יבול שיא
הרפת והחלב
רוכבים עם גיבורים

רוכבים עם גיבורים

2 דק' קריאה

שיתוף:

מסע האופניים "נעים על גלגלים" שהתקיים בשבת האחרונה במרחבי צפון הנגב הוא מרוץ רכיבת אופניים עממי לנכי צה"ל. בין הרוכבים-גיא גרינפלד, בן כפר סאלד שנפצע בהתפוצצות מכונית תופת ב-1988

הוא היה קצין שריון צעיר בן 22 כאשר מכונית תופת התפוצצה בגדר הטובה בגבול הצפון. שמונה חיילים נהרגו בפיגוע. הוא וחייל נוסף נפצעו אנושות. הוריו הובהלו לבית החולים שם נאמר להם שיש סיכוי נמוך שיעבור את הלילה, אוגדונר חטיבה 7 כבר נתן הוראה להוריד מחלקה למשמר הכבוד בבית הקברות של כפר סאלד "נשאר רק להתפלל ולהכין את בית הקברות". עשרה ימים היה גיא בין חיים למוות לאחריהם החלו חמש שנים בהן עבר ניתוחים בראשו וברגלו, שיקום פיזיותרפי אינטנסיבי, השתלת עצם בטורונטו "זו פגיעה רב מערכתית. הייתה גם פגיעת ראש וסבלתי מהתקפים. כיום הבעיה היא בעיקר ברגל. אני איש ביוני, מורכב מחלפים ובקרוב אכנס לניתוח נוסף להחליף את הברך". 

גיא, כיום בן 55, מתגורר עם אשתו וארבעת ילדיו בכרכור, חיפש להשתלב במקצוע ספורטיבי במסגרת בית הלוחם המשמש בית עבור נכי צה"ל, מעניק טיפולים משלימים, פיזיותרפיה, הידרותרפיה וחוגי ספורט שונים. "בבית הלוחם יש התאמה להמון מקצעות ספורט שלכאורה לא נראה שנכה יכול להשתלב בהם. לכל המקצועות הפרא- אולימפיים עשו התאמה לנכים ולנכות".  גיא, שאינו יכול לרכוב על אופניים רגילות בשל הפציעה ברגל, רוכב על אופני-יד, אופניים שמונעות בכוח הידיים. "חיפשתי משהו וחוג האופניים התאים לי גם מבחינת הספורט וגם בזכות האנשים, יש שם החבורה מגובשת ומקסימה. אנחנו רוכבים שלוש פעמים בשבוע, שעתיים בכל פעם, שותים תה ומקשקשים ולא מתעסקים בפציעה. כל אחד יודע מה הפציעה שהוא מגיע איתה, אבל לא מתעסקים בזה. עוסקים בחיזוק הגוף וחיזוק הנשמה". 

החוג עצמו ממוקם בקיבוץ עין כרמל, שהעניק מחסן שהותאם לצרכים. "עין כרמל עושים מעל ומעבר, בלעדיהם היה קשה לקיים את זה". חברי החוג נפגשים שם, פורשים את האופניים ומתארגנים ומשם יוצאים לרכיבות- גם רכיבות כביש וגם רכיבות שטח בשטחים הסמוכים לעין כרמל ולכביש 4 ושלוחותיו- עתלית, יער עופר, הבונים. בחוג משתתפים שלושה חברים נוספים מהתנועה הקיבוצית: דני אלעד מיגור, יגאל בן חיים מרמת השופט ויובל גינת מכברי. ויש קשר קיבוצי נוסף: מתנדבים שמלווים את הקבוצה מעל 20 שנה, מכינים את האופניים, מלווים ברכב צמוד, מסיעים ונותנים את המענה הלוגיסטי, "בלעדיהם החוג לא קיים"- שלומי מולכו ואיל ברבר מקיבוץ רמת יוחנן, ומתנדב נוסף בן 70, דני שורק מחניתה. 

בשבת האחרונה ארגון נכי צה"ל בשיתוף מועצה אזורית אשכול ערך את מסע האופניים המסורתי, מרוץ עממי עם הפנינג בהשתתפות אלפי רוכבים: נכים משותקים על אופני ידיים, עיוורים באופני טנדם ורוכבים על אופניים רגילים מרחבי הארץ. "יש הרבה משתתפים ואנחנו מקבלים הרבה עידוד מהקיבוצים שאנחנו עוברים בתחומם".  

גדי ירקוני (נירים) נפצע בסיומה של מלחמת צוק איתן בשנת 2014. בשעה האחרונה למלחמה, לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש נורה מטח פצמ"רים קטלני לעבר קיבוץ נירים. כתוצאה ממנו נהרגו שני חברי הקיבוץ, הרבשץ זאביק עציון ושחר מלמד, גדי נפצע אנושות ונקטעו שתי רגליו. גדי עבר תהליך שיקום ותוך פחות משנה התמודד לראשות המועצה האזורית אשכול ונבחר ברוב קולות: ״לאשכול מאז ומתמיד קשר מיוחד לנכי צה״ל ולנפגעי פעולות האיבה שהקריבו את גופם ואת נפשם למען כולנו, במלחמה שלא נגמרת על הבית. רבים מהם נפצעו שעה שמילאו את משימת ההגנה עלינו- תושבי אשכול. מסע האופניים המשותף הוא חלק מתחושת השותפות והוקרת התודה לנכי צה"ל. מסע האופניים המיוחד התחיל באשכול עוד לפני שנפצעתי ונקטעו שתי רגלי. תמיד התרגשתי מהאירוע והתפעלתי מכוח הרצון והרוח של הנכים העוסקים בספורט ועל הזכות לרכב לצדם. היום, כשאני נכה בעצמי ויודע אישית איזה תעצומות נדרשות מנכים לעסוק בספורט- אני מתרגש וגאה אף יותר".  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן