יבול שיא
הרפת והחלב
בית ספר לילדי פליטים

שליחי תנועת השוה"צ לבית ספר השלום באי לסבוס, חזרו ארצה

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שליחי תנועת הבוגרים של השוה"צ לבית ספר השלום באי לסבוס, חזרו ארצה בית הספר הוצת לפני שלושה שבועות ונשרף כליל. מחכים לסיום עונת הקורונה כדי לשקמו ולהפעילו מחדש

בתחילת השבוע שעבר הגיעו ארצה ארבעה שליחים של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר, ששהו בבית הספר לפליטים באי לסבוס, בית הספר השלום, שהוצת  ונשרף כליל במוצ"ש ה-7 במרס. למרות שבית הספר נשרף, הועסקו 250 התלמידים שהיו בו במסגרות אלטרנטיביות,  עד שהוכרז ביוון ובאי מצב חירום בעקבות מגפה הקורונה, ואז הוחלט שהשליחים  מישראלי יחזרו ארצה. טיסות ישירות מיוון לישראל  כבר לא היו, לכן הם טסו מלסבוס לאתונה, מאתונה למוסקבה וממוסקבה לנתב"ג. ארבעתם בבידוד, כמובן.

 

ביס השלום
ביס השלום

 

ענת שרון, מרכזת הפרויקט, חזרה מהאי ושוהה בבידוד בגבעת חביבה. (הגבעה הפסיקה את הפעילות לנוכח המצב, ויש בהם הרבה חדרים להתבודד בהם). היא מספרת, שמשטרת-האי שחקרה את השריפה, אישרה שמדובר בהצתה, שבוצעה כנראה על ידי שלושה אנשים, אחד מהאי ושניים שבאו מבחוץ, אבל  עדיין לא נעצרו חשודים.

בידיעות שפורסמו בארץ  נמסר, שההערכה היא שבית הספר הוצת על ידי ארגון ימני קיצוני, על רקע התנגדות תושבי האי להגעת הפליטים.  המתיחות בעניין זה גברה לאחר  החלטתו של נשיא תורכיה, רג'יפ ארדואן, לאפשר לפליטים שנמצאים בתורכיה, רובם מסוריה, לעבור ליוון.

תלמידי בית הספר נמצאים בימים אלו במחנות הפליטים, יחד  עם המשפחות שלהן.  עד כה המחלה לא התגלתה באי, ואם היא תגיע למחנות הפליטים זה עלול להתפתח לאסון של ממש, משום שאין שם אמצעים מינימאליים לטפל במי שייחלו במגפה.

בית הספר 'השלום' הוקם לפני שלוש שנים על ידי בוגרי השוה"צ ובוגרי  אג'יאל, החטיבה הערבית בשוה"צ,  שהגיעו לאי במטרה לסייע  לפליטים שנמצאו בו, אז בעיקר פליטים מסוריה.  לומדים בו מאות ילדי פליטים בגילאי 6 עד 16, מסוריה, אפגניסטאן, עיראק, קמרון, דרום סודאן ועוד, ובסך כל עברו בו למעלה מ-2000 תלמידים. בית הספר פועל חמישה ימים בשבוע, הלימודים מתקיימים בשפה אותה דוברים התלמידים: ערבית, צרפתית, דארית,  והמורים הם מורים דוברי השפה, רובם לא היו מורים קודם לכן.  הצוות מישראל מורכב משתי רכזות שבאות לחצי שנה ועוד שלושה שליחים שמתחלפים כל 40 יום, והוא מנהל את בית הספר  מבחינה לוגיסטית (הסעות, ארוחות, קשר עם מורים).

ענת שרון היא בת קיבוץ שובל והיום חברת קיבוץ העירוני  רות ברמת גן (חלק אחר של הקיבוץ מתגורר בקריית חיים). היא הייתה בצוות בית הספר השלום מיום הקמתו,  פעלה תקופות ארוכות באי עצמו בריכוז הצוות והיום היא מרכזת הפרויקט מישראל ומראשי העמותה המפעילה את בית הספר.  לבית הספר היא מגיעה לפי הצורך, לביקורים, לחפיפות ובהתאם מה שקורה בשטח.

ענת: "אנחנו מנסים בימים אלה להפעיל מערך במדיה כדי להמשיך לשמור על קשר עם התלמידים, כולל  שיעורים של מורים ותלמידים. כולם מחכים שהקורונה  תעבור ונוכל לשקם את בית  הספר ההרוס".

מאיפה יושג המימון לבצע את השיקום הזה?

"בעיקר מתרומות שמגיעות ברובן מאנשים פרטיים. אנחנו עובדים על איסוף תרומות לבנות מחדש את בית הספר ולהפעיל אותו.  כל עזרה ותמיכה  תתקבל בברכה".

לתרומות לטובת בית ספר השלום באי לסבוס כנסו לקישור המצורף:

https://www.schoolofpeaceheb.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"מחאת המכנסונים" חזרה ואני חזרתי לתהות – האם אני באמת יכולה לגדל את שתי בנותיי באווירה חופשית ומאושרת, כמו זו שאני מדמיינת?  האם אני באמת יכולה באווירה הזאת לגדל את בנותיי כך שיאהבו את
3 דק' קריאה
תנועת המושבים אירחה את הממונה על חוק ההתיישבות במשרד החקלאות, עומר צור במהלך הפגישה סקר עומר צור את פעילות יחידת חוק ההתיישבות במשרד החקלאות. כזכור, חוק ההתיישבות נחקק בשנת 1967 ונחשב לחוק משמעותי למרחב
< 1 דק' קריאה
בתום שבוע מאתגר רצוף שריפות ופגעי מזג אוויר, הפורום הלאומי להגנה משריפות מרחיב פעילותו לצמצום נזקי הענק לאדם, למשק לטבע ולסביבה. בין ההמלצות, קידום חקיקה להתקנת גלאי עשן בכל חדר שינה. שריפות בשטחים הפתוחים:
2 דק' קריאה
על פני עמוד שלם של  "הזמן הירוק" ( 21.5.20) הודיע לנו רן כוחן כי תם עידן המשימתיות של התנועה הקיבוצית. כוחן שולל את עמדתו בעניין זה  של שר החינוך ומזכ"ל התנועה לשעבר אהרון ידלין וטוען
2 דק' קריאה
שלושה קיבוצניקים מעין חרוד מאוחד,  שני אחים ואחות, אור, זוהר וכרמית, הקימו חברת גינון בשם 'גן עדן אחזקות'. הם מעסיקים בין שישה לעשרה בני משק ואחראים היום על עבודות הגינון בבית השיטה, חפצי-בה, מושב
3 דק' קריאה
תקציב התנועה הקיבוצית לשנת 2020 אושר ביום שלישי, 26.5, ברוב גדול במועצת התנועה, שהתקיימה לראשונה באופן מקוון בזום. אושרה בחירתם של 4 נציגי ציבור חדשים למזכירות התנועה: נטע שוורץ (עברון), זהר ליפקין (הגושרים), שחר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן