יבול שיא
הרפת והחלב
דעות

חילופי עובדים זרים בחקלאות

2 דק' קריאה

שיתוף:

חילופי עובדים זרים בחקלאות: מזה שנים רבות, מתלוננים חקלאים, מעסיקי עובדים זרים, על תהליך החלפת עובדים בתום תקופת ההעסקה

העובדים התאילנדים מגיעים לתקופה קצובה של 63 חודשי עבודה (או פחות, במידה והם בוחרים לסיים לפני כן) ובסיום עבודתם נדרשת יציאתם לצמיתות מהארץ, בטרם יתחיל הליך הבאת עובד חדש לישראל.
בכל מקום עבודה סביר – אפילו במשרדי הממשלה! – ניתן ומתבצעת חפיפה מסודרת בין עובדים ומתקיים תהליך מסודר של העברת ידע וניסיון, לטובת העסק, העובד והמעסיק, המשכיות מתן השירות ומזעור הפגיעה בכל הנוגעים בדבר.

לא כך הדבר בענף החקלאות.מעסיקי עובדים זרים נדרשים לסיים את העסקת העובד, לשלוח אותו לתאילנד ולהמתין זמן ארוך – בין 50 ל-100 ימים ויותר – עד שיגיע מחליף. רק לאחר הגעת המחליף, מתחיל תהליך למידה והכשרה שכולל בתוכו, מעבר ללמידה, גם את כל בעיות השפה, המנטליות וקשיי ההתאקלמות של עובד חדש שמגיע לארץ זרה. מה שהופך את תהליך ההכשרה לארוך, מייגע ובעיקר מתסכל לכל הצדדים.

הבעיה בולטת בחומרתה וברמת חוסר ההיגיון שבה, כאשר מדובר על מעסיק אשר יש לו מכסה לעובד אחד והוא נדרש, אחת לכמה שנים, לתפקד תקופת זמן ארוכה ללא עובד או להסתמך על מנוידים או “טובות” של שכנים. ובעיקר, הבעיה בולטת בחומרתה בענפי בעלי החיים, שם מספר ההיתרים למעסיק נמוך והצורך בעובד קבוע וזמין כל הזמן הוא קריטי!!! כמובן, שככל שיש למעסיק יותר עובדים, קל לו יותר להתמודד עם הבעיה ועם זאת, זה לא הופך אותה לזניחה ומקובלת.

חילופי עובדים זרים בחקלאות

לפיכך, נוצר מצב שבו זמן ההמתנה לעובדים אינו קבוע, הוא משתנה ללא כל התראה וכיוון שכך, לא ניתן לבצע תכנון נכון של צרכים מול מציאות. חשוב לומר כי לפי תנאי ההסכם בין ישראל לתאילנד, זמן ההמתנה לעובד אמור להיות עד 40 ימי עבודה. בפועל, זמן ההמתנה גבוה בהרבה.

חשוב לדעת שבדרך כלל, המעסיקים מקבלים חוזה העסקה וכתב התחייבות לעובד חדש, בזמן ממוצע של כשבועיים עד שלושה, מרגע הגשת הבקשה. המשמעות היא שיש עובד משובץ למעסיק! עובד שכבר עבר סינון, בדיקות רפואיות בתאילנד והביע נכונות להגיע לישראל.

עם זאת, עד שהוא מגיע לישראל בפועל, לוקח עוד כ-50 יום לפחות. למה? מדוע? אין ולא הצלחתי לקבל תשובות עד היום.

אין ספק כי בתקופות מחסור בעובדים, גל הנטישות מתעצם. העובדים שמרגישים את המצב והמעסיקים ה”לחוצים” פועלים באופן לא חוקי ומורשה, אלא מתוך ההבנה שניתן לדרוש ואף לקבל שכר גבוה יותר, עקב המחסור.

אלה, מתוך צוק העיתים והצורך המידי, מה שגורם לנטישות, העברות והעצמת המחסור. גם נתונים אלה נמצאים גלויים אצל מקבלי ההחלטות וגם בנושא זה לא נעשה די כדי למזער את הנזקים.

לסיכום חשוב לומר באופן ברור וחד משמעי. ענף החקלאות אינו שונה מענפי תעסוקה אחרים במשק. גם בו חשובה המשכיות, גם בו חשוב תהליך ההכשרה, הלימוד והעברת הידע בין העובדים ולפיכך, לא ברורה ולא מקובלת הגישה האומרת שניתן לבצע ניתוק בין עובד ישן לחדש, באופן שבו לא מתקיימת ולו חפיפה מינימלית. כל זאת, מתוך ידיעה ברורה שמגובה בנתונים רב שנתיים שזמן ההמתנה לעובד חדש הוא גבוה מאד, בכל קנה מידה, אינו ניתן לתכנון ובוודאי שאינו בשליטת המעסיק.
גבי בורנשטיין – מנכ"ל חולצה כחולה יזמויות (2003) בע"מ. עוסק בתחום עובדים זרים בענף החקלאות מזה 15 שנה. בעבר כיהן כיו"ר פורום הלשכות הפרטיות לחקלאות, באיגוד לשכות המסחר.

גבי בורנשטיין

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן