על הרכבת ממשלה, הורשת נחלה ומה שבאמצע
יבול שיא
הרפת והחלב
בקעת הירדן צילום עמוס דה וינטר

קריסת בארות מים בבקעת הירדן

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

קריסת בארות מים בבקעת הירדן וקידוחים ישנים בבקעה הביאה לקיצוץ נוסף באספקת המים של החקלאים

אם לא היה מספיק מצב אספקת המים הרעוע בשנה החולפת במועצה האזורית בקעת הירדן נפלה מכה חדשה ולא משמיים על חקלאי הבקעה, שכבר נפגעו קשות בשל מגיפת הקורונה. דווקא בשיא החמסין ביום רביעי שעבר הודיעו אנשי מקורות כי מעתה יוכלו להשקות את הגידולים רק 12 שעות ביממה, וזאת באקלים שמצריך השקיה לאורך כל היממה. בבקעה מצויים מגדלי תבלינים רבים ותמרים, שנפגעו בשל סגירת הטיסות לחו"ל ונותרו עם סחורה ללא מענה. ביום רביעי התבשרו חקלאי הבקעה על קיצוץ מים דראסטי באספקת המים, דבר שעלול להביא לסגירה מוחלטת של המשקים. החקלאים מתריעים כי כרגע מדובר במים להשקיה אך אם המצב הנוכחי ימשך, לא תהיה ברירה מאשר לצמצם גם אספקת המים הביתית.

את השנה האחרונה העבירו חקלאי בקעת הירדן, במצב של מחסור במים. קידוחי מים ישנים של מקורות, שלא הוחלפו במשך שנים, המלחה של המים וגניבות המים הבלתי פוסקות מהשכנים (גניבות מהצינור וקידוחים פיראטיים פלשתיניים) והקטנת הלחצים גרמו למצב, שבו הקצבת המים לחקלאים פחתה. חקלאים רבים הקטינו את כמות היבולים, פשוט משום שלא קיבלו מספיק מים לכל הגידולים, מה שפגע בהתפתחות היבולים. בלית ברירה קיצצו חקלאים רבים את הגידולים במחצית.

קריסת בארות מים בבקעת הירדן

לצרה החדשה נקלעו חקלאי הבקעה, שכבר התריעו לפני חודשים רבים על המצב המסוכן, בשל מספר קידוחי מקורות שקרסו. קשה לבוא בטענות לעובדי "מקורות" בבקעה, שממש עבדו מסביב לשעון כדי לתחזק את הבארות הישנות ולשמר את אספקת המים המקסימאלית לחקלאים, אבל מישהו ברשות המים או בממשלה לא ראה את הכתובת על הקיר ולא השקיע בשיפוץ וחידוש הבארות וקידוחי המים והכל בשל מלחמות פוליטיות ומחסור בתקציב.

בינתיים החלה מלחמת האשמות. ראש רשות המים, גיורא שחם, כתב מכתב למנכ"ל מקורות, בו נכתב כי קריסת הבארות בבקעה היא בבחינת "מחדל בל יתואר" וזימן את ראשי החברה לבירור. במקורות לא טמנו יד בצלחת וענו לו: "אין גבול לניסיונותיך הבלתי נלאים לקדם תוכניות לאגודות המים." ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דוד אלחייני, תומך בעמדת מקורות וקרא במכתב מפורט למנכ"ל רשות המים, גיורא שחם להתפטר. "הרשות בראשותך לא בוחלת במעשיה, במקום להשיב למכתביי השונים לגופו של עניין, או להשיב למכתביו של בא כוח המועצה בנושאים שונים הקשורים לפעולת רשות המים מאז תמיכתי בתיקון 27 לחוק המים, אתם מנסים בכל דרך להטיל בי דופי ולהוציא את דיבתי רעה. ניסיון זה לא יצלח, ולא ירתיע אותי מלהביע את עמדתי כי תפקודך בכל הקשור לבקעת הירדן, ולא רק, הוא בגדר כישלון חרוץ. אני שב וקורא לך לנהוג מעשה כבוד ולהתפטר, נכשלת!".

אלחייני שוחח עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, שהתחייב לקבוע פגישה דחופה יחד עם רשות המים, חברת מקורות, שר החקלאות והשר לסוגיית המים, פגישה שראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דוד אלחייני, דורש כבר זמן רב. ביום חמישי הופיע אלחייני בפני התאחדות חקלאי ישראל והציג את מצוקת המים ואת הסיבות שהביאו את בקעת הירדן למצב הזה. הוחלט על שיתוף פעולה כדי לתת מענה מיידי לחקלאי בקעת הירדן.

תעריפי מים מעודכנים לחקלאות

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רכבת ישראל תוכל להקים מסוף מטענים גדול מצפון למעבר ארז, רק בכפוף להתחשבות בקיבוץ ארז רכבת ישראל תקיים מסוף מטענים : הוועדה המחוזית מחוז דרום,  קיבלה את מרבית ההתנגדויות של קיבוץ ארז, של המועצה
2 דק' קריאה
משרד האוצר גנז את התכנית להקים אשכול כליאה חדש בשטח קיבוץ מגידו אשכול כליאה: כלא מגידו היה אמור לעבור לאשכול החדש  ובאזור הכלא תוכנן להקים מרכז תיירותי גדול, על בסיס הפסיפס העתיק שנמצא שם.
2 דק' קריאה
מי שנכנס בשערי כפר-סילבר, שבפיקוח מנהל החינוך ההתיישבותי, חש מיד באווירה פסטורלית, שנוצרת בזכות העצים הגבוהים והעבותים, מרבדי הדשא ופינות החמד הירוקות בין הבניינים. המורה שולה שפר התגוררה עם משפחתה במשך 42 שנים בתחום
7 דק' קריאה
ארז רגב, ממושב מעלה גמלא, הוא בעל מסעדת "מושבוץ" ודוגל בהסעדה והגשה ממוצרים מקומיים בלבד.  זה כולל את הכל – הבשרים, הבירות, שמן הזית, היינות והגבינות – הכל מתוצרת רמת הגולן, כאשר את הירקות
9 דק' קריאה
דילוג לתוכן