יבול שיא
הרפת והחלב
אורי שמחוני קיבוץ גנוסר

נפטר האלוף במיל. אורי שמחוני, בן גנוסר

1 דק' קריאה

שיתוף:

ביום החמישי האחרון הובא למנוחות בבית העלמין בגנוסר האלוף אורי שמחוני. ההלוויה נערכה כטקס צבאי, כשארונו של שמחוני ז"ל נישא על כתפי שישה אלופי צה"ל

שמחוני נולד להורים חברי הקבוצה המייסדת של גנוסר ב 1936, שנה לפני עלייתו על הקרקע כיישוב חומה ומגדל. הוא היה בן לאצולת ההתיישבות העובדת:

אימו, בת עמי, הייתה ביתם של משה קריגסר-עמיעד, ממייסדי דגניה ונהלל, ושל שרה, אחותו של חיים שטורמן.

אביו שלמה שמחוני הגיע לנהלל כנער. אורי שמחוני היה בן דודו של האלוף אסף שמחוני, מי שהיה אלוף פיקוד דרום במבצע סיני, ובן דוד מדרגה שנייה של האלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל האוויר הנוכחי.

שמחוני התגייס לצנחנים ב 1954, ושירת בפלוגה בגדוד 890 תחת פיקודם של סעדיה אלקיים (סופפו) ומאיר הרציון. הוא סיים קורס קציני חי"ר, השתתף בפעולות תגמול רבות, ביניהן מבצע כינרת (1955), וצנח יחד עם הכוח בפיקודו של אריאל שרון במיתלה במבצע סיני (1956). אחרי שחרורו חזר לגנוסר ועבד בדיג, וכן הפליג כמלח על אוניות חברת הספנות "תרשיש" של הקיבוץ המאוחד. 

ב 1964 חזר שמחוני לצה"ל כקצין מודיעין בפיקוד צפון, ומילא שורה של תפקידים. הוא פיקד על סיירת אגוז, היה מח"ט גולני וקצין אג"מ של פיקוד צפון במלחמת יום הכיפורים. בהמשך פיקד על בית הספר לקצינים בה"ד 1, והחליף את דן שומרון כקצח"ר ב 1976. ב1981 קודם לדרגת אלוף ומונה לראש מערך ההדרכה בצה"ל. תפקידו האחרון במדים היה נספח  צה"ל בארה"ב. 

לאחר שחרורו השני עבר לשוק האזרחי, בין היתר כמנכ"ל מפעל סולתם וכאחראי במשרד החקלאות על היצוא למזרח אירופה. במאמרים שפרסם בנושאים ביטחוניים הוא תבע לזנוח את המונח "תגובה מידתית" ולנקוט ביד קשה כלפי אויביה של ישראל. 

שמחוני השאיר אחריו את אשתו אילנה, אותה פגש כבת קבוצת נוער בגנוסר,  ושני ילדים בוגרים. אחיו הצעיר אודי הלך בעקבותיו למסלול צבאי פיקודי, וסיים את שירותו בצה"ל בדרגת תא"ל כמפקד אוגדת איו"ש. 

 מתאם הפעולות בשטחים האלוף רסאן עליאן, ספד לשמחוני: "אנו נפרדים היום מלוחם, מפקד ומנהיג, אחד מטובי מגיניה ומפקדיה של הארץ הזאת…עץ הזית שמזוהה עם חטיבת גולני, שורשיו נטועים עמוק באדמת הארץ, גזעו לא נכפף, גם מול העזה שבסערות, …כך גם אתה היית בכל מסגרת עילה פיקדת". 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן