בניגוד לפרסומים, האבוקדו ימשיך להיות בשפע על המדפים
יבול שיא
הרפת והחלב
kelly sikkema VBPzRgd7gfc unsplash

לא היה כדאי קודם לטפל בפערי המחירים שנעים בין 300% ל-400%?

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לא היה כדאי קודם לטפל בפערי המחירים שנעים בין 300% ל-400%?: נח בן חיים מגיב למאמרה של עדי דברת מזריץ, "המדינה מתעמרת ביבואנים ושומרת על הפירות היקרים" (דה מרקר, 6.6.2019)

מספר שאלות לגב' עדי דברת מזריץ' – דה-מרקר, בעקבות מאמרה "המדינה מתעמרת ביבואנים ושומרת על הפירות היקרים".

ראשית – האם 'בקומץ חקלאים', כפי שנכתב – הכוונה לתושבי נחל עוז, מטולה, נתיב העשרה, כמהין, גרופית ועוד? האם הקומץ הזה מיותר לדעתך?

כידוע, קומץ החקלאים הנ"ל יושב בראש פירמידה, שבבסיסה מועסקים אולי 15%-20% מהמועסקים במשק (הובלה, נמלים, אריזה, קירור, יצרני ציוד השקיה, דשנים ועוד ועוד). האם גם אלה סרח עודף?

האם ידוע לך שאותו קומץ מייצא בשנה כ-4.2 מיליארד ₪, שנוצר בערך מוסף גבוה ביותר, תוך שימוש במתנת אלוהים: קרקע, שמש, מי שופכין מטוהרים.

מדינת ישראל מייצאת כמעט מידי שנה 220 אלף תפוחי אדמה – רובם מהנגב. חשבת פעם כמה פלפל אכלו הנהגים בדרך?

האם מדינה כישראל, הנמצאת במצב גיאופוליטי וביטחוני לא יציב, יכולה להרשות לעצמה לוותר על חקלאות ולא להבטיח אספקת מזון? ומה נעשה אחרי שיפול הטיל הראשון בנמל חיפה או בנמל אשדוד (והוא ייפול!!) והאוניות יברחו לים הפתוח? נצום?

האם יש לך או למישהו אחר מושג במה מושקות אותן עגבניות תורכיות המציפות את הרשתות ובמה ריססו אותן? מוטב שלא תשאלי.

האם ידוע לך שעל ק"ג תפוזים שנמכר ברשת "טיב טעם" שילמת 9.90 ₪ לק"ג – אבל החקלאי קיבל 0.90 ₪ לק"ג. על ק"ג כרובית ששילמת 11 ₪ לק"ג קיבל החקלאי 1.50 ₪ לק"ג. לא היה כדאי קודם לטפל בפערי המחירים שנעים בין 300% ל-400%?

האם ידוע לך בכמה מסבסדות מדינות אירופה את החקלאים על מנת שימשיכו לגדל סוכר מסלק או על מנת שיסתובבו פרות אדומות על גבעות מוריקות בשווייץ? אולי יש עוד כמה ערכים בעלי חשיבות לחקלאות?

אם למדינת ישראל יש אינטרס לשמור על קיום ניר יצחק, דן וכפר גלעדי, מן הראוי שתתייחס אליהם כמו שאירופה מתייחסת לחקלאיה.

בתודה

נח בן חיים, אחד מהקומץ

ארגון מגדלי הפירות בישראל: בט"ו בשבט אוכלים פירות טריים תוצרת ישראל

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גרשון היימן, ממושב באר-טוביה, אב לשלוש בנות וסבא ל-13 נכדים, הוא פסל וצייר. את יצירותיו הוא יוצר בסטודיו שהיה פעם בית אריזה לפרחים – ובו עבודות למכביר: פסלים, דגמי פסלים, ציורים ועבודות אמנות שונות
9 דק' קריאה
אני מאמין, שבכל העולם וגם בישראל, תביא הקורונה לתחיית מדינת הרווחה. תחיית התובנה, שהמדינה נועדה להבטיח לאזרחיה מערכות מצוינות של חינוך, בריאות, רווחה, השכלה, מדע ותשתיות פיזיות וחברתיות, כי אין יד נעלמה שתבטיח את
4 דק' קריאה
פטירתו של יורם גרינבלט, צייר וחבר קיבוץ מעברות, לאחר מחלה ממושכת,  מחזירה אותי שנים אחורה לשנות השבעים – תשעים לתקופה בה נפגשו חיינו האמנותיים והחברתיים לעתים קרובות. כאשר אני מהרהר בביוגרפיה של יורם באותה
2 דק' קריאה
לתושבי ההרחבה של קיבוץ אדמית טענות קשות לקיבוץ. ההרחבה מאוישת כבר שש שנים, אבל  יושביה סובלים מהיעדר תשתיות בסיסיות,  כמו מדרכות  ותאורת רחוב. בקיבוץ מודים שיש בעיה,  אבל  טוענים שהיא תבוא על פתרונה, כאשר
6 דק' קריאה
דילוג לתוכן