יבול שיא
הרפת והחלב
אוהל התנועה הקיבוצית בכיכר החטופים

אוהל של ערבות קיבוצית

2 דק' קריאה

שיתוף:

לפני שבועיים נפתח אוהל התנועה התנועה הקיבוצית ב"כיכר החטופים" שברחבת מוזיאון תל אביב. במהלך החג הפעילו אותו צעירי כפר עזה וכעת הוא מאויש מדי על ידי קיבוץ אחר מכל רחבי המדינה. מזכ"ל התנועה הקיבוצית דרש מהממשלה לפעול להחזרת החטופים בהדלקת נר שמיני בכיכר: "כל יום שעובר מסכן את שלומם של החטופים ומפחית את הסיכויים להשבתם בחיים. למה אתם מחכים?" 

ימי חג החנוכה נוצלו להעלאת הלחץ הציבורי לשחרור החטופים. במהלך ימי החג ומאז הגיעו מדי יום וערב אל "כיכר החטופים" אלפי אנשים להפגין סולידריות ותמיכה במשפחות ולהראות את התמיכה הרחבה בשחרור החטופים בהקדם האפשרי. 

בשבוע הראשון להקמת האוהל הוא אוכלס על ידי צעירי קיבוץ כפר עזה ("דור צעיר") למשך ימי החג. הצעירים והצעירות הדליקו בכל יום נרות חנוכה עם משפחות שונות מהקיבוץ שיקיריהם נמצאים בשבי החמאס וארגנו מעגלי שיח בהם שיתפו בתופת שעברה ועוברת עליהם. אמנים שונים הגיעו גם כן לשיר ולהיות יחד, ובנוסף אליהם גם חברי וחברות קיבוצים מכל הארץ וחניכי מכינות קדם צבאיות שהגיעו לתמוך, להשתתף ולהקשיב. 

איילת סלע יונגרמן ונרי שוטן שהיו אחראים על הקמת האוהל מטעם התנועה, יחד עם ריקי רז, רותם שניצקי, שיר גורן ודנה אדלהייט, מספרים כי כמות האנשים וכלי התקשורת שביקרו היא בלתי נתפסת, וכי "יש לקהילה שלנו כוח עצום". 

ביום חמישי שעבר השתתפו מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר ומזכ"לית תנועת הקיבוץ הדתי שרה עברון בהדלקת נר שמיני בכיכר החטופים. בדבריו קרא ניר מאיר לממשלה לחדש בהקדם את המו"מ לשחרור כל החטופים, ואמר בין היתר: "אנחנו מתייצבים פה להדליק אור קטן בתוך חושך גדול. חנוכה הוא חג הניסים, אבל ניסים לא קרו בקיבוצי ויישובי הנגב המערבי בשביעי באוקטובר וניסים לא יחזירו את החטופים. רק מעשים.

מיצג החטופים שארגנו צעירי כפר עזה
מיצג החטופים שארגנו צעירי כפר עזה

אנחנו פה להזכיר לממשלת ישראל שחובתה הראשונה היא הבטחת ביטחון אזרחיה ודורשים ממנה לעמוד בחובתה. הזמן משרת את חמאס. לא את ישראל. לחטופים שלנו אין זמן, לצה"ל אין זמן, ולמדינת ישראל אין זמן. אני קורא לראש הממשלה ולקבינט – שלחו את ראש המוסד לקטאר לחדש את המו"מ לשחרור החטופים. כל יום שעובר מסכן את שלומם של החטופים ומפחית את הסיכויים להשבתם בחיים. למה אתם מחכים? 

התנועה הקיבוצית הייתה שם לפני, היא כאן כעת ותהיה גם ביום שאחרי. אנחנו נשקם את עוטף ישראל, אנחנו מבנה מחדש את הקיבוצים. אנחנו נחזור הביתה. אבל מי שחושב שנעבור לסדר היום, שנחזור לחיינו בלי שהחטופים יחזרו הביתה לא קורא נכון את המציאות". 

מאז סיום החג מאויש אוהל התנועה בעזרת מנהלות ומנהלי התרבות בקיבוצים שיוזמים הגעה של נציגי קיבוציהם לאוהל. בכל ערב מגיע קיבוץ אחר, ובמקום מתקיימת פעילות כלשהי כמו ערב שירה, מפגשים עם חטופים וחטופות אשר שוחררו משבי החמאס ושבו אל משפחותיהם וקהילותיהם וכן, פעילות מחאה תחת הקריאה הברורה – להשיב את כולם הביתה עכשיו. ביום שישי האחרון התקיימה קבלת שבת של קהילת פלמחים יחד עם משפחת רובין מנחל עוז ששיתפו במה שעבר עליהם במהלך אותה שבת שחורה. 

אנחנו מזמינים את כל הקיבוצים להגיע לכיכר ולאוהל התנועה, לתמוך במאבק ולהביע הזדהות עם המשפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ואז אחיה הקטן, שואל: "לאן היא נעלמה?" והאם בכאבה נאלמת, והאב בצערו מקמט את מצחו – והם משתדלים, באמת משתדלים, לתת תשובות לילד קטן שמחפש את אחותו ולא מוצא הגיון במציאות החדשה  זה מתחיל
פרופ' חיים רבינוביץ', מדען עתיר-מעש ותהילה בתחום המחקר החקלאי, כיהן כדֶקָן הפקולטה לחקלאות ברחובות וכרקטור האוניברסיטה העברית בירושלים * בין היתר ידוע רבינוביץ' כמי שפיתח את עגבניות השרי באשכולות, שהפכו ללהיט עולמי * אחד
10 דק' קריאה
מה גורם לו לאדם להיות תמיד במקום של נתינה? * הנתינה של רון פרומרמן תמיד באה ממקום של לרצות לשמח את האחר, השמחה היא המוטו * במהלך חייו, רון מתנדב למען החיילים הבודדים, גם
7 דק' קריאה
אומנית, עוסקת בציור, איור ועיצוב גרפי. "נולדתי בכפר סאלד וגרתי כאן מרבית חיי. אדמת עמק החולה היא הבית שלי והנופים הם הלב, ואני לא מפסיקה להתפעל מכמה יפה הטבע שלנו כאן ומביעה את זה
2 דק' קריאה
המוות שפלש חזק מדי לתוך הקיבוץ, הריק שבין האין חג לאין חול וכלב חרדתי אחד *תמונה ראשית: תורן בכניסה לבארי. במקום יום העצמאות נפער חור  והינה, לפחות אצלי, השתרר לו פוס מוזר כזה. פוס
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן