אושר תקציב התנועה הקיבוצית לשנת 2020
יבול שיא
הרפת והחלב
גן עדן החזקות

גן עדן אחזקות, קיבוצניקים מעין חרוד מאוחד

3 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שלושה קיבוצניקים מעין חרוד מאוחד,  שני אחים ואחות, אור, זוהר וכרמית, הקימו חברת גינון בשם 'גן עדן אחזקות'. הם מעסיקים בין שישה לעשרה בני משק ואחראים היום על עבודות הגינון בבית השיטה, חפצי-בה, מושב מולדת ומקומות נוספים

מאז עברו הקיבוצים למודל ההפרטה, נופל חלק ניכר של עלויות הגינון הציבורי על כתפי החברים באמצעות מיסי הקהילה. החבר הממוצע, שעד ההפרטה היה די  אדיש לנושא, לפתע מברר ושואל  להיכן הולכים כספי המיסים ששילם, ומסתבר שלגינון הציבורי משקל רב בעוגה הכללית. התהיות הלכו והתחדדו על רקע עלייה מתמדת במחירי 'מי החצר' שמחירם לצרכן גבוה משמעותית ממי החקלאות. כנ"ל לגבי תשומות אחרות ובעיקר עלות העבודה, שלה יש משקל מכריע בתמחיר. לאור המצב, החלו הקיבוצים, בעיקר המופרטים,  לחפש פתרונות יצירתיים כמו ייבוש דשאים, שתילת צמחיה חסכנית מים ובעיקר חיסכון מופלג בעלויות כוח אדם. בשנים האחרונות אנו עדים להיעלמותו של דור הגננים הוותיק בקיבוצים, אם מפאת גילם המתבגר ומצב בריאותם והן מפאת השכר הנמוך שענף תלוי מסים זה יכול לשלם.

התשובה ברוב המקרים, הן קבוצות קבלניות, בעיקר מהמגזר הלא יהודי, שמגיעות ליומיים עד שלושה בשבוע ועושות מה שניתן במסגרת התקציב הזעום שמעמידה הקהילה. אפשר שמודל זה עומד להשתנות, בזכות יוזמה של שלושה קיבוצניקים מעין חרוד מאוחד, אחות ושני אחים, שהקימו חברת גינון העונה לשם 'גן עדן אחזקות' שמעסיקה חבר'ה צעירים מקיבוצי הסביבה, שמדיהם האדומים-שחורים הפכו לסימן היכר שמייחד אותם, כאשר בימי קורונה אלה הם עוטים על פניהם מסכות מגן כמתחייב.

כרמית ברזילי אוחיון (45) נשואה ואם לשלושה, בוגרת לימודי אדריכלות נוף במדרשת רופין, ריכזה משך שנים ארוכות את ענף הנוי של עין חרוד מאוחד וראתה ברכה בעמלה, שעה ששני אחיה הצעירים, אור (36) וזוהר (30), כמו רוב בני גילם עסוקים בהגשמה עצמית.  כאשר שב אור רופא, אחיה של כרמית, מאוסטרליה, שם עסק בפרויקטים בתחום הגינון, החליט שזה הזמן המתאים להתמסד, והקים חברת גינון תחת השם 'גן עדן אחזקות' שמשרדיה נמצאים בקיבוצו, עין חרוד מאוחד.  על מנת להמחיש  את רצינות כוונותיו, רתם למשימה את אחותו כרמית, שמאחוריה עשרות שנות ניסיון ביצועי ותכנוני בתחום הגינון הקיבוצי, והחל לפרסם את החברה בעיתונות האזורית וגם מפה לאוזן. בתוך זמן קצר קיבץ סביבו מספר בני משק צעירים וחרוצים, ועם הנדוניה הזו החל לשווק עצמו ולתור אחר עבודות. "היום אני מעסיק בין שישה לעשרה  חבר'ה" אומר אור "ובתוכם מספר ראשי צוותים. מטבע הדברים התחלופה בעבודה מסוג זה גבוהה יחסית, ולכן אחת המשימות שלי היא לדאוג לצוות מקצועי וכמה שיותר קבוע". אל צמד האחים יצטרף בקרוב אח נוסף, זוהר רופא בן עין חרוד מאוחד, שכמו אחותו לומד 'אדריכלות נוף' במכללת תל-חי ומגלה עניין רב בתחום.

עם המוניטין שיצר לעצמו, פנה אור למספר לקוחות גדולים בסביבה בהם קיבוצים, מושבים ואזורי תעשיה, והיום הוא אחראי על עבודות הגינון והתחזוקה בבית השיטה, חפצי-בה ומושב מולדת, במתכונת של יומיים עד שלושה בשבוע. בנוסף לקח על עצמו עבודות גינון ופיתוח במסוף הגבול עם ירדן (ליד מעוז חיים), אתרי תעשיה ומסחר בעמק המעינות והגלבוע וכן גינות פרטיות של תושבים בהרחבות. "שיטת העבודה שונה מיישוב ליישוב", מסביר אור. "בבית השיטה אנחנו מנהלים ומרכזים את כלל הפעילות מול מנהל הקהילה המקומי, ואילו בחפצי-בה ובמולדת אנחנו עובדים ת"פ מנהלי הנוי המקומיים. באתרים הקיבוציים המדיניות די דומה: להשאיר דשאים מרכזיים בלבד, דשאים שמתו או התנוונו לא מחדשים, אלא יוצרים  משטחי אדמה שבבוא היום יהפכו לבוסתנים של  עצי פרי".

ומה לגבי עצים?

"בגלל האקלים הקשה באזור שלנו, עצים הם כורח המציאות", אומרת כרמית, שבין שאר תפקידיה אחראית לתכנון הגנים, שעבורה זו העבודה הכיפית ביותר . ”הרעיון הוא להתאים את הצמחייה לתנאי הסביבה  ולדרישות הלקוח, וכאן עומד לרשותנו מבחר גדול מאד של צמחים שמאפשר שילובים מאד מעניינים. האם יש צמח שאני אוהבת במיוחד? קשה לי להגיד, אבל יש לי סימפטיה לפרחי בר, ובקיבוץ שלי יצרתי משטחים מגוונים של תורמוסים, כלניות ורקפות.

"בניגוד לפעם, שאז ברושים, אקליפטוסים ופיקוסים משלו בחצר הקיבוצית ובשדרות, היום, הנטייה היא לטעת עצים יותר מרוסנים, שניתן לעצב אותם ולא לתת להם לגדול פרא. אחד מעצי הנוי הוותיקים שלצערה הולכים ונעלמים מהנוף הקיבוצי, הם הדקלים לסוגיהם שחיפושית הקרויה 'חידקונית הדקל' מטילה ביצים לתוך ליבת העץ מהם יוצאים זחלים שאוכלים את הסיבים הרכים דרך הרקמה הפנימית וגורמים לעצים  ליפול מבלי התראה מוקדמת".

האם אתם מזהים שינוי בתפיסת הגינון הפרטי?

אור: "אנשים מוכנים היום להשקיע יותר כסף מבעבר בגינות פרטיות, ומעריכים עבודה מקצועית. לשמחתנו, יש המון בניה חדשה בקיבוצים וגם אזורי תעשיה שהופכים לפארקים, ואלה מאפשרים לנו להביא לביטוי את היכולת המקצועית שלנו תוך התאמה פרטנית לדרישת כל לקוח".

מהן התגובות שאתם מקבלים ?

"הפידבקים מאד טובים. אנחנו אמנם יקרים מעט  מקבלנים אחרים שעובדים בסביבה (אך זולים משמעותית מקבלנים במרכז הארץ), אבל מקפידים הקפדה יתרה  על איכות עבודה, והכי חשוב מבחינתנו שהלקוח יצא מרוצה ומחייך, כי לקוח מרוצה מביא לקוחות נוספים".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רכבת ישראל תוכל להקים מסוף מטענים גדול מצפון למעבר ארז, רק בכפוף להתחשבות בקיבוץ ארז רכבת ישראל תקיים מסוף מטענים : הוועדה המחוזית מחוז דרום,  קיבלה את מרבית ההתנגדויות של קיבוץ ארז, של המועצה
2 דק' קריאה
משרד האוצר גנז את התכנית להקים אשכול כליאה חדש בשטח קיבוץ מגידו אשכול כליאה: כלא מגידו היה אמור לעבור לאשכול החדש  ובאזור הכלא תוכנן להקים מרכז תיירותי גדול, על בסיס הפסיפס העתיק שנמצא שם.
2 דק' קריאה
דגנית ורד, יושבת ראש הדירקטוריון ומנהלת הפיתוח העסקי של  VIAQUA  "המוצר הראשון של החברה החדשה הוא תוסף תזונה שמשפר את בריאות השרימפס ומחזק את מנגנוני ההגנה שלו" הידעתם שלחסילון (שרימפס בלע"ז) אין מערכת חיסון מפני
3 דק' קריאה
מי שנכנס בשערי כפר-סילבר, שבפיקוח מנהל החינוך ההתיישבותי, חש מיד באווירה פסטורלית, שנוצרת בזכות העצים הגבוהים והעבותים, מרבדי הדשא ופינות החמד הירוקות בין הבניינים. המורה שולה שפר התגוררה עם משפחתה במשך 42 שנים בתחום
7 דק' קריאה
ארז רגב, ממושב מעלה גמלא, הוא בעל מסעדת "מושבוץ" ודוגל בהסעדה והגשה ממוצרים מקומיים בלבד.  זה כולל את הכל – הבשרים, הבירות, שמן הזית, היינות והגבינות – הכל מתוצרת רמת הגולן, כאשר את הירקות
9 דק' קריאה
מכון צבי מיתר לחדשנות טכנולוגית, משפט ואתיקה, מכון אאורה בבינתחומי הרצליה, קבוצת ארליך ופירמת עמית, פולק, מטלון ושות' ערכו וובינר מיוחד שעסק בפודטק, יזמות בתחום המזון והשפעות הקורונה ומגפות על תחום זה. במסגרתו התארחו
5 דק' קריאה
דילוג לתוכן