you can look here xxx free
indiansexstories
tu dai tai tu.
יבול שיא
הרפת והחלב
נעמה פס מנכל משרד החקלאות

ריאיון החודש עם עו"ד נעמה קאופמן-פס, מנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר

5 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

נעמה מנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר: בשנת 2017 בחר בה עיתון העסקים והכלכלה "גלובס" כאחת מארבעים הצעירים המבטיחים של ישראל. אז, בת 39, שנה אחרי שמונתה כמשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה – לא חלף זמן רב עד שקודמה לממלאת מקום מנכ"ל המשרד.

אחרי שהחלה מלאכת הרכבת הממשלה הנוכחית – וראש מפלגת "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, בחר בעודד פורר לשר החקלאות ופיתוח הכפר – חלפו ימים אחדים עד שפורר החליט למנות את נעמה קאופמן-פס למנכ"לית המשרד שבראשו הוא עומד.

אחרי תפקידים בכירים במשרד האוצר ובמשרד הכלכלה והתעשייה הגיעו לעודד פורר המלצות מדמויות בכירות במילייה החקלאי וללא היסוס הוא בחר בה למנכ"לית. הממליצים דיברו בשבחה וציינו מעלות ייחודיות שמאפיינות אותה. בין השאר: נחושה, ממוקדת מטרה, פותרת במהירות סוגיות קשות ואיתנה בדעותיה – עד כדי כך שמכשולים לא ימנעו ממנה לממש את החלטותיה.

זה המעט שבמעט שניתן להצביע על המנכ"לית השנייה בתולדות משרד החקלאות.

בחרנו בעורכת הדין נעמה קאופמן-פס לאורחת ריאיון החודש. הריאיון התקיים ימים אחדים לפני יום הכיפורים.

שנה טובה. עיינתי עיון מעמיק בתכנית להגברת התחרות בחקלאות ונחרדתי. משרד החקלאות מוכן לוותר על הסמכות המקצועית בשירותים להגנת הצומח ולהעבירה לידיים חיצוניות, שלא ברור כלל מה מידת המקצועיות שלהן, ואין להן דבר ועניין עם טיפול במיני מזיקים ומחלות צמחים. כיצד תתמודדו במקרה של הגעת מיני פולשים, מחלות ומזיקים שעלולים לגרום נזק אדיר לחקלאות ישראל ולהרס אקולוגי בלתי הפיך?

"שנה טובה וגמר חתימה טובה. לא זו בלבד שאין כוונה להפריט את השירות, הכוונה היא לייעל אותו לטובת החקלאים והציבור כולו."

"כלל יחידות המשרד שעוסקות באכיפה, גם השירותים להגנת הצומח ולביקורת וגם יחידת האכיפה המרכזית של המשרד, הפיצ"וח, ימשיכו בפעילות האכיפה למניעת כניסה של מזיקים, נגעים ומחלות לתחומי מדינת ישראל באמצעות ביקורות יזומות, ביקורות שוטפות ופעולות ניטור. הרפורמה אף כוללת מנגנון שיאפשר למשרד לעצור כל יבוא מכל מדינה לפי החלטתו, בכל מקרה של חשש לכניסת מזיקים ומחלות".

בבירור נכתב בהצעת מחליטים שהמשרד ייוועץ במומחה בין לאומי והפעלת מכוני בקרה פרטיים בפעולות פיקוח רלוונטיים. זה בפירוש פגיעה ישירה בהחלטות המקצועיות של השירותים להגנת הצומח.

"ההיפך הוא הנכון. אני מפנה אותך לנכתב במחליטים, השר מסתמך על החלטתו, בראש ובראשונה, של הסמכות המקצועית הבכירה במשרד לעניין הגנת הצומח, הלא הוא מנהל השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד."

"בהחלטה נכתב במפורשות כי השר יוכל להורות למנוע יבוא של צמחים מסוגים מסוימים או ממדינות מסוימות על יסוד המלצתו של מנהל השירותים להגנת הצומח ולביקורת ללא התייעצות עם נציג מארגון בין לאומי".

מדוע משרד החקלאות כל כך להוט לוותר על לא מעט מהסמכויות המקצועיות שעוד נותרו לו ולא דורש להשיב אליו תחומים מרכזיים לחקלאות שנלקחו ממנו – מים, קרקע ועובדים. אם זה כך, אולי עדיף לסגור את משרד החקלאות או לצרפו כאגף למשרדים אחרים: תעשייה ותיירות, וגם אין צורך בכל כך הרבה עובדים.

"המשרד מטפל בכל המזון הטרי במדינת ישראל. כל מה שמגיע לצלחת שלנו מטופל על ידי המשרד על אגפיו השונים. המשרד לא מתכוון לוותר על שום סמכות שלו. לגבי עובדים, יש לציין שבמסגרת הרפורמה המשרד פעל לתוספת של 6000 היתרים לעובדים זרים בחקלאות".

יזמתם רפורמה נרחבת בחקלאות. מתקבל הרושם שחברי כנסת מהקואליציה בשדולה החקלאית, הציגו עמדות מנוגדות והם סייעו לקיצוץ מסוים של הרפורמה ולהוצאה מחוק ההסדרים את תחום הלול. גם בתוך המשרד נתקלתם בתגובות חריפות של ממלאי תפקידים בכירים. שמעתם אותם והגבתם שהרכבת או האונייה יצאה לדרך ואתם מבקשים מהם שלא יפריעו לכם במימוש הרפורמה, ונודע לי שאף הוספתם שאם ימשיכו להתנגד – שיתפטרו. מה תאמרי על כך?

"כל שינוי מלווה בהתנגדות, אחרת זה לא היה שינוי. לצד ההתנגדות שנשמעת, אנו מקבלים גם הרבה מאד תמיכה מחקלאים רבים שמתקשרים, מסמסים, שולחים מכתבים ומעודדים אותנו להמשיך בכל הכוח. ערכנו, השר ואני, פגישות רבות, סיורים בשטח, שעות רבות הוקדשו ועדיין מוקדשות, להקשיב ולשמוע את החקלאים. יכולנו לבצע מהלך חד צדדי אבל בחרנו בשיתוף והקשבה. המטרה שלנו היא שהחקלאות והחקלאים ייצאו מחוזקים מהרפורמה, שהיא תקדם אותם משמעותית. אנו קשובים לכל דעה ולכל עמדה. דלתי פתוחה בפני כולם ומכל מלמדיי השכלתי".

"מטרת הרפורמה להעשיר את החקלאות הישראלית ואת התוצר החקלאי הזמין לאזרחי ישראל. הקצינו תקציב מחקר ופיתוח גדולים, עידוד לחקלאות סביבתית, הטמעת חדשנות ומיכון עבור החקלאים וכל זאת למען חקלאות חדשנית, יעילה וטובה יותר. החקלאים עצמם יקבלו לראשונה באמצעות תמיכה ישירה כנהוג במדינות מפותחות רבות בעולם, לצד הקלות מכסים שיובילו לחיסכון בעלויות דשנים, חומרי הדברה, פקעות וחומרי ריבוי שישפיעו ישירות על הכנסות החקלאי.

"לצידם יזכו החקלאים גם להפחתת מיסים וחלוקת מענקים לציוד ומיכון, מחקר, חדשנות ויעילות, וכן תוספת כוח עבודה על ידי הגדלת מכסת העובדים הזרים. כל אלה צפויים להעלות את רווחי החקלאים ולשדרג את החקלאות הישראלית כולה. אנחנו מצעידים את החקלאות הישראלית קדימה בצעדי ענק ולשם כך נדרשים שינויים אמיצים. עוד חשוב לציין בהקשר של הרפורמה את ההיבט הצרכני, שכן הרפורמה צפויה לחסוך 2.7 מיליארד שקלים לצרכן הישראלי, כלומר 840 שקלים למשפחה".

הרגולציה הקיימת ביחידות השירות של המשרד – שירותים וטרינריים, השירותים להגנת הצומח ואגף הדיג, היא לדעת גורמים אזרחיים רבים, גדולה מאד, לצד שירותיות ברמה נמוכה, טרטור וחוסר יעילות. זה גורם לקשיים אופרטיביים ניכרים ופגיעה באפשרויות לייבא מוצרים שונים במחירים מוזלים לטובת האזרחים. האם את מוכנה לבדוק לעומק את הטענות האלה?

"לא רק שאני מוכנה לבדוק לעומק כל טענה שתובא בפניי, הרפורמה בחקלאות באה בין השאר לפתור בדיוק את העניין הזה. רובד נכבד ברפורמה מטפל בעודף הרגולציה שיש במשרד ונועד להפחיתה באופן משמעותי. גם לדעתי יש עודף רגולציה ובהחלט יש מקום לשפר את השירות לציבור. בנוסף, ממש לאחרונה החל אגף חדש במשרד את עבודתו, אגף שירות, כל תכליתו היא שיפור השירות שאנו נותנים לציבור וייעולו. במקביל עובר המשרד תהליך דיגיטציה מקיף, כלל משרדי, שמאפשר לנו כבר לתת שירות טוב יותר ללקוחות המשרד. רק התחלנו.

משרד החקלאות מצטייר שנים כמשרד מאובן, שלא נעשתה בו כל רפורמה בדרך פעולתו, בכלל זה שינויים מבניים מחויבי המציאות זה עשרות שנים. האם את מודעת לכך ומתכוונת לבצע, לצד הרפורמה מהלך של ניעור המערכת, ביצוע שינויים רדיקליים במבנה והתאמה לרוח התקופה?

"זה בדיוק מה שאנו מקדמים ועמלים עליו. כחלק מהרפורמה בחקלאות שאותה אנו מקדמים, ישנו נדבך חשוב וגדול שכולל קידום חדשנות, מהפכה בשירות שאנו נותנים לאזרחים, פישוט תהליכים והפחתת רגולציה ובירוקרטיה. זהו חלק בלתי נפרד מהרפורמה ואנו רואים בו חשיבות גדולה".

יחידת הפיצ"וח הוקמה בשנת 1994 בעקבות הסכמי פאריז והסכם כלכלי עם הרשות הפלשתינית. ביחידה זו אירעו שערוריות רבות. מבקר המדינה הקדיש יותר מדו"ח אחד למה שהתרחש ביחידה. מנכ"לי המשרד עמדו לבצע חילופי גברי בהנהלת היחידה והדברים סוכלו משום מה בדקה התשעים בידי גורם חיצוני בכיר ורב השפעה במערכת החקלאית, שהפעיל לחץ על גורמי המינהל במשרד. האם את מתכוונת לטפל בנושא, מה גם שניהול יחידת האכיפה נתון עדיין בידי אותה הנהלה המשרתת עשרות בשנים?

"כשנכנסתי למשרד פגשתי עובדות ועובדים מסורים, חרוצים וישרי דרך. כלל היחידות עובדות קשה. ההתייעלות שנקדם במסגרת הרפורמה תהיה רוחבית וכלל משרדית".

הארכתם עד ה-18 בחודש את מועד הגשת המועמדות למשרת המדען הראשי. שיניתם את תנאי הסף לתפקיד הבכיר. לא חוקר בכיר ולא פרופסור, רק חמש שנות ניסיון במחקר. האם ניתן להבין מכך שהמשרה "תפורה" על מישהו או מישהי. את תשבי בראש ועדת האיתור, יש לך מועמד או מועמדת שבעינייך ראויים לתפקיד?

"אני לא שיניתי את תנאי המשרה. בכל הכבוד, משרות המשרד אינן תפורות ואני קוראת לכל מועמד ראוי לגשת. יש לו הזדמנות אמיתית להיות חלק מהנהלת המשרד, מהחשובים בממשלה, לדעתי. הארכת זמן הגשת המועמדות נועדה לפתוח את האפשרות להגיש על מנת שתהיה לנו בחירה בין כמה שיותר מועמדים איכותיים. לאחר בחינת כלל המועמדים וועדת האיתור תבחר במועמד או המועמדות הראויים ביותר".

יש לך גבירתי מועמד או מועמדת למשרת ראש מינהל המחקר החקלאי? המועד האחרון להגשת מועמדויות יהיה בסוף החודש.

"אני דוחה מכל וכל טענות לאי תקינות בהליכי איתור. ישנו הליך תקין לפי נהלי נציבות שירות המדינה. בקרוב תוקם וועדת איתור אשר תבצע את משימתה נאמנה לבחירת המועמדת או המועמד המתאימים ביותר".

מכון וולקני השלים את כל האישורים הנדרשים לעסקה בלעדית של שיווק ארבעה זני ענבים לגורם מסחרי פרטי. האם את שלמה עם ההחלטה. אין לך נקיפות מצפון שיידע מקצועי זולג בדרך הזו למקור עסקי, גם אם הוא יעניק תמלוגים מסוימים לטובת המחקר החקלאי?

"לפתח זנים חדשים לוקח שנים רבות ומכון וולקני מפתח זנים רבים בתחומים מגוונים מאז היווסדו. מרבית הסיבה לצורך בבלעדיות היא שתהליך פיתוח הזנים הוא ארוך ויקר ודורש השקעה כספית ואורך רוח ניכר, ואין כדאיות להשקיע בזנים ללא היתרון הכלכלי שניתן על ידי מתן בלעדיות. ההכנסות ממסחור הידע אף מסייעות להמשך המחקר מינופו והרחבתו".

על מסמך רשמי של משרד החקלאות שנושא תאריך של 23.8.2021 בקשה לקבלת מידע למחקר ופיתוח מסחרי, פרוייקט דגיגי טונה, צויין המכון הוולקני. איך קורה כדבר הזה, שהרי ידוע או אולי לא ידוע ליחידות מרכזיות במשרד החקלאות שמדובר בשם משפחה של מייסד המחקר החקלאי בארץ ישראל, לפני בדיוק 100 שנה, יצחק וולקני.

"לא ידוע לי על המסמך הנ"ל אך חשוב לציין כי מורשתו של יצחק וולקני חשובה בעיניי, ובכלל במשרד החקלאות יש מסורת אדירה ורבת שנים שאני מוקירה. חשיבות החקלאות הישראלית גדולה ומרכזית בעיניי ובהקשר הזה אני כמובן חייבת לציין שזהו התמריץ הגדול ביותר שלנו לקידום הרפורמה בחקלאות, שכן אנו רואים זאת כצביון לדאוג שהחקלאות הישראלית תישאר מובילה בזירה הבין לאומית וגאווה מקומית".

נעמה מנכ"לית משרד החקלאות | צילום: ענבל מרמרי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לאחר עלייה היסטורית לליגת העל וחנוכת האולם החדש ביטבתה, מאמין המייסד והיו"ר של הפועל חבל אילות, סילביו קוגן מקיבוץ יטבתה, שהשילוב בין המקומיים, הישראלים והזרים יכול להוביל לעונה שנייה בליגה   ליגת העל בכדוריד הגיעה בחמש השנים האחרונות גם לאולמות באיזור חיוג 08, הייצוג של גוש דן
3 דק' קריאה
בשבוע שעבר (6-9/10) נערכה תחרות האופניים “ברא אפיק ישראל”, טור בינלאומי בו עוברים המתחרים כ-330 קילומטרים בשטח ההררי של הגליל המערבי. אחד ממשתפי בתחרות הוא מתי אלדד מקיבוץ גבעת חיים, לולן במקצועו ומתקן אופניים להנאתו בתחילת אוקטובר נערכה תחרות האופניים "ברא אפיק ישראל",
2 דק' קריאה
שניים נמצאו ללא רוח חיים בקרקעית הבריכה בקיבוץ יטבתה, בבוקר יום שבת, בשנת 2013. האחד שהה בקיבוץ במסגרת תכנית המיועדת לבני העדה האתיופית, המשלבת תעסוקה, לימודים ומגורים, ואילו השני, חברו, הגיע כדי לבקר אותו. בשעות הלילה,
2 דק' קריאה
ב-24 בספטמבר הלכה לעולמה ד"ר רונית פלוטניק, בת וחברת קיבוץ משמר השרון, לאחר מאבק במחלת הסרטן. ד"ר פלוטניק הייתה פסיכולוגית חינוכית ומשך 20 שנה שימשה כיועצת החינוכית של מחלקת החינוך בתנועה הקיבוצית.  פלוטניק חינכה דורות של אנשי חינוך בקיבוצים ועסקה בהכשרת מנהלי חינוך בסמינר הקיבוצים. במהלך לימודיה התמחתה פלוטניק במערכות
3 דק' קריאה
התנועה הקיבוצית הייתה קומונה או קואופרטיב? לאן מובילות מגמות ההפרטה? מה תפקידה הכלכלי של המדינה בבנייתה ובחיסולה החלקי של הקואופרציה השניונית? שאלות אלה ואחרות נדונו בכנס שנערך ביד טבנקין לרגל צאתו לאור של הספר "הקואופורציה בישראל: עבר, הווה,
4 דק' קריאה
ברוב של 85.5% אישרו 170 צירי מועצת התנועה הקיבוצית את מינויה של נטע קדם שוורץ מקיבוץ עברון, למנכ"לית התנועה, במקומה של המנכ"לית היוצאת הדס דניאלי ילין מקיבוץ יגור, שנבחרה לתפקיד המשנה למזכ"ל התנועה  נטע קדם-שוורץ,  בת וחברת קיבוץ עברון, היא עובדת סוציאלית קלינית בהכשרתה ובעלת תואר
< 1 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן