יבול שיא
הרפת והחלב
שומר צעיר נתינים

בוגרי השומר הצעיר: "לא נהפוך לנתינים"  

2 דק' קריאה

שיתוף:

בוגרי התנועה וחניכיה משמיעים קול ברור כנגד ההפיכה המשטרית 

כחלק מהמחאות שנערכו ברחבי הארץ ביום חמישי האחרון, מחו בוגרי השומר הצעיר, המשלבים לימודי הוראת אזרחות כחלק מהכשרתם בתנועה, כנגד ההפיכה המשטרית מול ביתו של שר החינוך יואב קיש. המוחים דימו טקס חלוקת תעודות סטודנטיאלי עתידי, במהלכו קיבלו גרסה עדכנית לספר לימוד האזרחות עליו נכתב "להיות נתינים בישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית", כשהמילה "דמוקרטית" מחוקה בקו אדום, כמחאה. 

כרמל שקד, ממובילי מיצג המחאה של השומר הצעיר: "הגענו כדי לקרוא לשר החינוך קיש לעצור את רמיסת הדמוקרטיה הישראלית. צעדיי הממשלה דורסניים עד כדי כך שניתן לגרוס את חומרי לימוד באזרחות כפי שהם קיימים, פשוט כי לא יהיה בהם שימוש. כמי שצפויים להיות מורי האזרחות הבאים אנחנו מבהירים לשר החינוך שנלחם כדי שיהיה בישראל שוויון זכויות למיעוטים ושתמשך הפרדת הרשויות. לא נסכים שתמחקו את הדמוקרטיה הישראלית!".   

חניכי השומר הצעיר ובוגרי התנועה פעילים במחאה העממית כנגד הרפורמה המשפטית המוצעת בממשלה. בתחילת החודש הציגו בכיכר הבימה חניכי וחניכות התנועה מיצג מחאה המדמה שיעור עתידי באזרחות בישראל בשנת 2025. החניכים ישבו ב"שיעור אזרחות" כאשר סרט שחור על פיהם, לומדים מהתבטאויות עבר של שרי הממשלה נגד מיעוטים. 

שומר צעיר נתינים מגפון
כרמל שקד, ממובילי מיצג המחאה של השומר הצעיר, בהפגנה מול ביתו של שר החינוך. צילום: באדיבות "השומר הצעיר"

"מי שבעיקר יישא בהשלכות ההפיכה המשטרית הוא דור העתיד של ישראל שיגדל ויתבגר במדינה חשוכה המפלה מיעוטים", אמר לייל קציר (17) חניך תנועת השומר הצעיר מחיפה ואחד מיוזמי מיצג המחאה. "הקמנו את המיצג בכדי להמחיש לכל מי שעדיין מתלבט האם לצאת לרחובות כיצד תראה כיתת העתיד בישראל ועל אילו ערכים מעוניינים לחנך את ילדי ישראל. הדור שלנו, שגדל יחד, מכל קצוות החברה הישראלית – פריפריה ומרכז, קיבוצניקים ועירוניים, להט"בים וסטרטיים – לא יסכים להשלים עם ממשלה המקדמת עמדות חשוכות והפקרת מיעוטים, ללא הגנה מצד בית משפט עצמאי". 

המחאות היצירתיות של חניכי התנועה ובוגריה נוצרות כחלק מפעולות חינוכיות על משמעויות הרפורמה המשפטית שמתקיימות באוהל מחאה חינוכי שהוקם לפני כחודש מול הכנסת בירושלים.  

יהלי מכיתה י', ממובילות אוהל המחאה: "הגענו לאזור הכנסת בין הראשונים בלי לדעת מה יקרה. אוהל המחאה שלנו הוא הזדמנות להתנגד להפיכה המשטרית, אך גם לקיים שיח ענייני עם עוברי אורח וארגונים נוספים על המצב הפוליטי והחברתי במדינה. אני לומדת המון מלהוביל דבר כזה – באיזו דמוקרטיה אני רוצה לחיות כאן ועל מה אנחנו נלחמים". 

בתוך נקיטת העמדה המשמעותית של תנועת השומר הצעיר נשאלת השאלה לגבי עמדתן של תנועות הנוער האחרות בכלל ובפרט אלו הפועלות בקיבוצים. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*תמונה ראשית: מרכז המבקרים לירקות בנחל עוז לפני ההרס המתקפה הרצחנית של ארגון הטרור חמאס, גבתה את חייהם של חקלאים, בעיקר בקיבוצי עוטף עזה. מנתונים שהגיעו לידינו התברר כי בבוקר ה-7 באוקטובר נרצחו בביתם
6 דק' קריאה
בקיבוץ נירים בעוטף עזה, שבאותה שבת שחורה נרצחו חמישה מחבריו וארבעה חברים נחטפו ע"י החמאס, כבר רצים קדימה, לא נחים, לא מפסיקים לעשות, ממשיכים לזרוע ולהכין את האדמות להמשך גידולי החורף ב-6.10.23, רק יום
3 דק' קריאה
"עשרות אנשים מגיעים מכל רחבי הארץ, מתל-אביב, מטבעון, מבאר-שבע. ובאחד הימים הגיעו תושבים מכפר-סבא באוטובוס שהעירייה שלהם העמידה לרשותם" צילומים: באדיבות המשפחה דודו מיכאלי הוא חקלאי מזה ארבעים שנה. עשרים שנה הוא היה בעל
4 דק' קריאה
חוק "סימון ארץ המקור" עומד להיכנס לתוקף בסוף שנה זו תמונה ראשית: אורן לביא. צילום: מישל אמזלג מנכ"ל משרד החקלאות אורן לביא קובע ש"ביטחון המזון של מדינת ישראל חייב להתבסס על תוצרת חקלאית מקומית".
2 דק' קריאה
מעגלי חיים ­- התארגנות משפטית מלידתנו עד מותנו, מזמן לנו מעגל החיים מפגשים ואירועים. במשפחה הגרעינית והמורחבת, בחברויות, לימודים, עבודה, טיולים ואירועים הנקרים בדרכנו. כאלה שכיף להיות בהם וכאלה שפחות. אנחנו חלק מחברה, אך
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן