יבול שיא
הרפת והחלב
מראה מקום שרה כוכבי

מראה מקום-יגור: תערוכת ציורים של שרה כוכבי, חברת יגור בגלריית לאונרדו

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

 בגלריית לאונרדו, בבית התנועה הקיבוצית בתל אביב, נפתחה תערוכת ציורים  של שרה כוכבי, חברת יגור.  

"דברים שכתבה כוכבי על התערוכה: "תערוכה זו היא פרי חקר ציורי של מעל שנתיים בנושאי נוף קרובים ליגור ובחצרה. העבודות עוסקות בעיקר במראות החיצוניים, מבנים ונוי האוצרים בתוכם את זיכרונות הקהילה לאורך כמעט מאה שנים. "

"הם מייצגים את פועלם של החלוצים שהתיישבו על אדמת יגור בעמק זבולון למרגלות הכרמל בשנת 1922 והפכו אדמות טרשים למקום פורה ושוקק חיים. בתקופת הסגרים עקב הקורונה שלט לא פעם שקט בחצר."

"חברים נחפזו לעיסוקיהם והסתגרו בבתים. ילדים חדלו לטייל במרחביו עם מטפלות הגנים. השקט המעיק, הותיר מרחב שהשפיע על העבודות שלי, כך שכמעט אין בהן דמויות. ההפנמה שלי נובעת מבחירה אישית שהבשילה עם השנים ואפשרה לי להביע את תחושותיי בציור."

המעגל הפנימי – תקופת הסגרים עקב מגפת הקורונה, העמיקה את החקר שלי פנימה, לעצמי ביחס לסביבתי הקרובה. ההסתכלות מד' אמותיי החוצה, אל החצר ופריחותיה המשתנות בשפע צבעוניות, התבוננות בעמק זבולון וכמובן בהר הכרמל ממרפסת ביתי. מכאן אל תוך הבית פנימה, כביטוי להתמודדות שלנו כזוג, עם הבדידות בערב פסח והגעגוע למשפחה (שלוש בנות וחמשה נכדים), אך גם עם ראיית היפה שטוב להיאחז בו בה בעת.

כבוגרת האקדמיה לאמנות "בצלאל" (1978) ובוגרת תואר שני בסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה (2010), עסקתי תמיד ביצירה ועיצוב תוך שילוב עם הכתיבה העיתונאית במרחב ההתיישבותי.

במרבית השנים, בעבודתי כעיתונאית הקשבתי לאחרים והעליתי על הכתב את הסיפורים שלהם, התרשמתי מעשייתם והווייתם חייהם. הקורונה הביאה לפסק זמן בשגרת החיים. המכחול מאפשר לי לבטא את עצמי, תחושותיי וחיי.

המעגל הקרוב – לאורך כל התקופה, בהליכה בשבילי הקיבוץ ומחוצה לו גיליתי את יפי העצים, השיחים, הפרחים ובעיקר הבתים, גם אם פה ושם הטיח התקלף וחשף שכבות מהעבר.

השילוב המופלא בין מבנים מתקופת טרום המדינה והנוף המטופח של מאה השנים, נטמע בתוכי והיה לחלק ממני, אף שזו לא הביוגרפיה שלי. לא נולדתי ביגור.

גדלתי בתל-אביב. השקפת עולמי התגבשה בחיק תנועת השומר הצעיר בקן צפון. עם חברי נעורי יצאתי במסגרת גרעין 'צקלג' לשרת בנח"ל. הצטרפנו לקיבוץ להב בנגב הצפוני. וביגור, החליף את הגבעות הרכות שבנגב, הר גבוה הרובץ לפתח ביתי.

המעגל החיצוני – עוסק בהתבוננות בכרמל, 'ההר הירוק תמיד', החולש על הקיבוץ ובנחל יגור. אלה משתנים לאורך השנים ומעונה לעונה, בכל שנה בהתאם לכמויות המשקעים. הפריחות, הגוונים, הסלעים והירוק העמוק – המשרים שמחה ורוגע.

התבוננות ארוכת שנים במעגל הסביבתי, מתמקד בתהליך הבזיהום הגובר ומתפשט של בתי הזיקוק לנפט (בז"ן) והמפעלים המזהמים במפרץ חיפה.

מראה השטח המשתנה, כשאת מקום השדות הנרחבים כובש יער של צנרת תעשייתית המשתרעת אל מעבר לאופק ומזהמת את הסביבה, חודרת לנשימה ופוגעת בבריאות תושבי האזור".

מראה מקום שרה כוכבי | תמונה באדיבות הגלריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

סיוע במזון יבש למשפחות נפגעי אסון מירון: רק הוצאנו קול קורא ומיד התייצבו חברים, קיבוצים, מפעלים וארגונים לסייע בכמויות מזון יבש בעל כשרות בד"צ (זה לא היה פשוט), שנאסף במחסן בחממת עין שמר. משם
3 דק' קריאה
סיפורן של ארבע נשים לא יהודיות, מקנדה, שוויץ, ניו זילנד והולנד, שהתגלגלו ארצה לקיבוץ הקימו משפחה והן כאן. ארבעתן בחרו לא להתגייר רות המואבייה, עזבה את מולדתה והלכה אחרי נעמי לארץ יהודה. קיבלה עליה את
8 דק' קריאה
רימון ארצי, מ"חוות אלאדין" בכפר רות ועזאם נאצר, מכפר צפא, מזמינים לפעילויות לחג שבועות "בעקבות שבעת המינים". כבר כמעט שלושים שנים הם עובדים יחד בהרמוניה מעוררת השראה – דוגמא ומופת שאפשר גם אחרת. הפעילות
7 דק' קריאה
שלום, קוראים לי תמר ואני בת נהלל. השנה חוגגים יום הולדת 100 למושב שלי והמון כתבות עוסקות במה שהיה כאן בימים הראשונים. בכתבה הזאת, אני מביאה לכם את סיפורו של נהלל מזווית קצת שונה,
12 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן