חדשנות זה שם המשחק החדש
יבול שיא
הרפת והחלב
וילן e1563028008197

מהפכה בהסכם הסחר עם ארה״ב

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
בלעדי

מהפכה בהסכם הסחר עם ארה"ב: מסמך מסווג שהגיע לאחרונה משגרירות ישראל בוושינגטון להנהלת משרד החקלאות בבית דגן עורר את קובעי המדיניות שם לקיים דיון מיוחד ולגבש תגובה ראויה. במסמך נאמר כי הממשל בארצות הברית בוחן שינוי דרמטי בהסכם הסחר החקלאי שבין ישראל וארצות הברית שיביא לידי כך שיותר ויותר פריטי יבוא חקלאיים מארצות הברית לישראל לא יישאו מכס – והכמויות עלולות לפגוע בחקלאות הישראלית ובעיקר בחקלאים כאן.

הסכם הסחר בין המדינות שנחתם בשנת 1985 מאפשר עד עצם היום הזה לישראל לייצא סחורה חקלאית ללא מכס. לעומת זאת כל מוצר חקלאי שמגיע מארצות הברית מחויב במכס, במטרה להגן בראש ובראשונה על החקלאי הישראלי. במסמך המסווג מתבקש משרד החקלאות להגיב מהר ככל האפשר לאפשרות שארצות הברית תחשוף שפע של מוצרי חקלאות לייצוא לישראל ללא מכס. בשלב זה האמריקנים מדברים על ייצוא שקדים לישראל בלא שיוטל מכס על היבוא.

נודע כי בממשל האמריקני מתגבשת החלטה לדרוש שישראל תתיר יבוא של לפחות 20 מוצרי חקלאות אמריקניים ללא מכס. נודע כי הנהלת משרד החקלאות החליטה לקיים דיון מיוחד בהשתתפות כל הגורמים במגזר החקלאי כדי לדון בהיערכות ישראל למצב חדש שעלול להתהוות בקשרי הסחר עם ארצות הברית. לדיון הוזמנו נציגים של משרדי החוץ והכלכלה וכן נציגי התאחדות חקלאי ישראל, מועצות הייצור החקלאיות וכל גורם שנקשר בדרך כזו או אחרת עם פעילות מסחר בין לאומי. נודע לנו כי נציגי התאחדות חקלאי ישראל ושאר הגופים החקלאיים לא הגיעו לדיון המיוחד במשרד החקלאות. גורם בכיר במשרד החקלאות ציין בפנינו כי מזכ״ל התאחדות החקלאים אבשלום (אבו) וילן שיכנע את נציגי התנועות והמועצות החקלאיות לא לבוא לדיון. הגורם הבכיר במשרד החקלאות ציין בפנינו כי אבו וילן הגיב: “20 שנה חיינו ככה, מדוע צריך לדון על שינויים בהסכם הסחר״.

מהפכה בהסכם הסחר עם ארה"ב

בהנהלת משרד החקלאות קיבלו בהפתעה את תגובתו וילן והחליטו לפעול בלי לשתף את הגופים החקלאיים השונים בגיבוש המלצות להמשך ההתנהלות מול הממשל האמריקני.
התעורר חשש כי אם ישראל לא תגיב מהר האמריקנים עלולים להחליט שכל מוצר שהם יבקשו לייצא לישראל לא ייבלם על ידי מכס יבוא ישראלי. בכיר במשרד החקלאות התבטא בנושא כך: “תאר לך שמחר יאמר הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו כי הוא מתנה את המשך הריבונות של ישראל על הגולן בפתיחת השוק החקלאי לייצוא לישראל ללא הגבלות מכס. מה יעשה אז בנימין נתניהו? כדי שלא נגיע לרגע כזה, עדיף לקבוע מדיניות ותשובות ראויות למגמה האמריקנית״.

נודע לנו כי מנכ״ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו הקים צוות מקצועי שאמור להגיש בתוך שבועיים (עד סוף החודש) המלצות כיצד לנהוג מול ההחלטה האמריקנית לשנות את הסכם הסחר החקלאי. בראש הצוות עומד יעקב פולג שנבחר לאחרונה במכרז רשמי לתפקיד סמנכ״ל סחר חוץ במשרד החקלאות.

תגובת אבשלום (אבו) וילן:
מדובר במסמך מסווג שהגיע מוושינגטון וגם אין דרישה אמריקנית לשנות את הסכם הסחר עם ישראל ולהגדיל את מגוון המוצרים ליבוא מארצות הברית ללא הגבלת מכס.
“המהלך של מנכ״ל משרד החקלאות בן אליהו לפתוח פתיחה מאסיבית של מוצרי יבוא חקלאיים מארצות הברית – תפוחים, שקדים וגבינות – היה ממוטט ענפים שלמים בחקלאות הישראלית ואכן סירבתי לשתף פעולה והוריתי לנציגי מועצות הייצור וארגוני החקלאים לא לבוא לדיון שזימן בן אליהו. סמכות כינוס ועדת ההסכם הישראלי-אמריקני הבנוי על הדדיות בין המדינות היא בידי משרד הכלכלה ולא משרד החקלאות. מעניין שבנושאים מדיניים בן אליהו וחבריו נאבקים לא פעם נגד האמריקנים ואני מניח שאם תכנית “דיל המאה״ תגיע אל השולחן גם אז הם ייאבקו באמריקנים. לעומת זאת בן אליהו מוכן למכור את חקלאי הגולן וגבול הצפון בנזיד עדשים״.

הגדלת הייבוא החקלאי מארה"ב מקרבת את קיצה של חקלאות ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

"ילדים הם לא מבוגרים שטרם הבשילו, וחייהם הם לא מסדרון בדרך אל הבגרות. עכשיו הם חיים, וכאן ועכשיו הם זקוקים לאיכות חיים. חייהם יקרים וראויים לכבוד בזכות עצמם," אומר איש החינוך, הסופר והפילוסוף דני
3 דק' קריאה
המשבר הממושך והמתוקשר בין התנועה הקיבוצית ובין תנועת הנוער הכחולות הגיע  לסיומו, לאחר שהתק"צ ותנועות הנוער חתמו על  "מסמך הבנות" שגובש על ידי  צוות גישור שהוקם לצורך יישוב המחלוקות שבין הצדדים. בראש הצוות עמד
3 דק' קריאה
אבי דבוש, פעיל סביבתי, חברתי ופוליטי משדרות, בעל עבר קיבוצי עשיר ומנכ"ל ארגון רבנים למען זכויות אדם, מאמין שהשינוי הפוליטי בישראל יבוא מהפריפריה וסבור שלקיבוצים יש תפקיד חשוב בכך. ריאיון   למרות גילו הצעיר
5 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן