יבול שיא
הרפת והחלב
פרויקט שומן פלוס

שומן פלוס+ להעלאת השומן בחלב, מבית היוצר של חברת פרוג'קט בר

3 דק' קריאה

שיתוף:

שומן פלוס+

הביקוש בעולם לשומן מן החי, הלך וגדל, בארצות המערב ובמיוחד עם המדינות המתפתחות סין ואפריקה. מחירי השומן עלו והמחסור בעולם וגם בארץ, ניכר מאוד בשנים האחרונות.

היה צורך לפתח דרכים שונות לייצור יותר שומן ולתת מענה לביקושים הגדלים.

אריזה שומן פלוס
אריזה שומן פלוס

חברת פרוג'קט בר התגייסה, עם אמיר בלוך התזונאי בן קיבוץ שובל ובהמשך, הצטרף גם תמיר אלון בן כפר יהושע ופיתחו את התוסף שנקרא שומן+ להעלאת השומן בחלב, מבלי לפגוע בביצועים האחרים של הפרה – חלב, חלבון ועוד, עם תועלות כלכליות ברורות.

קצת על המפתחים

אמיר בלוך, מנהל מקצועי של החברה, יליד 1964, אביו היה מרכז הרפת המיתולוגי של קיבוץ שובל בנגב. כנער עבד כמובן ברפת ואחרי הצבא חזר לענף ושימש בכל התפקידים המקצועיים – הזנה, יונקים בריאות ועוד.

בהמשך, יצא ללמוד בפקולטה לתואר ראשון ושני בפוריות, אצל פרופ' דוד וולפנזון ופרופ' ישעיהו פולמן. שימש כ-14 שנה, תזונאי של ממ"ז משואות יצחק ולפני כ-10 שנים התחיל כיועץ תזונה בפרויקט וייטנאם של חברת אפימילק.

"העבודה בווינטאם פתחה לי את העיניים לתאוריות תזונתיות, שבארץ לא הייתי נחשף להן. כאן מצאי המזונות ושיטות ההזנה ידועים וחוזרים, עובדים עם מעט פרמטרים ולא יורדים לרזולוציות."

"שם חישובי האנרגיה אחרים ומודלים מתחוכמים. בוויטנאם, נחשפתי למומחים מכל העולם וזה העשיר אותי מאוד. חומרי גלם אחרים, פחות איכותיים ויש לנצל אותם – זה עזר לי בחשיבה ובכלים לפיתוח השומן+, כי חסר שומן למחלבות, התזונאים מתקשים להעלות שומן באמצעים הרגילים והפדיון על שומן הולך ועולה."

מ-2011 עובד בפרוג'קט ופיתחתי מוצר שמורכב ממספר רכיבים, שהכותרת שלו היא להעלות את ייצור השומן היומי ואחוז השומן הכללי, מבלי לפגוע בחלב ובניצולת המזון, כי הפרה אוכלת יותר.

תמיר אלון,  בן כפר יהושע למד כיום עושה דוקטורט אצל ד"ר עוזי מועלם בוולקני ועובד כשלוש שנים, כתזונאי בפרוג'קט והצטרף לפיתוח המוצרים של החברה.

יתרונות שומן פלוס+

הרקע לפיתוח מוכר וברור – יותר מזון גס במנה, לא פותר את כל הבעיה של המחסור בשומן, האיכות נמוכה יחסית, יש מחסור והעלויות של המזון גבוהות. הצטרפתי לאמיר בפיתוח ובשיפור מתמיד של המזון המשלים שומן+ כמו גם, בהורדת מחירו.

השומן מאופיין בעונתיות ברורה – בין ינואר ליולי (כשהיום מתארך) יש ירידה בשומן וכשהיום מתקצר, יש עלייה בו ואנחנו רוצים לבלום ולשטח את הירידה.

התוסף עובד בארבעה מישורים

 1. אספקת חומצות שומן חיוניות.
 2. אופימיזציה של תהליכים ביולוגים האחראיים על הפיכת חומצות שומן רב בלתי רוויות לחומצה סטרית.
 3. השלמת רכיב תזונתי שחסר בתזונת הפרה.
 4. שיפור נעכלות המזון הגס
  השימוש בתוסף כ-6 שנים ומשתמשים בו כ-15,000 פרות נחלבות.

ניסוי שטח ברפת קדם במשואות יצחק

בשיתוף עודד ארקין, מנהל הרפת, ביצענו ניסוי מבוקר ומאושר ברפת המשולשת  מ-2.2020 ועד אוגוסט 2020.

בסככה אחת גדולה היו שתי קבוצות משני הצדדים – קבוצת ניסוי וקבוצת ביקורת. במחצית הניסוי, החלפנו בין הקבוצות והתוצאות היו ממש טובות…

ההשפעה של התוסף על השומן בקבוצת הניסוי הייתה בתוך 3-2 שבועות. עשינו שתי שקילות חלב בחודש וגם אחרי היפוך הקבוצות. ביצענו בדיקת PH  בכרס וגם מדידת מצב גופני.

הנתונים הועברו למעבדה של פרופ' אבי שרודר והוא ניתח את התוצאות (כמובן בלי כל מעורבות שלנו).

 • בחלב היה יתרון קטן לקבוצת הטיפול – אחד ההסברים שהמוצר עוזר בעקות חום…
 • ייצור השומן – עלייה מובהקת בייצור השומן בקבוצת הטיפול, וגם אחרי ההחלפה. בממצוע 92 ג' שהם 0.25 עשיריות.
 • ייצור החלבון  – הייתה עלייה קטנה ולא מובהקת.
 • חמ"ש 4% – יתרון מובהק לכל תקופת הניסוי 2.3 ק"ג יותר לקבוצת הטיפול.
 • החמ"מ – יותר גבוה +1.5 ק"ג חמ"מ, מובהק.
 • מצב גופני לא הושפע וגם ב-PH בכרס לא היה שינוי.

הערך הכלכלי של המוצר

 • אפשר להשתמש בשומן+ ואפילו תקופה לא ארוכה.
 • צריכת המזון ממוצעת.
 • עלות ממוצעת מזון 1.5 ש"ח הבדל בין המזונות.
 • עלות לפרה – 32 ש"ח לביקורת ו-34 ש"ח לטיפול – הפרש של 2.2 ש"ח ליום, כולל את עלות התוסף.
 • הכנסה לפי חמ"מ נטו לפרה נחלבת – 78 אג' ליום לאחר ניכוי הוצאות המזון.

תגובות שמקבלים מהשטח: כל מי שהשתמש אומר שהמוצר עובד, מעלה את אחוז השומן. למדו לשחק עם המינונים והתוסף מוכנס לעגלה המערבלת לחולבות. לכל לקוח יש פונקציה משלו. בין הלקוחות יש גם מרכזי מזון גדולים שמחלקים לחברים.

ההמלצות הבסיסיות שומן פלוס+

 • יש לקוחות שרוצים למקסם את השומן ונותנים 300 ג' שומן+ וזה הביא לעלייה של 3 עשיריות בשומן החלב.
 • כל אחד יכול לקבל תועלת.
 • לכל רפת האמת שלה ויש להתאים את המינון והמועדים בנפרד לכל אחד.
 • ינואר-יולי כולם יורדים בשומן וזו התקופה העדיפה לניצול המוצר.

בסך הכול – זה כלי שיכול לעזור בתקופת השפל וכדאי לנסות כלים חדשים לשיפור ייצור השומן. ייצור המוצר עבר מישראל לאיטליה שמשם אפשר לשווק במדינות אירופה. זהו מפעל אמין, סטרילי ומקל על השיווק לרפתות רבות ביבשת.

שומן פלוס+ הוא פיתוח ישראלי מקורי והוא נותן פתרון מעולה למשבר השומן והחמאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכשרה ייחודית וראשונה מסוגה בתחום ההייטק תיפתח בקרוב במכללה הטכנולוגית להנדסאים באר שבע ובמרכז הצעירים ערד. בוגרי ההכשרה יוכלו להשתלב בעבודה איכותית בחברת "בינת תקשורת מחשבים". 30 צעירים וצעירות נבחרים תושבי הנגב יתחילו, בשבועות
2 דק' קריאה
ואז אחיה הקטן, שואל: "לאן היא נעלמה?" והאם בכאבה נאלמת, והאב בצערו מקמט את מצחו – והם משתדלים, באמת משתדלים, לתת תשובות לילד קטן שמחפש את אחותו ולא מוצא הגיון במציאות החדשה  זה מתחיל
פרופ' חיים רבינוביץ', מדען עתיר-מעש ותהילה בתחום המחקר החקלאי, כיהן כדֶקָן הפקולטה לחקלאות ברחובות וכרקטור האוניברסיטה העברית בירושלים * בין היתר ידוע רבינוביץ' כמי שפיתח את עגבניות השרי באשכולות, שהפכו ללהיט עולמי * אחד
10 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן