יבול שיא
הרפת והחלב
מערכות סולאריות על מצופים

מערכות סולאריות צפות על מצופים

< 1 דק' קריאה

שיתוף:

מערכות סולאריות על מצופים תוצרת כחול לבן הותקנו לראשונה בישראל בבריכות הדגים של קיבוץ עין הנצי"ב. מדובר בשמונה מערכות סולאריות צפות על גבי מצופים חדשים שפיתחה חברת פלציב שבבעלות עין הנצי"ב. עד כה יובאו מצופים מסוג זה מסין.  

הפרויקט שהושלם לאחרונה בהשקעה של כ-23 מיליון ש"ח, כולל 15 מערכות שהוצבו על גגות מבני המשק, ברפתות ובלולים.

ארבע מערכות הוצבו על דפנות מאגרים ובריכות דגים ושמונה מערכות צפות. מדובר במערכות בהספק כולל של כ-6,500 קילוואט לייצור חשמל ומכירה לרשת החשמל, בהכנסה שנתית המוערכת בכ-4.5 מיליון ש"ח.

המצופים פותחו בשיתוף פעולה בין פלציב וחברת "שיח נמוך". הפיתוח, שנקרא "סייח שחור", בנוי לשאת בהצפה ארבעה פאנלים סולאריים בגדלים משתנים לפי בחירה ומאפשר המשך גידול אינטנסיבי של דגה, לצד הפקת חשמל לאורך כל שעות האור, כשהבריכה מלאה או ריקה וללא נזק לבריכה, למצופים ולמערכת העיגון.   

הפרויקט מלווה בייעוץ וליווי מקצועי של חברת גולן סולאר. אייל בהרב, מבעלי גולן סולאר: "אנו מודים לעין הנצי"ב על הזכות ללוות את תחום האנרגיה המתחדשת בקיבוץ.

מערכות צפות על המים הן תחום חדש יחסית בישראל ואנו שמחים שפלציב, חברה ישראלית, שותפה לתרומה לפיתוח התחום במוצרים כחול לבן".

הפרויקט בעין הנצי"ב כלל גם שדרוג תשתיות חשמל בקיבוץ ובבריכות, התקנת שנאי חשמל חדשים, הקמת חדרי חשמל וסלילת תשתית חדשה. גגות רבים שהיו מקורים בפלסטיק הוחלפו בגגות איסכורית, גגות בטיחותיים ועמידים יותר. 

ידידיה צור, יו"ר עין הנצי"ב: "לצורך התקנת המערכות בבריכות הדגים זכינו להשתמש במצופים שיוצרו במפעל פלציב, תוצרת כחול לבן, במקום במצופים תוצרת סין שבהם השתמשו עד היום.

בנוסף ליתרון של תוצרת כחול-לבן, זו גם האפשרות המתאימה יותר להמשך גידול דגים בצורה אינטנסיבית ויש במצופים אלה גם היתרון שאין צורך בתובלה ימית שהיא פחות זמינה ויותר יקרה. אני רוצה להודות לגולן סולאר על הליווי בהתקנת פרויקט זה בבריכות שלנו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משפחת פרחן כבר חוותה שני פינויים – מחבל ימית ומגוש קטיף * קרן פרחן מדמוני, מכוכב מיכאל, מעלה את זיכרונותיה כילדה בימית וכנערה באלי סיני * היא מספרת איך הצליחה להתגבר על קשיי חייה
11 דק' קריאה
בשני טקסים מרגשים, הוקירה המכללה הטכנולוגית באר שבע, המציינת בימים אלה את שנת ה-70 להקמתה, את 140 הסטודנטים והסטודנטיות המצטיינים שלה לשנת הלימודים התשפ"ג. כ-36 אחוז ממקבלי תעודות ההצטיינות במכללה (51) היו סטודנטיות, המהוות
2 דק' קריאה
עולמה של שרה, ממקימי קיבוץ בעמק הירדן, שעלתה לארץ בעקבות האהבה, מלא בסתירות. היא נישאת לדויד החלוץ השרירי, אך לא שוררת ביניהם אהבה; היא הופכת לגננת הראשונה של התנועה הקיבוצית אך עושה זאת כדי
4 דק' קריאה
ציורים המוקדשים לזוגיות בין הוריה, אם בת קיבוץ ואב נוצרי שערק מהצבא הגרמני, וציוריהם של ציירי הקיבוצים שהעלו על נס את עבודת האדמה, עמל הכפיים והווי החיים הקולקטיבי משולבים ביצירותיה של זהר טל ענבר,
3 דק' קריאה
הדי בן עמר, כמו אשת לוט, חייב לעשות מה שאסור. איך זה קשור לתחתי החבית ולבורסה? למחבר "אבא עשיר, אבא עני" הפתרונים  כשראיתי את נפתלי מנדלוביץ' מחייך בפעם הראשונה, ידעתי שלפני אדם מצליח.  העניין
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן