יבול שיא
הרפת והחלב
דינה אייזן

לצחוק ברצינות: דינה אייזן, תושבת תמרת, היא מורה לניהול מחשבתי אופטימי

4 דק' קריאה

שיתוף:

בצעירותה דינה השלימה לימודי רפואה ועבדה כרופאת משפחה עד השינוי: "נוכחתי שהרפואה שלנו לא יודעת לרפא עד הסוף," היא מספרת. היא עזבה את הרפואה והיום היא מרצה על דרך חיים אחרת, מלאה הומור

דינה אייזן הינה תושבת הישוב תמרת שבעמק יזרעאל. דינה למדה רפואה בצעירותה והיתה לרופאת משפחה. היא אהבה את מקצוע הרפואה והאמינה שזו הדרך לרפא אנשים: "בחרתי במקצוע הרפואה כי האמנתי שזו הדרך הנכונה לעזור ולרפא אנשים. אהבתי את עבודתי, בחרתי להיות רופאת משפחה בשל הגיוון הרב ברפואת המשפחה. הייתי צעירה אמביציוזית והאמנתי שאוכל לשנות את העולם. הרגשתי שאני עוזרת לאנשים ודואגת שהמחלות הכרוניות לא יחמירו.

"לימים נוכחתי שיש ברפואת המשפחה הרבה מאד מהפקידיות ולרופא יש  מעט מאד זמן להקדיש לאנשים שמגיעים למפגש עם הרופא. האמנתי שאני כרופאה אמורה לרפא אנשים ממחלותיהם. המציאות היתה שונה. נוכחתי שהרפואה שלנו לא יודעת לרפא עד הסוף. נוכחתי שהתשובות שלי כרופאה הן בעיקר במתן תרופות שמסייעות אך לא ממש מרפאות.  

השינוי 

"גם את עצמי לא הצלחתי לרפא. הייתי במשקל מאד גבוה ולרפואה לא  היה מה להציע. שנים רבות הייתי רופאה השמחה במקצוע זה. הייתי בתהליך של חיפוש ועניין בתשובות  לריפוי  מספר שנים. אז הבנתי שישנן עוד המון אפשרויות ריפוי שאינן נמצאות ברפואה הקונבנציונלית.  

"קיבלתי החלטה לעזוב את הרפואה ולקחת פסק זמן ללימודים ובירור והעמקה בריפוי ובדרכי חשיבה אחרות ושונות. במהלך אותה תקופה למדתי קינסיולוגיה, הנחיית קבוצות, מספרי סיפורים, הומאופתיה, רפואה סינית ועוד.  

"הגעתי לקבוצת שנים עשר הצעדים העוסקת בהתמכרויות. טיפלתי בנושא האכילה שלי שהביאה אותי למשקל עצום. בקבוצה של 12 הצעדים נוכחתי שישנו ריפוי שהוא ריפוי רוחני. זה היה גילוי שיצר תפנית גדולה אצלי, שהרי הרפואה הקונבנציונלית מטפלת בריפוי פיסי ואילו ריפוי רוחני בא ממקום והתייחסות שונה לחלוטין. 

"היה זה גילוי חדש ומאד משמח. הגילוי שישנו ריפוי רוחני הוביל אותי להעמקה בנושא ולגיבוש תפיסת עולם, שאנשים  יכולים לרפא את עצמם דרך שינוי גישה בחייהם. הייתי אז בשנות הארבעים שלי. שקלתי למעלה ממאה ק"ג. התוכנית הזו ריפאה אותי ושינתה את כל ההתנהלות שלי. ירדתי במשקל ועברתי תהליך נפשי רוחני עמוק." 

ההומור ככלי 

מי שנפגש עם דינה אייזן בהרצאות שלה, בקורסים שלה, פוגש אישה שנונה, חכמה, שההומור הוא הכלי החזק שלה להעביר מסרים.  

הומור הינו תכונה, יכולת  הטבועה באנשים רבים – צחוק וחיוך בכולם. דינה לקחה את נושא ההומור והראתה שבכל מצב אנו יכולים למצוא את ההומור. כך היא מנחילה לכל שומעיה שהומור הינה גישה לחיים.  

דינה: "תוכנית שנים עשר הצעדים היתה תוכנית לחיים, שממקדת  את האדם בזמן הווה. ההתמקדות בזמן הווה הביאה אותי להרבה שקט ושלווה. הבנתי שברגע הזה אין סיבה לפחדים ודאגות. הפחדים, הדאגות קשורים לעבר ולעתיד. ברגע הנוכחי קיים רק הרגע הנוכחי.  

"הרעיון הזה והתרגול לחיות את ההווה בלבד, משחרר ומנקה המון משקולות אותן אנו נושאים עמנו. משקולות אלו הן כבדות ושואבות אותנו למצבים רגשיים דוחקים ולוחצים. זהו תרגול, תרגול יומיומי. עשיתי החלטה להיות תלמידה, תמיד – לעד. אותה החלטה להיות תלמידה מובילה אותי ללמידה, לסקרנות וכמובן לתרגול עצמי של כל מה שאני לומדת." 

ספרי על ההומור בחייך

"מאז ומעולם הומור הוא אחד הכלים והתכונות שעוזר לי בחיי. הומור ביוונית עתיקה, משמעותו: נוזל. הנוזל מטבע היותו הוא מרכך את החיים. הומור מטבעו עוזר לאנשים בתהליכי החלמה, כשאנו צוחקים על החיים ובעיקר על הקשיים – אנו שולחים למוח מסר שהמצב לא כל כך גרוע, וכך רמת המצוקה שלנו יורדת.  

"דרך ההומור אנו מלמדים את המוח שלנו לקחת את הדברים יותר בקלות. ההומור והצחוק הם גשר וקשר לשמחת החיים ולבריאות. למדתי ואני לומדת כל הזמן את הקשר בין חשיבה אופטימית למצב של בריאות וחיים שמחים. אני נסמכת על מחקרים העוסקים בתחום ונוכחת שיש קשר ישיר בין בריאות והתנהלות חשיבתית אופטימית." 

אבל החיים מורכבים משמחה אבל גם מעצב, קשיים, הרבה מהטוב ויש מהבעייתיות. מה התשובה? 

"לכולנו יש רגשות כמו כעסים, עצב, תסכול, אכזבות וכו'. החשיבה האופטימית, אינה אומרת התעלמות ממערכת הרגשות שלנו. ההיפך, עלינו לזהות את כל הרגשות שלנו. כשעולה כעס, לזהות, כך עם כל רגש שעולה. הזיהוי, זוהי תחילת הדרך.  

"כשאנחנו מזהים את הרגשות, התוצאה היא פחות אחיזה של רגשות אלו בתוכנו. אנו לא מוותרים על הרגשות השליליים, מתייחסים ומאפשרים להם לעלות.  

"רגשות קשים רבים שלנו נובעים מהמחשבות שלנו, לכן אני מדברת הרבה על כוחן  של המילים. כוחן ההורס של המילים וכוחן הבונה והמרומם של המילים. בינינו, מיהו השופט והמוציא להורג הגדול מכולם? לא מישהו מבחוץ אלא אנחנו בתוכנו. ידוע שכאשר אנו מדברים מילות אהבה, הגוף שלנו מפריש חומרים המשפיעים על בריאותנו וכך גם ישנה הפרשת חומרים אחרים, כשאנו בתסכול וכעסים וכמובן כאשר אנחנו במתח פנימי.  

"הוכח במחקרים שכאשר אנשים מוקירים תודה מידי יום – הבריאות משתפרת לאחר שלושה חודשים." 

קמת, עזבת מקצוע שנחשב מהמכובדים ביותרצעד מאד חריג אז וגם היום. 

"היה לי ברור שכל אדם שאינו מרוצה מהעבודה שלו צריך לקום וללכת וכך עשיתי. במקביל לשינוי שעשיתי וההתעמקות שלי בלימודים שונים, אני לומדת  כבר 19 שנים את לימודי ימימה (שיטת לימוד ע"ש אביטל ימימה ת.פ.ע).

"זוהי למידה בנושא של חשיבה הכרתית. שיטת לימודי ימימה מנחה ומלמדת אותנו להיות מודעים למחשבות שלנו ולבחור ולהתמקד במחשבות שעושות לנו טוב – ולהניח בצד את המחשבות שעושות לנו רע. בלימודי ימימה אנו עוסקים בתרגול של התבוננות במחשבות שלנו. 

"ימימה טוענת שרב הבעיות שלנו מקורן בילדותנו המוקדמת. הילד הקטן שבתוכנו הפגוע, הוא המנהל אותנו בדרכו. על כן, כשפורצים אצלנו כעסים, מקורם בילדותנו, ההתבוננות והזיהוי מאפשר לכעסים  לזרום ולהשתחרר. חשיבה הכרתית מדברת על תשומת לב והתבוננות במחשבות שלנו." 

חוסן וחיזוק הבריאות 

דינה אייזן עשתה שינוי מהותי בחייה. כיום היא מלמדת חשיבה אופטימית ומרצה על כך. ההומור הוא אחד הבסיסים המלווים את דרכה. ההבנה, שכל אחד מאיתנו אחראי על מחשבותיו ורגשותיו וזה בידיים שלנו. 

דינה: "אני מאמינה שכשאנו עושים לאחר את מה שאנחנו רוצים שייעשה לנו, זה מגדיל את מעגל הנתינה ומכאן את מעגל האהבה והקשר האנושי. נוכחתי שנתינה מהלב לאחר – זהו כלי מאד משמעותי בחיים." 

מה את אומרת על התקופה הזו, מאז פרצה הקורונה לחיינו?  

"התרגול של חשיבה אופטימית, 12 הצעדים וחשיבה הכרתית מאד עוזרים ומקלים על מי שמיישם ומשתמש בכלים אלו. הפחדים והחרדות לא תופסים אחיזה ומתקיימת בחירה בחיזוק מחשבות חיוביות – ומכאן, חוסן וחיזוק הבריאות."  

הבחירה לראיין את דינה אייזן נבעה מהדרך בה מתייחסת לעצמה ולחיים, בהמון הומור בריא והיותה מודל של שינויים בהיותה תלמידה ומורה.  

דינה ממשיכה בלמידה ומלמדת את שמה שהיא לומדת ומיישמת. הגישה הזו, המחייכת, הצוחקת, מגייסת מקומות קסומים ומהנים. דינה היא הכי רצינית בדרך הכי צוחקת והכי קלילה – נוסחה יוצאת דופן ומנצחת. דרכה של דינה בהומור בו היא משתמשת, בדרך בה היא צוחקת על עצמה, על החיים, נותנת לכל מי ששומע אותה את האפשרות להתבונן על עצמו, על הדרמות של חייו בחיוך. מכאן מתחיל שינוי של התבוננות, של התייחסות, של דרך חיים. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אזור נחל תבור עשיר בחקלאות מגוונת ומודרנית וכך הגעתי לדיר הכבשים לחלב בקיבוץ גזית, שעובר שינויים רבים והתפתחות מרשימה, עם תוצאות כלכליות יפות הנסיעה לקיבוץ גזית מבצעת בנוף מקסים ושקט – הר תבור העגול
7 דק' קריאה
התמקדות של מדינת ישראל בגנטיקה, באיסוף נתונים ובהפחתת חום, הובילה לתנובת החלב הממוצעת הגבוהה ביותר בעולם לפרה  מישל אקרמן – HOARD'S DAURYMAN 4.2022 המחברת היא כתבת בענף החלב והחקלאות שבסיסה בקולומבוס, אוהיו. ההולשטיין הישראלי
10 דק' קריאה
מפעל למיחזור חומרי לוואי מורכבים הצטערנו לשמוע שחברת פינוי פסולות וייצור חומרי לוואי לרפת סוגרת את הפעילות המרכזית של מפעלה בקיבוץ מרחביה. תלונות על מטרדי ריח לתושבים בסביבה הביאו את הרשויות להציק שוב ושוב
10 דק' קריאה
נתן כספי שהוציא לאור ספר על הגיל השלישי ("שבעים, שמונים, תשעים" בהוצאת "ספרי ניב"), עקב אחר חייהם של יותר מ-30 נשים וגברים בגילים שבעים עד יותר מתשעים שפורחים בערוב ימיהם * המסקנה שלו: גיל
8 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן