יבול שיא
הרפת והחלב
קיבוץ יגור הולך לשיוך

מה המשקל שיש לתום ליבם של קיבוצניקים בחתימה על הסכם

2 דק' קריאה

שיתוף:

מה המשקל שיש לכוונות הצדדים בעת חתימה על הסכם? האם ניתן להחריג חבר קיבוץ מהחלטת אסיפה? המדור יורד לעומקם של דברים

הנקלטים החדשים אצלנו נדרשים לחתום על הסכם אישי בו הקיבוץ מחריג אותם מזכויות מסוימות שיש לחברים הוותיקים. האם הסכם אישי יכול לגבור על תקנון הקיבוץ, החלטות הקיבוץ או הוראות הדין?

עוד במאה הקודמת אמר השופט ברנזון, מבית המשפט העליון כי "התקנון של אגודה שיתופית הוא בגדר הסכם בין האגודה לחבריה, המסדיר את היחסים המשפטיים ביניהם". תקנון הקיבוץ, מהווה "הסכם" בין הקיבוץ לחבריו, ויוצר ביניהם מערכת יחסים חוזית.

עו"ד גיל דגן (שלמה כהן ושות') אומר שהקיבוץ פועל בתחום "המשפט הפרטי" (בשונה מרשות ציבורית הפועלת לפי דיני המשפט הציבורי), וסוברני לנהל כרצונו את ענייניו הפנימיים, בהתאם לחוק.

ערכאה שיפוטית תימנע, בדרך כלל, מלהתערב בהחלטותיו הפנימיות של הקיבוץ. תקנון הקיבוץ אינו יכול לסתור את הוראות "הדין הכללי" (ובכלל זה פקודת האגודות והתקנות שהותקנו מכוחה).

החלטה שמקבל קיבוץ באסיפה או במוסדותיו אינה יכולה לסתור הוראה הקיימת בתקנון הקיבוץ.

האם הסכם אישי יכול לגבור על הוראות הדין?

דיני האגודות השיתופיות מתאפיינים בגמישות מסוימת. יש בהן הוראות מסוימות שהן "דִּיסְפּוֹזִיטִיבִיּוֹת". הן קובעות את ברירת המחדל, אך גם מתירות להתנות עליה. כך, לדוגמה, ניתן לקבל החלטה באסיפה שֶׁמַּתְנָה על הוראת התקנה העוסקת במתכונת בחירת ועד הנהלה.

הוראת דין שלא ניתן לְהַתְנוֹת עליה (לא בתקנון הקיבוץ, לא בהחלטת אסיפה ולא בהסכם אישי) נקראת "קוֹגֵנְטִית". המשמעות היא שעל הוראה דיספוזיטיבית בתקנות אין מניעה לְהַתְנוֹת בהחלטה ולאחריה בהסכם אישי.

אגב כך, בפסיקה שניתנה בשאלת זכות הקיבוץ לקזז פירות נכסים כנגד גרעון פנסיוני של חבר, הובעה דעה שלא ניתן להתנות על זכות החבר לדרוש השלמת פנסיה ("גימלה פנסיונית מינימלית") כאמור בתקנות הערבות ההדדית או על חובת הקיבוץ להשלים פנסיה כאמור, כי זו זכות קוגנטית.

כשנחתם הסכם אישי עם חבר, יש משקל לכוונת הצדדים ולתום ליבם. הבה נניח, למשל, שבהסכם אישי ייקבע כי חבר חדש יהיה פטור מחובת ההפרשה לפנסיה או שייקבע שבמקרה שהחבר לא יפריש כמתחייב לפנסיה, הקיבוץ יהיה פטור מ'חובת ההשלמה' של סכום הפנסיה, וזאת בהסתמך על הצהרת החבר שברשותו מקורות פנסיוניים מספיקים

אם החבר יתכחש בדיעבד להסכם ולהצהרותיו בהסכם, ויתבע בגיל פרישה השלמת פנסיה מהקיבוץ, מכוח התקנות, לא מן הנמנע שערכאה שיפוטית תקבע שאותו חבר נהג בחוסר תום לב ותדחה את תביעתו, על אף שההסכם מתנה לכאורה על הוראה קוגנטית יחד עם זאת, ממליץ עו"ד דגן, כי לפי המציאות המשפטית הקיימת, טוב יעשה קיבוץ שיקבע הוראות בהסכם שיצמצמו את היקף הסיכון שלו.

האם הסכם יכול לגבור על הוראות תקנון הקיבוץ או החלטות האסיפה?

כל חברי הקיבוץ כפופים להוראות התקנון ולהחלטות האסיפה, ויש קושי כאשר נחתם הסכם עם חבר המחריג אותו מהוראות התקנון או החלטות האסיפה.

ככלל, נקבע בפסיקה שלא ניתן להחריג חבר מהחלטת אסיפה, אך כידוע, בסופו של יום, כל הסכם נבחן לפי נסיבותיו הייחודיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיול יומי ברמלה וגם לוד החל מבריכת הקשתות עם תערוכה של דניאל רוטברט Daniel Rothbart והשם המסקרן רמלהאנתרופוקן RamleAnthropocene דרך המגדל הלבן והמרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR* חלק א'  *תמונה ראשית: המגדל הלבן ברמלה
6 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה
"המערבל של הלב" שמאיים לנגוס בכל חלקת הגיון טובה  שמעתי פעם הרצאה על כך שבכל זמן נתון, יכול אדם יכול לחוות רגש אחד בלבד. זאת אומרת הוא לא יכול להיות שמח ועצוב באותו שבריר
3 דק' קריאה
בני ובנות הנוער של התנועה החדשה, בצוותים החינוכיים, בבוגרות ובבוגרים ממשיכים להוביל פעילות חינוכית גם ובמיוחד בעת הזאת ונרתמים למשימות לאומיות  מאז פרוץ המלחמה ב'תנועה החדשה', פועלים לסייע לעורף הישראלי ולחקלאים. כבר ביום הראשון
2 דק' קריאה
נועה שפירא, רכזת שכבת יב בבני המושבים: "אנחנו רואים התגייסות מרחיקת לכת, שמוכיחה שבני הנוער מבקשים להיות חלק משמעותי מהעשייה בשעה קשה זו"  *תמונה ראשית: מדריכים משכבת יב' של בני המושבים בפעילות למפונים בבתי
< 1 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן