יבול שיא
הרפת והחלב
A9R19896qt 14koc6h dn8

חגיגת פיתוחי זרעים

4 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בהמשך לכתבות מהחודש שעבר אנו מביאים כאן רשמים ותמונות מעוד שתי תצוגות של חברות זרעים

 

“הזרע“בסימן בינלאומי

חגיגת פיתוחי זרעים: איך יודעים מתי בא הקיץ לישראל? הטמפרטורה נוסקת לגובה? לא. החום בחוצות עולה מדרגות? לא. חברות הזרעים מציגות את פלאי פעילותן העונתית? כן.
חברת "הזרע" מאז ומתמיד נוטלת את הבכורה ומציגה על בימת מושב ניר חן את טיפוחיה באבטיחים, עגבניית "סימון" בטעם נפלא של פעם, "דורה" המתקלפת בעלת מרקם, עם "מגי" המצטיינת בשילוב מושלם של מתיקות וחמיצות ובריכוז גבוה של חומרים ארומטיים, ועגבניית הצ'רי "וויטני" – לב של כל סלט טרי, וכמובן את מלון ה"פוקסי" מסוג קנטלופ זהוב.
בהגיענו אל השביל המוביל למרכז החגיגה חשנו לרגע כאילו הגענו אל חזית בניין האומות המאוחדות בניו-יורק. שלל מרשים של דגלים קידם את פנינו ומהר מאד הוסבר לנו ש-80 מפיצים מ-45 מדינות הגיעו לישראל כאורחי "הזרע" לראות מקרוב את הפיתוחים החדשים שיופצו לעולם הגדול.

 

יום פתוח של חברת ״הזרע״. צילום: נילי שניר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יואב לוי פעיל בחברת "הזרע" שלוש עשרה וחצי שנים. גר בישוב שמשית בגליל התחתון ועושה מדי יום דרך של 138 קילומטרים מביתו למרכז חברת "הזרע" בברורים. "אני יוצא ב-05.00 בבוקר מהבית וב-06.20 בעבודה. בתחילת דרכו בחברה עבד כמקדם זנים ביבשת אמריקה: בארצות הברית, מקסיקו, גוואטמלה, ברזיל, הונדורס ואחר-כך, בשמונה השנים האחרונות, הוא מנהל מוצר דלועיים: אבטיח, מלון ומלפפונים.

"אנחנו מציגים כאן אבטיחים אישיים במשקל 3 קילוגרם: "פומה", "טיגריס", ו"אקסטזי" שהיה הראשון שהחברה הציגה והזן הזה הוא בן 16" -חגיגת פיתוחי זרעים
יואב לוי מבקש לציין שהאבטיחים מזרעי "הזרע" מתאפיינים באיכות גבוהה. "צבע ציפה אדום עז, מוצקות טובה ו-13-14 אחוזי סוכר, בלי גרעינים, קראנצ'י מתוק עם טעם מיוחד".
בהזדמנות חגיגית זו מעלה יואב לוי על נס גם את המלון המיוחד של החברה: "כתום, זן חדש שמתאים לעונה המוקדמת. שתילה שמתבצעת בחודשים פברואר-מרס והאתגר הוא להציג איכות גבוהה בשוק. זנים איכותיים שמגדלים אותם באופן שיביא לכלל ביטוי את האיכות שלהם. ככל שמתחמם, הטעם הולך ויורד, ולכן מגדלים אותם בבתי רשת.

 

מלון פוקסי של חברת ״הזרע״. צילום: יח"צ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יואב לוי בן 60, אגרונום בהכשרתו בתחום קרקע ומים, מציג לנו גם מלפפון הולנדי שמייצרים בספרד מהזרעים של "הזרע" הישראלית – חגיגת פיתוחי זרעים
ירון גִירֶס עובד בחברת "הזרע" מעל 18 שנה. בשעתו היה לקוח של חברת "הזרע" כאשר התגורר במקסיקו וגידל עגבניות ופלפל. בשנת 2001 התקבל לעבודה בחברה ולאחר פרק זמן קצר מונה למנהל חברת הבת של הזרע SEEDS INC. שהיתה אז אחראית על הפעילות בצפון ומרכז אמריקה. אחרי ארבע שנים שב לישראל לתפקיד מנהל קידום הזנים של החברה עד שנת 2010.
מאז ועד היום ירון גירס הוא מנהל גלובלי של עגבניות "הזרע" בכל העולם.

 

יואב לוי

 

 

ירון גירס

 

"אנחנו מוכרים זרעים ליותר מ-100 מדינות וגם במזרח התיכון ובאגן הים התיכון. אני מסתכל על עתיד הצרכים של החקלאי והצרכן הסופי. הציבור מחפש היום טעם, בריאות וצורות שונות ומעניינות של עגבנייה. אנחנו מציגים יותר מעשרה זנים חדשים. חשוב במיוחד שהזנים יהיו עם עמידויות למחלות. שחקלאי יידע כיצד להתגונן. יבולים גבוהים יותר, חיי מדף ארוכים יותר וטעם. אנחנו מתרכזים בעגבניות בטעם טוב, גדולות, צבעים, צורה וטעם".
ירון גירס מגלה לנו ש"הזרע" מובילה בשוק השרי בארץ. "יש לנו שרי בצבעים שונים: צהוב, אדום, כתום וחום. בשנים הבאות נשיק זו חדש בשם שִ ירֶ ן. "הזרע" מציגה עגבניית "תמר" מוארכת בחמישה צבעים:"ורוד, צהוב, כתום, אדום וחום. הקהל רוצה עגבניות מוצקות, טעימות שיעניקו צבע לסלט, חיי מדף טובים ובעיקר טעם, טעם וטעם". אחרי שני ותיקים במקצוע ב"הזרע" מקבוצת לימגריין הצרפתית, אנו פוגשים בשטח צעיר בחבורה: עוז דרורי, בימים אלה בן 31, שנתיים בחברה. מתגורר במושב שדמה, בישובי גדרות. אביו אייל מגדל רקפות והוא משמש בחברה כמנהל אזור צפון ערבה ולכיש. עובד עם כ-100 חקלאים ומתמחה בזני חסה.

 

עוז דרורי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוא שמח להציג בפנינו שורה נכבדה של זני חסה ש"הזרע" גאה לסייע בשיווקם לצרכנים. "נגה, אסף, רביב, מיאל, לילך, לירז, לימור, דקלה, ליאור, ליעד, אוליאנה ומונָלֶה. מגוון רחב של זנים שעלות הגידול שלהם יחסית זולה; מחזורים מהירים: בקיץ 30 יום, בחורף 90 יום. האתגרים הכי קשים בגידול בקרקע הוא מחלות ומצוקת שטחי גידול, ולכן חייבים לחזור ולגדל על אותו שטח. המחלה הקשה ביותר היא הפוזריום. ימי קיץ חמים גורמים להֶ חַ מות (תופעה פיזיולוגית של עקת מים ומחסור בסידן)". עוז דרורי מציין בפנינו, במהלך סיור בחממות הגידול ונגיסה בחסה טרייה וטעימה, כי "שני טיפוסים עיקרים לחסה בישראל: טיפוס רומי – חסה ערבית, הזן העיקרי שמהווה 80 אחוז מהשוק במדינה. מהטיפוס הזה מכינים לבבות קיסר. הטיפוס השני- חסה אייסברג או חסה עגולה, מירקם עלים פריך יותר. קשה יותר לגדל את האייסברג בקיץ כי אין לה עמידות לפוזריום ואולם "הזרע" אינה שוקטת על השמרים".
עוז דרורי מגלה לנו כי "בקנה יש לנו זנים עמידים לפוזריום בשתילות בקיץ וגם בחורף".
בדרכנו אל הרכב אנו חולפים שוב על פני שדרת דגלי האומות שמתבדרים ברוח החמה בצוותא עם דגל המדינה ודגל חברת האם של "הזרע".

משתלת חישתיל: חוקרת, מפתחת, מנביטה ומשווקת זרעים

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"מחאת המכנסונים" חזרה ואני חזרתי לתהות – האם אני באמת יכולה לגדל את שתי בנותיי באווירה חופשית ומאושרת, כמו זו שאני מדמיינת?  האם אני באמת יכולה באווירה הזאת לגדל את בנותיי כך שיאהבו את
3 דק' קריאה
תנועת המושבים אירחה את הממונה על חוק ההתיישבות במשרד החקלאות, עומר צור במהלך הפגישה סקר עומר צור את פעילות יחידת חוק ההתיישבות במשרד החקלאות. כזכור, חוק ההתיישבות נחקק בשנת 1967 ונחשב לחוק משמעותי למרחב
< 1 דק' קריאה
בתום שבוע מאתגר רצוף שריפות ופגעי מזג אוויר, הפורום הלאומי להגנה משריפות מרחיב פעילותו לצמצום נזקי הענק לאדם, למשק לטבע ולסביבה. בין ההמלצות, קידום חקיקה להתקנת גלאי עשן בכל חדר שינה. שריפות בשטחים הפתוחים:
2 דק' קריאה
על פני עמוד שלם של  "הזמן הירוק" ( 21.5.20) הודיע לנו רן כוחן כי תם עידן המשימתיות של התנועה הקיבוצית. כוחן שולל את עמדתו בעניין זה  של שר החינוך ומזכ"ל התנועה לשעבר אהרון ידלין וטוען
2 דק' קריאה
שלושה קיבוצניקים מעין חרוד מאוחד,  שני אחים ואחות, אור, זוהר וכרמית, הקימו חברת גינון בשם 'גן עדן אחזקות'. הם מעסיקים בין שישה לעשרה בני משק ואחראים היום על עבודות הגינון בבית השיטה, חפצי-בה, מושב
3 דק' קריאה
תקציב התנועה הקיבוצית לשנת 2020 אושר ביום שלישי, 26.5, ברוב גדול במועצת התנועה, שהתקיימה לראשונה באופן מקוון בזום. אושרה בחירתם של 4 נציגי ציבור חדשים למזכירות התנועה: נטע שוורץ (עברון), זהר ליפקין (הגושרים), שחר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן