יבול שיא
הרפת והחלב
הילית בן צבי

רשם האגודות פועל לשוויון מגדרי בוועדים ובהנהלות בקיבוצים ובמושבים

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שוויון מגדרי בוועדים ובהנהלות ביוזמת הילית בן-צבי, מנהלת היחידה לקידום שוויון מגדרי, נערך דיון בין משרד הרשם לתנועות המיישבות לצמצום הפערים בין נשים לגברים בוועדים ובהנהלות במושבים ובקיבוצים

שוויון מגדרי בוועדים ובהנהלות: על רקע הנתונים המצביעים על תת ייצוג של נשים בוועדי האגודות השיתופיות, יזמה הילית בן-צבי, מנהלת היחידה לקידום שוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, במרכז המועצות האזוריות, ובתנועת המושבים, דיונים בין משרד רשם האגודות השיתופיות לבין התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, בהם הועלו יחדיו יוזמות ורעיונות שונים לדרכים בהן ניתן לשנות מצב זה ולגרום להגדלת הייצוג הנשי בוועדי ההנהלה של האגודות השיתופיות.

שוויון מגדרי בוועדים ובהנהלות

לפי הנתונים שנבדקו, ייצוג הנשים בוועדים של מרבית האגודות הוא נמוך ביותר. בקיבוצים, בהם קיים הייצוג הגבוה ביותר, הוא עומד על 21% בממוצע בלבד. באגודות קהילתיות הוא יורד ל – 18% ובמושבי עובדים הוא עומד על 4% בלבד.

 

לאחר תהליך של כשנה וחצי, אשר לווה גם ע"י המחלקות המשפטיות של התנועות (התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים), פרסם רשם האגודות, אשר מסיים את תפקידו, עו"ד מירון הכהן, גילוי דעת, המדגיש כי משרד רשם האגודות רואה חשיבות רבה בשילוב ויצוג נשים בועדי אגודות שיתופיות, ומציע מספר דרכים בהן אגודות יכולות לקדם שילוב נשים בוועדיהן. בגילוי הדעת, מדגיש הרשם את הצורך לפעול באופן אקטיבי למימוש עקרון השיוויון, שהוא עקרון יסוד במשפט הישראלי ואצל גופים בינלאומיים העוסקים באגודות.

 

לאחר תהליך שנמשך כשנה וחצי, אשר לווה גם על ידי המחלקות המשפטיות של התנועות (התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים), פרסם רשם האגודות, המסיים את תפקידו, עו"ד מירון הכהן, גילוי דעת, המדגיש כי משרד רשם האגודות רואה חשיבות רבה בשילוב וייצוג נשים בוועדי אגודות שיתופיות, ומציע מספר דרכים בהן אגודות יכולות לקדם שילוב נשים בוועדיהן. בגילוי הדעת, הדגיש הרשם את הצורך לפעול באופן אקטיבי למימוש עקרון השוויון, שהוא עקרון יסוד במשפט הישראלי ואצל גופים בינלאומיים העוסקים באגודות (קואופרטיבים), וקבע כי "קיימת חובה אקטיבית על אגודות שיתופיות לקדם שוויון מגדרי וייצוג הולם לאוכלוסיות שונות ברשויותיה המייצגות את חבריה".

בין הצעדים המומלצים בגילוי הדעת, נקבע הצורך בהכשרה של נשים לתפקידי ניהול, העלאת מודעות ופנייה יזומה, התאמת תפקידי הניהול צרכי הורים, וכן הבטחת ייצוג הולם ע"י קביעה בתקנון האגודה עדיפות לנשים בהתמודדות על תפקידים.

מועצה אזורית חוף הכרמל ציינה השבוע את יום המאבק באלימות כנגד נשים

"בית הספר למנכ"ליות העתיד"

אמא אדמה: בנות המחלקה החקלאית של אדמה מכתשים

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חוקרי מו"פ צפון, במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, מובילים מחקר להפחתת נזקי מחלת קרקע קיצית (הנגרמת על ידי הפטרייה קשיון רולפסי) בגידולי ירקות בחלקות מחקר של החברה החקלאית הגליל העליון.    
2 דק' קריאה
החברים שבתיהם נשרפו מתגוררים באתר הקראווילות שנבנה למענן, והקיבוץ מתמודד מול הבירוקרטיה ועם הבעיות הכספיות שהשריפה הותירה. הנחמה – הקהילה בקיבוץ הראל התגלתה במלוא עוצמתה קיבוץ הראל, שנה לשריפה: ב-23 במאי 2019, ל"ג בעומר
8 דק' קריאה
"המבנים פורקו, השער נסגר ולחקלאי המובלעת אין שטחים שהוכשרו במועד, לעיבוד חקלאי לעונה הבאה. חבל" מובלעת צופר: "בשנת 1981 עברנו 18 משפחות מהישוב הזמני ששכן במחנה ישן בישוב צוקים של היום, לנקודת הקבע של
6 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן