יבול שיא
הרפת והחלב
נחל האסי צילום ויקפדיה

התכנית להקמת מתחם נופש על תוואי הנחל מחוץ לניר דוד לקראת אישור?

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בקיבוץ מעריכים, שלחץ של גורמי  מדינה לסיים את העימות המתוקשר סביב האסי, יזרז אישור תכנית שתקועה כבר למעלה משלוש  שנים

העימות סביב האסי: תכנית שהגיש קיבוץ ניר דוד  לוועדה המקומית עמק המעיינות  בשם "ניר דוד – נחל עמל קדום", הועברה לאישור הוועדה המחוזית, ואישור שלה בוועדה זו עשוי לקדם פתרון למחלוקת הנמשכת סביב נחל האסי.

מדובר למעשה בתכנית לא חדשה, אשר החלה להתגבש לאחר תביעה שהגישה לבית  משפט השלום בבית שאן כבר ב-2015 קבוצה בשם "טבע שייך לציבור". גם אז הדרישה הייתה לאפשר לציבור הרחב לרחוץ בנחל האסי העובר בניר דוד.  בחסות בית המשפט  ובתמיכת היועמ"ש, גובש אז פתרון לשקם את  הנחל בקטע שהוא מחוץ לקיבוץ ולפתוח בו מתחם בילוי. נקבע שניר דוד יגישו תכנית לביצוע  שיקום הנחל, וזאת אכן הקיבוץ עשה.

מדובר בקטע של הנחל שהיה בעבר תעלת השקיה רומית, ויובש לפני שנים בתכנית לאיסוף המים לצרכי השקיה. הרעיון הוא לנקות שם את האפיק, להזרים לתוכו מים  ולייצר סביבו פארק. על פי התכנית המתחם יהיה פתוח לציבור הרחב, יהיו בו מדשאות ומתקני פיקניק, מגרש חנייה מסודר,  קיוסק, סוכת מציל, שירותים, עזרה ראשונה ועוד. בהסכם שהושג אז, נקבע  שניר דוד אמור להגיש את התכנית לביצוע. לא נקבע מי אמור לממן את הקמת המתחם ומי יתפעל אותו.

קיבוץ ניר דוד הכין תכנית, וזו הועברה  לאישור הוועדה מקומית עמק המעיינות. אלא שלתכנית מסוג זה נדרשים אישורים של כעשרה גופים שונים, ביניהם רשות הניקוז, המועצה האזורית, רמ"י, קק"ל, רשות הטבע והגנים, נתיבי ישראל וכיו"ב. לכל אחד מהגופים אלה יש הערות, התכנית חוזרת למתכנן לתיקונים והשלמות, וכך התהליך תקוע כבר כשלוש וחצי שנים.  גורמים בניר דוד מסרו כי הקיבוץ השקיע עד כה בתכנית לגלגוליה השונים כ-700 אל שקל. עתה מעריכים בקיבוץ, שיש לחץ של גורמי  מדינה לסיים את העימות המתוקשר סביב האסי  מה שכנראה יזרז את האישור לתכנית בוועדה מחוזית וקידומה להפקדה.

מובילי המחאה מבית שאן, שעד כה התנגדו לכל הסכם פשרה והפתרון היחידי שהם מוכנים לקבל הוא פתיחת שער הקיבוץ לכל מי שחפצים להיכנס לקיבוץ ולבלות על שפת הנחל, יתנגדו ככל הנראה גם לתכנית הזו. יאיר בן חמו ושלי דרעי, ממובילי הקבוצה, אמרו ל"כלכליסט" שפרסם ידיעה בנושא: “פארקים חדשים ומתחמים לציבור זה נחמד, אבל זה לא קשור לעצם המחאה. אין לאף אחד סמכות, לא לתוכנית הזו, לא לקיבוץ וגם לא לי, למנוע גישה למשאב טבע”.

שלמה גלזר, מזכיר ניר דוד, אמר ל"הזמן הירוק": "קיבוץ ניר דוד מאוד מעוניין שהתכנית הזו תמומש. מדובר בפתרון מוסכם על המדינה ובית המשפט, ומבחינת הקיבוץ זהו הפתרון הראוי. עכשיו הנושא קיבל סוף סוף תזוזה ואנחנו מאוד מקווים שתכנית תקבל את כל ההיתרים הדרושים ותעבור לשלב  הביצוע".

ב­-19 בינואר יתקיים בבית המשפט המחוזי בחיפה דיון בערעור של  תנועת ש"ס  וחה"כ משה ארבל על קביעה קודמת של בית המשפט שניתנה בספטמבר. ש"ס ביקשה שבית המשפט יורה על פתיחה מיידית של הנחל בניר דוד לכלל הציבור, ובית המשפט  דחה את הפנייה והתיר לניר דוד להשאיר את שער הקיבוץ סגור.  דיון בעתירה המנהלית של ש"ס נגד חסימת דרכי הגישה אל הנחל ייעשה בהמשך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שתי אגודות שיתופיות ('המדגרה' ו'המשתלה') מקיבוץ בית העמק, הואשמו בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בהעסקת עובדים זרים ללא היתר, ובניגוד לחוק "עובדים זרים". גם שני 'המנהלים הפעילים' של שתי האגודות הללו – הואשמו בעבירה
2 דק' קריאה
סדקים שהתגלו בבתים שנבנו בהרחבה של קיבוץ גבת, הוליכו בעלים של שניים מהם ("התובעים") לבית המשפט בתביעה לפיצוי כספי כנגד שורה של נתבעים: החברה המנהלת, הקבלן הבונה, מתכנן שלד הבתים, מפקחי הבנייה ויועץ הקרקע
2 דק' קריאה
מועצת התנועה הקיבוצית השנייה לשנת 2021, התקיימה ביום חמישי שעבר (10.6) באמצעות הזום בהשתתפות כ-180 צירים ונוספים, ואושר בה מינויה של מנכ"לית התנועה הקיבוצית, הדס דניאלי-ילין לתפקיד המשנה למזכ"ל התנועה, לפי המלצתה של ועדת הגיוס
2 דק' קריאה
בעקבות הקמת הממשלה החדשה, תישבע נעמה לזימי כחברת כנסת מטעם מפלגת העבודה. לזימי, "אדומה", פמיניסטית,  חברה בחוג יסו"ד, צפויה לתת בראש לחסידי הנאו-ליברליזם ולהוסיף טעם של שמאל לרשימת העבודה בכנסת. ריאיון   "אני מתרגשת
4 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן