יבול שיא
הרפת והחלב
מכתבים למערכת
2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

 בחירת מזכ"ל התנועה הקיבוצית

הופתעתי להיווכח כי שבועון קיבוצי כ"הזמן הירוק" מקדיש עמוד מלא עליו חתומים חברים (בעיקר – פעילי תנועה לשעבר) , תוך שהרישא שלו כולל תשבחות ומחמאות אין קץ לניר מאיר  מזכ"ל התנועה הקיבוצית דהיום . "ידיעות הקיבוץ" גם הוא, פירסם  בסוף השבוע  מאמר מקיף בן שני עמודים מלאים אודות פועלו של ניר מאיר, תמונתו הוצגה בשער העיתון ונוסף גם דף רשימת התומכים, זהה לזה שפורסם ב"הזמן הירוק".
ככל שאני מעמיק לחשוב, נוכח אני כי אנו הקיבוצניקים התבלבלנו: תהליך הבחירה שאמור להיות דמוקרטי ברוחו ובהווייתו, מתעמעם וכלי התקשורת התנועתיים מציינים בקושי ובמובלע כי יש מועמד נוסף לתפקיד ושמו ליאור שמחה. המועמד הנוסף הזה הוא "הילד" המציף את "הקלקולים דה פקטו  ודה יורה", המתרחשים בקיבוצים ובתנועה הקיבוצית ואת הצורך לעצור תהליכי התדרדרות  והשתחררות הקיבוץ מחובותיו לחבריו  בעת הפרטת כל מה שזז וכל מה שתקוע (שיוך דירות).

מצע המינימום של הקיבוץ הוא התארגנות קואופרטיבית יישובית המייצרת מרכז קהילתי מחויב לחבריו, ולצורך זאת מקיים משק מניב בעל יכולת לקיים באורח שוויוני את רמת רווחה הולמת של חבריו, כהשלמה להכנסתם האישית/משפחתית שהופרטה. היתרונות הכלכליים לגודל מצריכים גם ייזום התארגנות קואופרטיבית בין-קיבוצית (אף תנועתית), על מנת לספק חלק משמעותי יותר מן המשאבים הנחוצים לרווחת חברי הקיבוצים.
במהפכה הטכנולוגית מדעית מיחשובית העוברת על המשק הכללי, עלולים אזרחים רבים לרבות חברי קיבוצים לאבד את מקום עבודתם וכושר השתכרותם. האתגר של הקיבוץ והתנועה הקיבוצית הוא ליצור מנגנון שיבטיח התפרנסות ורווחה הולמת אשר נחוצים  לקיומם התקין של הקהילה הקיבוצית וחבריה, גם במצב בו שוק העבודה אינו יכול לפרנס ציבורים גדלים מן המעמד הבינוני.

מרבית הקיבוצים עברו בעשרים השנים האחרונות תהליך של התאוששות דמוגרפית ממשבר, תוך שמשפחות צעירות מצטרפות לקיבוץ כתוצאה של התאמת אורח החיים להעדפות היחידה המשפחתית, וכן להתפקחות הצעירים מאשליית היתרונות באורח החיים ובאיכות החיים מחוץ לקיבוץ. חרף מצב מעודד זה, לא תהיה לקיבוצים תקומה אמיתית ללא ייחוד קהילתי קואופרטיבי ועלינו חברי הקיבוצים ללמוד וללמד איך עושים זאת – איך משיטים את הספינה הקואופרטיבית קדימה. העובדה שאנו נקראים קיבוצים, אינה מרגשת את המתריסים הפוליטיים נגדנו, ואת מנגנוני החקיקה השלטון והביורוקרטיה – אלו האמורים לשרת אותנו כאזרחים. רק התארגנות קואופרטיבית משקית וקהילתית חזקה, הממתנת את אי השוויון אשר נוצר במציאות בה מתקיים שכר דיפרנציאלי , יכולה להציף את ייחודינו החברתי לאומי כקבוצים. על התנועה הקיבוצית מוטל לשכנע ליזום ולהניע את מהלך התיקון המתבקש כדי שסיפור הקיבוץ לא יהפוך לאגדה כוזבת.

התנהלותו של ניר מאיר מקשה מאוד על התנהלות דיון ציבורי נרחב ואמיץ,  שתכליתו עיצוב מחודש הלכה למעשה של האורגן קיבוץ, ושל השותפות תנועת קיבוצים. מהלכי התיקון אשר נעשו בקיבוץ נצר סירני בניצוחו של ליאור שמחה, מכשירים אותו לנווט ולהוביל בדרך חדשה וזאת בעזרת חברים מנוסים אשר לא נואשו מיצירת זהות מחודשת קואופרטיבית לקיבוץ ולתנועת הקיבוצים.

הערת מערכת

עמוד התמיכה בניר מאיר, אליו מתייחס הכותב, עליו חתומים חברי קיבוץ רבים,  זו מודעה בתשלום לקראת הבחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית  כמובן שמודעת תמיכה דומה מטעם ליאור שמחה, תפורסם ברצון  גם היא. ראיונות עם שני המועמדים יפורסמו  בעיתון בשבועות הקרובים.

עמירם קופר, ניר עוז
תמונה: שאטרסטוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

התאחדות חקלאי ישראל מודה לשר החקלאות היוצא, אורי אריאל, על שירותו ותרומתו האישית והחשובה לקידום החקלאות הישראלית – ופונה לראש הממשלה למנות מידית שר חקלאות במשרה מלאה שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל הודיע
2 דק' קריאה
איל גרניט (40), נשוי + אחד, צלם מקצועי המתגורר במושב גבעת יערים, זכה החודש בתחרות צילום יוקרתית בלונדון. איל, שהחל לצלם כבר בהיותו ילד בן 10(!) האפיל על 70 צלמים מכל העולם, בתחרות 'קובנט
3 דק' קריאה
במושב ארבל יופעל מרכז אומנות למשפחות וצעירים והוא ישרת בעיקר את תושבי ארבל והסביבה במגוון פעילויות פנאי והעשרה בשבוע שעבר נחנך במושב ארבל מבנה הארבל-ארט, אשר צפוי לשמש מוקד פעילות קהילתיות ביישוב ועבור המרחב
< 1 דק' קריאה
בטכס השתתפו כ-100 אנשים, סטודנטים לחקלאות שמקבלים את המלגות, חוקרים, חקלאים, חברים ובני משפחת מולכו היום 31/10/2019 התקיים במרכז המחקר החקלאי בגילת טכס חלוקת מלגות לזכרו של חיים מולכו זו השנה ה-27 ברציפות. בטכס
< 1 דק' קריאה
עו"ד עמית יפרח: "המצב בתחום הקרקעות של המועצה האזורית דרום השרון דורש מאבק פרלמנטרי בכל הסוגיות עו"ד עמית יפרח, היועץ המשפטי של תנועת המושבים ויו"ר אגף הקרקעות של התנועה, התארח, יחד עם חברי סיעת
< 1 דק' קריאה
כוח אהבת אמת "לוכד הטיגריסים", מאת פאולינה סיימונס, הוא החלק הראשון בטרילוגייה שפורשת סיפור בלתי נשכח על הכוחות המיסטיים שקושרים אנשים מעבר לחלל ולזמן, על האומץ לעמוד מול הגורל ועל כוחה של אהבת אמת.
3 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן