוצת "משחררים את האסי" שהפיקה ושיווקה את המאבק, לא הייתה שותפה לעתירה שהוגשה על ידי ש"ס ולכן היא לא צד לערעור. חברי הקבוצה, שלאורך כל הדרך התנגדו למתווה הפשרה שאושר לבסוף, גם הם הציגו את ההחלטה כניצחון שלהם. כולם מרוצים. כאילו.

עכשיו נובמבר. חורף. בחורף לא מתרחצים בנחל. השיא היה בחופשת סוכות, שבמהלכה הגיעו לחוף הירוק מאות מתרחצים בכל יום. רובם הגדול נשארו בתחום האזור שהותר לרחצה, שמצוף על הנחל מסמן את הגבול שלו.

מעטים עברו את המצוף לצד בו נמצאים בתי הקיבוץ. אחדים מחברי "משחררים את האסי" המשיכו לחולל פרובוקציות, אותן למד הקיבוץ

לצלם ולהתעלם. חלק גדול מהפרובוקציות בוצע בעבר ליד השער הצהוב, כולל מניעת כניסה ויציאה מהקיבוץ. לאחר הפסיקה של בית המשפט, המשך פעילות מסוג זה היא עילה להזמנת משטרה וטיפול שלה בפרובוקטורים.

ההנחה היא שבחורף העניינים יירגעו ובמהלך החודשים הבאים יתגבש הסכם בין המדינה והקיבוץ להפעלה מסודרת של האתר, שבשלב זה אין בו תנאים בסיסיים לשהייה – לא שירותים, לא מציל, לא חנייה מסודרת וכן הלאה.

נתי וקנין, אחד מראשי "משחררים את האסי", מי שקיבל לא מעט חשיפה תקשורתית בעקבות המאבק, הצטלם בשבוע שעבר עם ח"כ דודי אמסלם, בלשכתו בירושלים.

אמסלם פרסם את הצילום בטוויטר וכתב שווקנין "עושה שירות גדול ונאבק באומץ ובעוז עבור כל עם ישראל, עבור מה שנכון וצודק".

מאבקיו של וקנין לא תמו. הוגשו נגדו שתי תביעות שהוא אמור להתמודד מולן באומץ ובעוז בשנה הקרובה. קיבוץ ניר דוד תבע אותו על סכום אדיר של 2.5 מיליון שקל, בגין פרסומים פוגעניים באתר הפייסבוק בניהולו, שלא הוסרו.

תביעה נוספת, על 300 אלף שקל, הוגשה על ידי תיירות ניר דוד, בגין פגיעה בזכויות יוצרים (שימוש ללא אישור בסרטון שצולם על ידי החברה). וקנין הגיש בקשה למחוק את התביעות הללו על הסף בטענה שמדובר בתביעות השתקה, ובקשתו נדחתה.

הטענה שמדובר בתביעות השתקה תתברר בבית המשפט, קבעו השופטים. ניר דוד עובדים עם עורך דין שתביעות לשון הרע הוא אחד מתחומי ההתמחות שלו, וההערכה היא שיש סיכוי טוב שהתביעה נגד וקנין תתקבל והוא יחויב לפצות אותם. לא ב-2.5 מיליון שקל, אבל בסכום לא מבוטל.

אפשר, שזו איננה תביעת לשון הרע האחרונה שמגיש הקיבוץ נגד מי שפרסמו לגביו האשמות שווא, עלילות ממש, שנועדו לפגוע בשמו הטוב.

תגובה אחת

  1. שילמד כל מפיץ פייק ניוז ולשון הרע שהוא ישלם מחיר על שקריו. נתי וחבריו יאכלו את פרי הביאושים שלהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
החזאים בשירות המטאורולוגי הכינו אותנו ליום גשם, 24 שעות לפני שהתערוכה פתחה את שעריה וגשמים גם ביום הראשון של המפגש החקלאי המסורתי. התחזית הקודרת-משהו לא התאמתה, לא ביום שלפני, לא ביום הראשון המרכזי וגם לא
12 דק' קריאה
צבי כהן עבד במשרד החקלאות "תשע עשרה שנה, חודשיים, ועשרים ותשעה ימים" כדבריו, וזה היה מחודש פברואר 1969 ועד שנת 1988. לאורך שנים היה האחראי על תא ייעול השקיה במחוז חדרה של משרד החקלאות."המשכורת
< 1 דק' קריאה
שנים רבות מדענים מחפשים דרך להגביר את אספקת המזון בעולם, כדי למנוע רעב בקרב האוכלוסיות העניות ביותר. רבים סברו שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא שיפור הפוטוסינתזה, התהליך הביולוגי שמתחולל בצמחים, שמקיים כמעט את
2 דק' קריאה
על זיהוי מחלות בעצים באמצעות צילומים מולטי-ספקטרליים ברחפן אל המכון להנדסה חקלאית, במכון וולקני, הגעתי כשהייתי סטודנטית בסוף שנה ב' בפקולטה להנדסת מכונות באוניברסיטת תל אביב, כאשר התחלתי לעבוד במשרת סטודנטית במעבדה לרובוטיקה של
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן