מיצוי פרחי קנאביס למטרות רפואיות
יבול שיא
הרפת והחלב
אות אבירת השלטון בישראל

שלומית שמש, זוכת אות אבירת השלטון בישראל, בקטגוריית חושפי שחיתות

4 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

 שלומית שמש, חברת אלונים, היא זוכת אות אבירת השלטון בישראל, בקטגוריית חושפי שחיתות ול"הזמן הירוק" היא מספרת, מה קורה לאזרחית עובדת צה"ל שחושפת שחיתות של המפקדת שלה   

התנועה לאיכות השלטון בישראל חילקה כמדי שנה, בטקס שהתקיים בשבוע שעבר במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, את אות אביר השלטון בישראל.  האותות חולקו לעשרה זוכים וזוכות, ביניהם שלומית שמש, בת וחברת קיבוץ אלונים, שזכתה לאות  אבירת השלטון בישראל – קטגוריה של חושפי שחיתויות

בנימוקי הוועדה להענקת האות נכתב כך: "שלומית שמש הייתה אזרחית עובדת צה"ל, ביחידה שעסקה בהשמת פורשים מצה"ל – יחידה חשובה שמסייעת למשרתי קבע משוחררים לקבל הזדמנויות לעבודה. כבר בחודשים הראשונים לתפקיד נחשפה שלומית להתנהלות בלתי תקינה של מפקדתה הישירה, וניסיונות לקידום מקורבים. שלומית סירבה לשתף פעולה עם התנהלותה הבזויה של המפקדת מהרגע הראשון, ולאחר מכן, אף התלוננה על כך לגורמים בכירים יותר. כאשר נדרשה במסגרת תפקידה להגיש את מועמדותו של מקורב של המפקדת הישירה שלה למשרה, למרות שאינו פורש מצה"ל, תוך תיעדוף מועמדותו מעל למועמדותם של פורשים מצה"ל, בחרה שלומית להגיש את מועמדותו ולציין, בגילוי נאות, שמדובר במועמד חיצוני שאיננו פורש מצה"ל. עקב סירובה של שלומית לשתף פעולה עם ההתנהלות הבלתי תקינה של מפקדתה, החלה ההתנכלות כלפיה מצד הממונים עליה, אשר נמשכה והתעצמה עד לפיטוריה. שלומית הגיעה אלינו במצב לא קל, ואנחנו התחלנו לסייע לה משפטית. היא קיבלה צו הגנה זמני ממשרד מבקר המדינה – ולאחרונה הגשנו בקשה לקבלת צו הגנה קבוע".

על הזוכים בפרס לשנת 2019 הוכרז כבר במרס השנה, אז פרצה הקורונה והטקס שהיה אמור להתקיים סמוך ליום העצמאות,  נדחה עד לשבוע שעבר, וגם אז התקיים בתנאים המתאימים לעת הזו. שלומית שמש: "בדרך כלל זה אירוע גדול ומפואר הפעם הוא היה צנוע. הזמינו אותנו ללא בני זוג או בני משפחה אחרים. בטקס נכחו רק הזוכים, מעניקי האותות ואנשי תקשורת. למרות שמירת המרחק והמחיצות, הייתה אווירה מאוד מכבדת ומאוד נעימה. היה מעמד מרגש. אני לצורך העניין  הייתי 'האזרחית הפשוטה' היחידה באירוע, לצדי היו כל מני אנשים חשובים – השופט  אלקיים רובינשטין,  הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ואחרים.  חשבתי שאני 'לא נורמאלית' משום שאני כל כך מתרגשת, אבל ראיתי שכולם, עד אחרון מקבלי האות, מאוד מתרגשים. הטקס שודר בשידור ישיר ברשתות החברתיות, יוטיוב ופייסבוק והצטערתי שהוא לא קיבל מספיק חשיפה, במיוחד בימים האלה כשהמדינה סוערת וגועשת סביב  כן שחיתות לא שחיתות. לטעמי לא הייתה למעמד הזה מספיק תהודה ציבורית".

היא דור שלישי באלונים, הסבים היו מקבוצת  מייסדי הקיבוץ.  ילדיה, ארבעה במספר הם הדור הרביעי. לסבים היו ארבעה ילדים, להורים ארבעה, וגם לה ולבעלה.

 

איפה את היום? במה את עוסקת?

"היו לי שנה וחצי מאוד קשות, אחרי שראיתי שאני  נמצאת במקום לא טוב ומתחילה לשקוע בדיכאון, החלטתי שאני צריכה  לצאת מזה. תפסתי את עצמי בידיים,  גם הלכתי לטיפול וגם הלכתי ללימודים, דבר שהרבה זמן רציתי לעשות ולא הסתייע. לימודים שהייתי אמורה לצאת אליהם מטעם התפקיד, כי זה משהו שקשור לעשייה שלי. יצאתי ללימודי תואר שני וללימודי קואוצ'ינג.    בשנה האחרונה עסקתי בהקמה של עמותה חדש שעוסקת בליווי ושילוב של אסירים משוחררים בחברה. מענה משלים לרשות לשיקום האסיר, כי בעצם רק 30 אחוז מקבלים מענה מהרשות. לפני ארבעה חודשים הצטרפתי לפרויקט של עיריית חיפה, של שיקום וליווי של נשים שורדות רחוב, נפלטות ממעגל הזנות. אני אחראית לכל ההיבט של שילוב בתעסוקה,  גם בהיבט החברתי של לגייס מעסיקים שיהיו מוכנים לקלוט אוכלוסיות שוליים  וגם  מבחינה העצמה אישית,  לעשות תהליכים עם האנשים והנשים עצמם, איך הם יכולים לבחור לחיות אחרת".

 

מה קרה למפקדת שלך שאת השחיתות שלה חשפת?

"עוד לפני החשיפה שלי היא ביקשה שיאריכו לה את השירות בשנה, לצורך קבלת זכויות פרישה מצטברות, וזה לא אושר לה. ואז התפוצצה הפרשה. זה הגיע לחקירת מצח, היא והמפקדת שמעליה הודו באשמה ונמצאו אשמות. אני בתמימותי הסרתי את צו ההגנה שניתן לי, כי נתתי לגופים בצה"ל לטפל בזה,  ואז פיטרו אותי. במשרד  עבדו המפקדת שלי, אני כסגניתה, עוד קצינה וחיילות מתחלפות. מכיוון שאני פוטרתי והיה צריך להמשיך את עבודת המשרד, האריכו לה את התפקיד בשנה נוספת ולמעשה היא קיבלה את מה שרצתה. בעיניי זה  מעוות לחלוטין.

"אני, מגיל 18 כשהתגייסתי לצבא, הייתי בשירות הציבורי, הייתי קצינה בצבא,  הייתי בהנהלת בתי המשפט כמעט 4 שנים, אחר כך בשב"ס 9 שנים, אחר כך ברפאל ושוב בצבא. שמרתי על איזשהו מסלול קריירה מתפתח. כמתנת פרידה קיבלתי תיק פלילי  באשמה שחדרתי למשרד צבאי ולמחשב, המשרד שלי והמחשב שלי, כדי להוציא את החומרים האישיים שלי שלהבנתי נגרסו כחלק מתהליך של העלמת ראיות. הסיפור הזה עדיין לא הסתיים, הוא חזר לדיון אצל מבקר המדינה  מתנהל דין ודברים מול משרד הביטחון ואולי יהיה איזשהו הליך גישור.  המפקדת שלי, בגלל שצה"ל לא ידע לדפוק על השולחן ולהגיד –  לא בבית ספרנו, יצאה בסופו של דבר 'מורווחת' מכל העניין. אני יודעת שאחרי שהשאירו אותה בתפקיד, הרבה פרושים הודיעו שהם לא מוכנים להגיע למשרד כל עוד היא נמצאת שם, ולמעשה השם הטוב של היחידה נפגע גם כלפי פנים וגם כלפי חוץ".

 

 בדיעבד, מה המסקנה שלך? היית חוזרת על אותו הדבר,  או שלא משתלם להיות חושף שחיתויות במדינת ישראל?

"משתלם זה בטוח לא. בשום רמה. הרמה היחידה שזה כן משתלם זה ברמה הערכית. בסופו של דבר אנחנו צריכים לישון עם עצמנו ועם ההחלטות שקיבלנו וכל אחד עם המטען שאתו הוא מגיע.  להגיד אם אני ממליצה לאחרים לפעול כמוני?  לא יכולתי לתאר לעצמי למה אני נכנסת.  פעלתי על פי האינסטינקטים שלי, החינוך והערכים שקיבלתי בבית ובקיבוץ.  מה שעברתי בעקבות החשיפה ממש יכול להטריף חיים. אני כנראה הייתי מספיק חזקה כדי לקום מזה יחסית מהר, אבל אני מכירה גם מקרים אחרים. לא פשוט? זה ממש אנדרסטייטמנט. ממש עדין להגיד על הדבר הזה שהוא  לא פשוט.  ההגדרה היותר נכונה שזה סיוט. הייתי מאוד אהובה ביחידה, ואחרי החשיפה הפכתי להיות מוקצית. ממש התעלמו ממני, אסור היה שמפקדים יראו שממשיכים לאהוב אותי, כי זה היה נגדם. הייתה פגיעה בתדמית האישית, בביטחון העצמי, אתה חושב שאתה משתגע, אתה לא מבין מה נכון מה לא נכון, מה אמת ומה שקר. למרות זה, אני מעריכה שגם בפעם הבאה, אם אני אפגוש בעוולות ודברים מעוותים שמתבצעים  לידי, לא אשתוק. אולי לא אקח את זה ללב כמו שלקחתי בפעם הזו. לטעמי, צריך  לא רק להיות חכם, אלא  גם צודק וערכי. אני אומרת, שאם כל אחד יעשה כל יום משהו אחד קטן  שעושה יותר טוב, דיינו".

 

אבירי איכות השלטון לשנת 2019

הוועדה הציבורית של התנועה לאיכות השלטון, בראשות השופטת בדימוס דליה דורנר, בחרה את זוכי וזוכות "אות  אביר איכות השלטון"  לשנת 2019.  חברי הוועדה הם: יו"ר התנועה לאיכות השלטון עו"ד ד"ר אליעד שרגא, ד"ר מרטין וייל, גב' מירב ארלוזרוב, גב' עדינה בר שלום, מר יהודה גליק ועו"ד משה לדור.

 בקטגוריית הרשות השופטת, זכה שופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין.

בקטגוריית הרשות המחוקקת, זכה חבר הכנסת לשעבר רועי פולקמן.

בקטגוריית הרשות המבצעת,  זכתה נגידת בנק ישראל לשעבר, קרנית פלוג.

בקטגורית הרשות המקומית, זכה ראש עיריית קריית ביאליק, מר אלי דוקורסקי.

בקטגוריית הרשות המבקרת, זכה האלוף (מיל') יצחק בריק.

בקטגוריית מאבק חברתי, זכה ארגון לובי 99 בראשות עו"ד לינור דויטש.

בקטגוריית חושפי שחיתות זכתה הגב שלומית שמש.

בקטגוריית תקשורת  זכה כתב המשפט של חדשות 12  גיא פלג

בקטגוריית חינוך ותרבות זכתה פרופ'  סוזי נבות.

בקטגוריית צבא וביטחון זכה הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט.

התנועה לאיכות השלטון: "מול המאבק היומיומי באלו שפוגעים באיכות השלטון בישראל, יש לנו את הזכות פעם בשנה להוקיר ולהעניק את אות אבירת השלטון בישראל לאנשים ונשים שתרמו בפועלם למען החברה, הדמוקרטיה ואיכות השלטון במדינה בתחומים השונים וחיזקו במעשיהם את איכות השלטון וערכי טוהר המידות בישראל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

במסגרת חגיגות 97 שנים לקיבוץ מזרע, מוצגת בחדר האוכל תערוכה בה משתתפים כ-60 יוצרים חברי הקיבוץ, במגוון של תחומי אמנות ויצירה. תערוכה קיבוץ מזרע: בספטמבר 1934 נוסד בקיבוץ מזרע ארגון הציירים והפסלים של הקיבוץ
4 דק' קריאה
עמיעד מערכות מים (AIM:AFS), יצרנית עולמית מובילה של מערכות סינון וטיפול במים, הודיעה על השקתה של מערכת סינון דיסקיות חדשנית; ספין קלין נובה. המוצר החדש מתאפיין במספר פרמטרים המאפשרים ביצועי סינון משופרים, התאמה מירבית
2 דק' קריאה
השבוע נפתחת בגלריה GH – גבעת חביבה לאמנות, תערוכה של סיגלית לנדאו ויותם פרום. סיגלית לנדאו היא אמנית פיסול, מיצב ווידאו. יצירותיה, החל מאמצע שנות ה-90, עוסקות בנרטיבים של החברה הישראלית, תוך שימוש באלגוריות.
2 דק' קריאה
החברים שואלים – המדור משיב שואל חבר: היש מינימום של חברים שצריכים להשתתף באסיפה בקיבוץ, כדי שזו תהיה תקפה? האם בעלי תפקידים מחויבים להשתתף באסיפה? היש קיבוצים שביטלו את האסיפה? הניתן להעביר החלטות לקלפי
2 דק' קריאה
במידה רבה, כחול-לבן היא מפלגת ההתיישבות. כמו שני חבריי לסיעה, גדלתי בהתיישבות העובדת. למדתי בבית ספר חקלאי, עבדתי ברפת, גרתי בכפר. ההתיישבות זורמת בעורקיי. אני מכיר היטב ולעומק את האתגרים הרבים, ובמלאכת הרכבת הממשלה
3 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן