יבול שיא
הרפת והחלב
2 7

הרפת הדרומית בגבול הרצועה

3 דק' קריאה

שיתוף:

רפת חולית

שבוע התנדבות בחליבה דרך גל ינאי בהתאחדות, היה שבוע של תרומה והעצמה עם הרגשה של עשייה חיונית בתקופה קשה לעם ישראל וליישובי הנגב המערבי.

אמיר בן יהושע מבאר טוביה היה שם ומשתף בחוויות

הנסיעה דרומה

נסיעה לרפת דרך צומת אורים וניר מעון. קיבוצים ורפתות ריקים מאדם, אין רכבים על הכבישים ונראה שומם מאוד.

בחולית, מכון חליבה ישן, עסוקים בתיקוני פלסטר לגמור את החליבה. להפתעתי, הפרות היו במצב סביר למרות שאין טיפול אינטנסיבי. דרור המנהל היה "בשבת השחורה", בבית הדתי שלו בעין צורים וכל הצוות שלו נהרג או נחטף – בדואים ותאילנדים.

בקיבוץ היו 15 הרוגים והרבה סיפורים קשים מאוד. נקודת האור היחידה היא המתנדבים הרבים שמגיעים – חוויה מדהימה. אנשים עוזבים הכול ובאים לשבוע עם מסירות ומשמעות.

צילום מסך 2023 11 19 130145
אמיר בן יהושע התנדב לרפת חולית והרגיש סיפוק גדול

עבודת המתנדבים

שתי חליבות ביום, מתחילים באור יום ולא לפני 7 בבוקר, שיוכלו לראות מה קורה. לא עובדים עם שכפ"צ

התרעות צבע אדום – 15 שניות להיכנס לממ"ד כי זה פצמ"רים ורצים למיגונית מחוץ למכון.

חליבה נמשכת 4 שעות ויש כ-600 פרות בחליבה. קרוסלה של וסטפליה עם ציוד אס.סי.אר 30 עמדות. רואים שהתחילו לבנות יסודות למכון חדש, סככות לכיש רגילות.

בחליבה עושים את כל התהליך כולל יוד לפני וניגוב ונראה שהרפת חוזרת לשגרה בניגוד ל-10 הימים הראשונים. הפרות מתרגלות ומתאוששות מהר יחסית.

הזרעות וטיפולי רופא, לא עשו ומתחילים השבוע.

החלב הולך לטרה ובשבוע הראשון שפכו לביוב, החלב לא איכותי מספיק כי יש הרבה דלקות עטין וחלב מגובן.

צילום מסך 2023 11 19 130316
תרנגולי הודו שברחו מהלול ומסתובבים ברחבי הקיבוץ

התנהלות כללית בתום החליבה

אחרי החליבה הולכים למגורים – שכונה ליד החיילים. דורון צחר, רפתן שסגר מאלון הגליל, מנהל את התפעול ומארגן את הצוות מול גל ינאי. יש אוכל מוכן בקופסאות ומכינים לבד סלט ירקות – היה בסדר גמור.

הנזק בקיבוץ לא נראה קטסטרופלי. היה לול הודים והעזתים חגגו עליו. תרנגולי ההודו הסתובבו בקיבוץ וחיפשו אוכל. הגיעה מישהי מאגודת החיות ואספה חלק מהן צפונה.

באתי עם מספיק בגדים לרזרבה, אבל הייתה גם מכונת כביסה בשטח.

דורון היה כמו רס"פ, עם הרבה סבלנות, מדבר עם האנשים וההנהלות ומארגן ציוותים. התקשר גם למנהלי הקהילה של חולית שיושבים באילת. דורון היה המטפל באנשים עם רוח טובה.

לא הייתה הגבלת תנועה ביום, אבל בערב אסור להסתובב – היה שולחן משותף בחוץ ושם עשינו ארוחות. בשישי עשינו קבלת שבת מרגשת.

היה חם מאוד מיד אחרי חליבת צהריים נכנסנו למקלחת

רוב המתנדבים היו בעברם עם קשר לחקלאות, אבל אין מספיק רפתנים מנוסים. הם מגיעים עם הרבה רצון ומוכנות להתגייס, כולם היו מגפיים ואני הבאתי מהבית.

מרגו הגיעה ליונקייה עם בן זוגה והאנשים נתנו את הנשמה. היה מרומם לראות את ההתלהבות והמסירות.

3 8
מכון חליבה קרוסלה וחולבים על פי הספר – חיטוי לפני ואחרי…

התובנות האסטרטגיות שלי

  • להכניס הרבה חברים לעבודה ברפת – לא לבנות על מתנדבים ועובדים זרים.
  • אם אין כוונה להחזיר את התושבים בקרוב, צריך לפנות את הפרות לאתרים אחרים, להמשך טיפול ועד לשיקום, עם ההסכמים הנדרשים.
    המתנדבים חולבים ברפת ליד הגבול ואם חלילה הם ייפגעו מפצמ"ר כלשהו, אז כולם יהיו עצובים מאוד.

כל הצוות אינו מקצועי ועושים את המינימום לעבור את היום

אמיר בן יהושע – בן 63, יליד כפר טוביה בדרום ואחיין של פרץ בן יהושע האגדי. יש להם רפת משותפת שמנוהלת על ידי הבן של פרץ. 17 שנים ניהל רפתות גדולות מאוד בארה"ב ובמקסיקו ובהמשך נעשה עובד של שלוחה מקומית של צח"מ אפיקים במשך 5 שנים – יועץ לרפתות גדולות בעולם.

חזר לארץ והיה מנהל מערך ההדרכה באפימילק ולפני שנה סיים ועבר להיות יועץ פרטי בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תושבי הצפון שפונו מבתיהם חוששים מהעתיד * עכשיו, בהפסקת אש, בבוקר הם עולים על הרכב, מטפלים קצת בלול וחוזרים * בכל המושבים מחכים לשינוי על הגבול – "אם חיזבאללה לא יורחק מעבר לליטני אנשים
6 דק' קריאה
איילה נוי-מאיר, ממשק "ריש לקיש" בציפורי, השף יניב גור אריה ונעמה שטרנליכט  פגשתי את אילה נוי מאיר במתחם בו אילה מרכזת את הפרויקט המופלא, אותו יזמה יחד עם שני שותפים. ההתחלה היתה כמו הרבה
7 דק' קריאה
שלושת האחים למשפחת גולדשטיין: אגם, גל וטל; עופרי ברודץ ארבעתם מכפר עזה ונעם אביגדורי, מהוד השרון (שבינתיים שוחררה ושבה בשלום הביתה) * אלו חמשת חניכי הצופים שנחטפו לעזה ב-7 באוקטובר ותמונותיהם מוצגות בקליפ שצולם
6 דק' קריאה
עובדות ועובדי התעשייה האווירית, נרתמו ליוזמת הנהלת החברה וארגון העובדים והתגייסו לטובת סיוע למשקים חקלאיים ברחבי הארץ, אשר נקלעו לקשיים בעקבות המלחמה ושוועו לסיוע של ידיים עובדות.  מתחילת נובמבר יצאו מעל 800 מעובדי החברה,
< 1 דק' קריאה
מאז שמחת תורה הוא ישן בקבינה של משאית כבדה המובילה טנקים לרצועה יחד עם נהג שותף. את השיניים הוא מצחצח במים מתוך ג'ריקן, וקם כל יום עם שחר לעוד יום של הובלת טנקים. אל"מ
3 דק' קריאה
כיצד מתמודדים הצעירים מקהילות 'העוטף' עם המצב, עם הצורך ביציבות  ובחזרה לשגרה. מנהלות "רשת הצעירים" וועדות צעירים בקיבוצים מחזקות את הקשר עם צעירי הקיבוצים    איך מרגישים הצעירים בקיבוצים שפונו, בימים ותקופה של מגורים זמניים

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן