בקיבוץ "הדור הבא", צריך להיות סטטוס אחד - תושבים. הפוך גוטה
יבול שיא
הרפת והחלב
יוסי גמזו

לזכרו של יוסי גמזו אחד מענקי הזמר העברי

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לזכרו של יוסי גמזו: פרופסור יוסי גמזו, חוקר משורר ואיש דעה, שחיבר במהלך חייו מאות שירים שרבים מהם הפכו לקלסיקות, מת באופן מפתיע בשבוע שעבר, ימים אחדים לאחר שנפל בפתח ביתו בחיפה והוא בן 82.

כעבור ימים אחדים נטמן בבית הקברות בנחלת יצחק לצד אמו שנפטרה בעודו ילד ואותה כמעט לא זכה להכיר.  גמזו הטביע את חותמו בזמר העברי, ושיריו מלווים וילוו אותנו עוד שנים רבות. בין שיריו המוכרים  שהפכו לנחלת הכלל,  אפשר למנות את: "סתם יום של חול", "סימן שאתה צעיר", "בשעות הקטנות של הלילה", שהפך לשיר הסולו הראשון של אריק אינשטיין, "איפה הן הבחורות ההן עם הקוקו והסרפן", "יש לה עיניים כמו שני ספלי קפה תורכי", "זוהי יפו" לאבי טולדנו, "לילה ראשון בלי אמא" , "השריון עשה היסטוריה" ועוד.

דומה שהמפורסם מבין השירים שכתב הוא "הכותל" שנכתב בעקבות שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים, עם השורה האלמותית "יש אנשים עם לב של אבן יש אבנים עם לב אדם".

מבין הרבים שהתעצבו לשמע הידיעה על מותו של גמזו, היה עופר גביש מקיבוץ יפתח, נגן וזמר בזכות עצמו וחוקר הזמר העברי, שיחד עם מספר חברים ליווה את גמזו בשנותיו האחרונות, הופיע לצדו במספר רב של ערבי זמר ושימש לו משענת.

"גמזו", סיפר גביש, "היה חלק מדור הצברים האמיתיים, ממנו הגיעו אהוד מנור ונעמי שמר. הוא ייסד סגנון של שפה מאוד חדה, והיה חורז בקלילות את החדשות של היום, עד השבוע האחרון ממש. הוא פרסם שירים מחורזים, שהתייחסו ליום השנה ה-75 לשחרור אושוויץ וליום הפטירה של לאה גולדברג, הצליף במנהיגים, גם באופוזיציה – בכולם.

היה  מומחה ללשון עברית ונתן הרצאות בתחומי ספרות בפני משוררים ואנשי רוח. שנותיו האחרונות של גמזו לא היו פשוטות, הוא גם סבל מבעיות בריאות. הוא חי בבדידות, אבל תמיד היו לצדו אנשים טובים שעזרו  לו עם ניהול הכספים, הזמינו אותו לסדרי פסח ודאגו לכל צרכיו. למרות כל אלה, החיים שלו היו יפים". יהי זכרו נר לזמר העברי

יוסי גמזו נולד בפריז למבקר האמנות חיים גמזו, בימי ההשתלמות של אביו בפריז. הוא התייתם מאמו בגיל חמש, עלה עם אביו לישראל והתחנך במספר קיבוצים: גבע, גן שמואל ומעברות.  סיים את לימודי התיכון בגימנסיה הרצליה בת"א, עשה את שירותו הצבאי כעיתונאי ועורך ב"במחנה גדנ"ע",ולאחר השירות הצבאי החל בלימודי ספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים.

רשימת השירים שנכתבו ע"י יוסי גמזו

לזכרו של יוסי גמזו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הוא שירת בסיירת צנחנים, לחם במלחמת ההתשה, נלחם בפעולת כראמה, היה איש שב"כ במבצעים, בתפקידי ניהול ותמיד בראש גדול.  היום הוא מוביל את תנועת "צועדים יחד לעתיד משותף" המקדמת חזון של יצירת חברה משותפת
5 דק' קריאה
פרשת השבוע, פרשת נח  בראשית פרק ו' {יד} עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר קִנִּים תַּעֲשֶׂה אֶת הַתֵּבָה וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ בַּכֹּפֶר: {טו} וְזֶה אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה אֹתָהּ שְׁלשׁ מֵאוֹת אַמָּה אֹרֶךְ הַתֵּבָה חֲמִשִּׁים אַמָּה
6 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן