יבול שיא
הרפת והחלב
הפגנת החקלאים 1
2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

הפגנת החקלאים ובני משפחותיהם: "למגדלים שתקועים כבר חודשיים נגמר האוויר לנשימה"

אמר יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, ב- הפגנת החקלאים ובני משפחותיהם, שחסמו את צומת קפלן בת"א וקראו לראש הממשלה להפעיל את כל האמצעים על מנת לעצור את החרם הפלסטיני על החקלאות הישראלית

מאות חקלאים ובני משפחותיהם הפגינו בשבוע שעבר מול הקריה בתל אביב. החקלאים שהגיעו בטנדרים ובמשאיות מכל הארץ נסעו בשיירה ממחלף יקום עד עזריאלי, שם קיימו את ההפגנה החקלאים קראו לרה"מ, בנימין נתנייהו, להתערב במשבר החמור שנוצר בחודשיים האחרונים בעקבות חרם של הרשות הפלסטינים על סחורה ישראלית. החקלאים קראו לראש הממשלה להפעיל את כל האמצעים העומדים לראשותו על מנת לעצור את החרם.  ב-25 השנים האחרונות, על רקע הסכמי פריס, היו פתוחים מעברי הגבול לסחורות משני הצדדים. בחודשים האחרונים, בצעד חד צדדי, סגרה הרשות הפלסטינית את המעברים ולא מאפשרת מעבר סחורות ישראליות.

מדינת ישראל, לעומת זאת, מאפשרת לרשות הפלסטינית להמשיך להעביר סחורות חקלאיות כרגיל לישראל ולא נוקטת באמצעים הרבים שיש ברשותה על מנת לעצור את החרם. החרם שנמשך כבר למעלה מחודשיים פגע אנושות בחקלאים בענף כולו. אורך הנשימה שלהם נגמר ואם לא ינקטו צעדים משמעותיים במיידי מאות משפחות ועוד כאלפי עובדים נוספים יקרסו כלכלית וימשכו את כל ענף הבקר והחלב איתם.

הפגנת החקלאים

ענף הגידול כולל כ-600 משפחות ומשקים של חקלאים ברחבי ישראל, המעסיקים בהערכה כ-1800 עובדים. היקף המתפרנסים מהענף היינו בערך מעל 2,200 משפחות. מרבית המשפחות גרות בפריפריה, החל ממושב פארן בערבה דרך פטיש בנגב, כפר יהושוע בעמק יזרעאל, מחולה בבקעת הירדן ועד בני יהודה בגולן. יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אמר: "לא יכול להיות שהמעבר פתוח רק לצד אחד. אם הם סוגרים אותנו חייבים לסגור אותם מלהעביר תוצרת. אני מצפה ממקבלי ההחלטות במדינה להטיל את כל כובד את כובד משקלם ולפתור את המשבר הזה במהרה. למגדלים שתקועים כבר חודשיים נגמר האוויר לנשימה"

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, אמר: "מה קרה לעקרון ההדדיות. 25 שנה היו הסכמים שהשאירו את המעברים פתוחים לחילופי סחורות. לראש הממשלה יש ארסנל כלים גדול לעצירת החרם – החל מסגירת המעברים למעבר פירות וירקות פלסטינים לישראל ועד איסור כניסת חומרי בניין. אני קורא לו להשתמש בהם ולפתור את המשבר לשני הצדדים."

שאול יעקובס (36), מכפר הרואה במרכז הארץ, דור שלישי לחקלאים ואבא לשני ילדים קטנים בני 5 ובן 3: מדינת ישראל מתעסקת בהכל בימים אלו, חוץ מלפתור את המשבר שפוגע במאות חקלאים. אני לא יכול לשווק את העגלים שלי לרשות הפלשתינית, כי הם סגרו את המעברים, אז אני ממשיך להאכיל אותם ולטפל בהם כמובן כבר מעל לחודשיים. זו הוצאה מאוד גדולה שגורמת להפסדים כבדים. ממשלת ישראל לא עושה מספיק כדי לסיים את החרם הפלסטיני, אין שום סיבה שיכניסו תוצרת פלסטינית לישראל בזמן שהם עוצרים אותנו."

גלעד בידץ', בן 16, דור רביעי לחקלאות מכפר יהושוע, הגיע להפגנה עם סבו ואביו: "אני עובד עם אבא במשק בכפר יהושוע מגיל אפס, כבר למעלה מחודשיים שאבא לא יכול להעביר סחורה. הרשות הפלסטינית מחרימה את הסחורה ולא נותנת לנו להכניס. בינתיים כל מגדלי הבקר לא יכולים להתפרנס ורק מוציאים כסף. הבקר צריך לאכול, צריך לטפל בפרות ואנחנו לא יכולים להחזיר את ההוצאות."

צילום: אלעד גוטמן

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פגשתי את אילן כ"ץ בפורומים שונים של שירה בציבור. אילן מנגן בחצוצרה בתזמורת, משתלב ומנגן נפלא. אילן מנגן בכל הארץ בכל אירוע אליו הוא מוזמן. מלווה קבוע את שרהל'ה שרון וידוע כנגן חצוצרה מעולה
3 דק' קריאה
 "היום משרד החקלאות יכול להתחבר למשרד התעשייה או למשרד התיירות. חקלאות כל כך מפוארת נעלמת. אנחנו בקטסטרופה" בניהו מנדל מכהן זה 23 שנים (1997-2020) כגזבר סניף ישראל של האגודה העולמית למדעי העופות בהתנדבות מלאה.
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן