יבול שיא
הרפת והחלב
נאמני הנקיון של נחל שרייה

נאמני ניקיון נחל שרייה: שיתוף פעולה אזורי ערבי ויהודי

2 דק' קריאה

שיתוף:

הם התחילו כקבוצת חברים ממושב מי עמי שפשוט אוהבים לטייל ביער הסמוך, שמקיף את המושב, ולאורך הנחל הזורם בתוכו. מטיול לטיול הם שמו לב לכמויות האשפה הפזורות באזור ולבסוף החליטו שכל פעם שהם מטיילים הם ינקו פינה קטנה, יאספו כמה שקיות זבל וימשיכו לטייל. לימים היוזמה הצנועה הזו גדלה וכיום קמה קבוצת מתנדבים הנקראת "נאמני ניקיון נחל שרייה" הפועלת לניקוי היער והנחל ויצירת שיתוף פעולה אזורי ערבי ויהודי סביב האהבה לאדמה ולטבע.

היער שסביב מושב מי עמי הוא אזור אליו מגיעים תושבים רבים מהאזור, לטייל ולשבת לפיקניק. מכיוון שרבים מתושבים אלו הם מהעיר אום אל פאחם והישובים הערביים הסמוכים, החליטו מובילי היוזמה לניקוי נחל שרייה להציב שלטים באזור, הן בשפה הערבית והן בשפה העברית, הקוראים למטיילים לקחת את האשפה איתם בסיום הבילוי. החזון של מובילי היוזמה ומתנדביה היא להגיע למצב בו היער נקי וממשיך להישאר נקי לאורך זמן, ובתוך כך ליצור שיתוף פעולה בין תושבי האזור, יהודים וערבים, לשמירה על היער והנחל.

נאמני ניקיון נחל שרייה

המחשבה היא ליצור קשר עם תושבים מהאזור שיצטרפו אל פעילויות הניקיון וגם לפעילויות אחרות, כמו סיורים ביער, פיקניקים משותפים ועוד. באחד הימים, כאשר עסקו בניקיון היער, עבר ליד קבוצת המתנדבים רוכב אופניים משכונת ג'בארין שבאום אל פאחם. הוא קרא אליהם "כל הכבוד" והם מצידם הזמינו אותו להצטרף אליהם. הוא ירד מאופניו והצטרף אליהם ואפילו הצטרף לקבוצת הוואטסאפ של נאמני הניקיון. ניצן ראשון של שיתוף פעולה פשוט ואנושי, שאולי יפרח ויניב השתתפות נוספת של תושבי האזור הערבים.

עד כה התקיימו מספר פעילויות לקידום הנושא. לאחת הפעילויות נרתמו מעל 50 מתנדבים ממי עמי שניקו אזור מסוים ביער. בסיום יום הניקיון נאספו למעלה מ-40 שקיות זבל גדולות מלאות אשפה ועוד כ-3 ערמות גדולות של בקבוקי פלסטיק! בשבת הקרובה מוציאים מובילי היוזמה טיול ליער בעקבות סימני הסתיו, מתוך כוונה לחבר ולקרב את התושבים אל היער. הם מאמינים שככל שאנשים יכירו את המקום טוב יותר, כך יחבבו אותו יותר וירצו לשמור עליו. ובכלל, תנועה ערה של נאמני היער תשפיע לטובה גם על מי שפחות מודעים לנושא. לאחרונה גם הצליחו נאמני הניקיון לכנס ביער נציגים האחראים על איכות הסביבה מטעם עיריית אום אל פאחם, מועצה אזורית מנשה וקרן קיימת לישראל. קק"ל מצידה כבר תורמת ליוזמה בכך שהיא זו שדואגת לשקיות הזבל ולכפפות בהם משתמשים הנאמנים לניקיון היער והתקווה היא שגם הרשויות האחרות יתנו יד ויתמכו ביוזמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן