יבול שיא
הרפת והחלב
Ashdod Port Aerial View 768x344 002

פעילות חלקית ולא מספקת של פריקת מטעני התבואות

2 דק' קריאה

שיתוף:

מכתב לאלי בר יוסף, מנכ"ל נמל אשדוד

"המחסור בכוח אדם בנמל אשדוד לפריקת מטעני התבואות עולה ביוקר לאזרחי ישראל"

ביום חמישי האחרון פנו יבואני התבואות למנכ"ל בפועל של חברת נמל אשדוד, אלי בר יוסף, במכתב חריף, על רקע משבר ביכולת פריקת התבואות בדגון חיפה, בדרישה למנוע מצב אבסורדי ומיותר של מחסור חריף בארץ בתבואות (חיטה, שעורה, תירס, סויה ועוד), בסיס מאכל האדם ומשק החי

צילום המחשה: Amos Meron / CC BY SA 3.0

היבואנים כתבו: "אין זה חדש שצוותי הפריקה בנמל עובדים באופן חלקי מאוד בתחום פריקת אוניות התבואות, לא פורקים ולא מוסרים מטעני תבואות, בקצב סביר והגיוני.

עם זאת, בתקופה הנוכחית, בה נדרשת מהנהלת הנמל התגייסות מיוחדת לכיסוי הפער בפריקת תבואות ובאספקתן, לטחנות קמח, למכוני תערובת למפעלי מזון ולמשקים ברחבי המדינה, עקב המשבר הקשה בממגורות דגון חיפה, חמור שבעתיים המשבר הניהולי".

"לאחר שנים של תירוצים והבטחות לפיהן, פריקת מטעני התבואות תשתפר, כאשר תושלם בניית המסוע והוא יפעל, מתברר כעת כי אלה היו תירוצים והבטחות שווא. הנמל ממשיך לפרוק תבואות בקצב איטי, בעיקר בשל הקצאת כח אדם לא מספקת, וגורם בזאת נזק כלכלי עצום למקבלים ובעיות בשרשרת אספקת המזון בארץ".

"כך למשל, האוניה Anthea עם מטען של 58,000 טון, הגיעה לנמל כבר לפני מספר שבועות ב- 23.3.23, ומקבלת מעט ידיים לפריקה, וודאי לא למשמרות ג'. בנמל ממתינות לפריקה אוניות תבואות נוספות ועוד אחרות בדרך".

"בתקופה הנוכחית במיוחד, בה יש פיגור גדול בפריקת התבואות, עקב המשבר בדגון חיפה, לא מקובל להמשיך בתירוצים ובהסברים. כחברה ממשלתית, שהוקמה לניהול אינטרס לאומי, ואשר רשאית ואף חייבת לשקול שיקולים של טובת הציבור, מחויבת הנהלתה להבטיח שלא נגיע בארץ למצב של מחסור באוכל, קל וחומר לאחר שהוקם אצלה בהשקעה ציבורית גבוהה מסוע הגרעינים, שנותן מענה משופר בתחום פריקת התבואות".

"יבואני התבואות הוסיפו עוד כי: "הנמל מחויב לזרז משמעותית את קצב פריקת התבואות. לפרוק במקביל שתי אוניות, ולא אוניה אחת, ולהקצות לפחות 10 ידיים לפריקה מידי יום. פחות מזה, מדובר בפגיעה באינטרס הלאומי של מדינת ישראל".

על המכתב חתמו יבואני התבואות: טחנות הקמח שטיבל, מכוני התערובת: אמבר, מילובר וצמח תערובות, חברות המזון ויבואני התבואות: אסמי עוז, סולבר, ADM, שינטרקו, דיזינגוף סחר, צנציפר וסוכני האוניות קוראל שירותי ים וקמור

המכתב נשלח גם לשרת התחבורה, מירי רגב, ליו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, לרשות הספנות ולחברת נמלי ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן