יבול שיא
הרפת והחלב
פרחים

המזכ"ל הבא

3 דק' קריאה

שיתוף:

המזכ"ל הבא – האם התנועה רלוונטית גם היום? כן, כן, וכן

המזכ"ל הבא: לפני מספר שבועות היה אמור להתקיים כנס החינוך של התנועה הקיבוצית. יומיים מרוכזים של מפגש מקצועי וחברתי שלנו, אנשי החינוך בתנועה, בקיבוץ נחשולים. התיק היה כבר ארוז אך עם שחר לפני שנסענו, החלו לעוף הטילים מעזה. לנו היה ברור שלא נוכל להגיע לכנס. ילדים, אזעקות, משפחה, מערכת שלמה שצריך לטפל בה.

כמה שמחנו לשמוע כי מזכ"ל התנועה ניר מאיר וראשת אגף החינוך דבי בראס החליטו לדחות את הכנס בשל האירועים הביטחוניים כדי שגם אנחנו נוכל לקחת בו חלק. ככה, בהחלטה קטנה, אך מורכבת, קיבלנו אנחנו בעוטף עזה את התחושה שלא מוותרים עלינו. ההחלטה הזו מצריכה רגישות ומנהיגות שרואה גם את התמונה הכוללת וגם אותנו  – הנשים והאנשים.
לאחרונה שמעתי מישהו שתוהה מה תפקידה של התנועה הקיבוצית והאם יש לה עדיין תפקיד בחיי הקיבוצים. ובכן לנו, חברי הקיבוצים בעוטף עזה התשובה ברורה. כן, כן, כן. התנועה הקיבוצית נוכחת כאן למעננו, נוכחת בחיינו ונותנת לנו את התחושה הכל כך משמעותית שאנחנו לא לבד בהתמודדות הביטחונית והחברתית המורכבת שנכפית עלינו ושיש תנועה שלמה שעומדת מאחורינו.

אני מכירה את ניר באופן אישי. בשמונה שנים האחרונות אני מנהלת את הגיל הרך בקיבוץ. כשנכנסתי לתפקיד, ניר מאיר שימש כיו"ר הקיבוץ ועל כן אני יודעת להעיד על יכולותיו ממקור ראשון. הייתי עדה להשפעתו החיובית בניר עם, את הבנתו את צרכי החבר הבודד ומנגד את דרישות המערכות האירגוניות והפיננסיות. הבנה אירגונית זו לצד הרגישות החברתית סייעה לנו ליצור מערכת קיבוצית מתחדשת, יציבה וחזקה ומעל הכל אפשרה לעשרות משפחות חדשות להיקלט בניר עם.

בחושיו החדים זיהה ניר את הכוחות החברתיים והארגונים בניר עם ומינף אותם למשאב חיוני המתקיים גם היום בקיבוץ. ריכוז של חברים מוכשרים בעלי יכולת לתרום ולמצב את הקיבוץ כישוב משגשג וכל זה בצל איום ארוך ומתמשך של טרור ביטחוני מכיוון עזה השכנה.
כחברת הנהלה הייתי עדה לאמונתו הבלתי מתפשרת בזכותנו לגדול כישוב ואת המאבק שלו לממש את הדברים למציאות. כמנהלת מערכת זכיתי לאמונו ולהקשבתו ובעיקר לגיבוי המלא שנתן בי. ניר האמין, שאנו, חברי הקיבוץ, חייבים להיות מעורבים בהחלטות ובנשיאת תפקידים משמעותיים אצלנו בבית. הוא קידם צעירים וצעירות לעמדות מפתח וליווה אותנו לאורך כל הדרך. כך הוא עושה גם כיום בתנועה. הכרתי איש עם חזון, שמציב יעדים, מקיים את החלטותיו ודואג לבצעם. הכרתי מנהיג שיודע לראות רחוק מצד אחד אבל רואה ויודע לטפל גם בצרות היומיום. מנהיג שיודע לקבל החלטות אבל אוהב לעבוד בצוות.

ניר מאיר הוא מנהיג המסוגל לראות כיצד פרטים (אנשים) משתלבים בחזון של קהילה ושל תנועה שלמה ומאמין כי יש בידה של התנועה הקיבוצית  להמשיך ולהיות מרכיב חברתי וכלכלי משפיע במדינת ישראל.
אין לי ספק שראייתו הרחבה, הניסיון רב השנים שצבר, היכרותו את הקיבוצים יחד עם המרכיבים האישיותיים  יסייעו ויחזקו את התנועה הקיבוצית כולה. תרומתה של התנועה הקיבוצית לקיבוצים בעוטף עזה בשנים האחרונות גדולה וחשובה ויקרה לליבנו. ניר מאיר היה שם תמיד בשבילנו וכעת אנחנו נהיה שם בחזרה לצידו כדי שיוכל להמשיך ולהוביל את התנועה הקיבוצית. כולנו רק נרוויח מכך.

עמית וייץ, ניר עם

לקראת הבחירות מזכ"ל התנועה הקיבוצית

בעיתונות הקיבוצית הופיעו בזמן האחרון ריאיונות גדולים עם ניר מאיר, כהכנה לבחירות למזכיר התנועה הקיבוצית. אין ספק, ניר מאיר הוא איש מוכשר ותרם רבות למען האינטרסים של התנועה הקיבוצית.
לקראת סוף הריאיון, בהתייחסו לשאלה על השפעתנו על כלל הציבור בארץ הוא מצא לנכון להדגיש את הגודל המזערי שלנו (פחות מ1%), וקרא לנו "להצניע לכת".  האם התכוון לכך שנוותר על היומרה להשפיע על החברה הישראלית? לי זה נשמע כך.

התנועה הקיבוצית – כוחה אף פעם לא היה בגודלה המספרי. גם בימים בהם עמדנו "בראש החנית", הן בביטחון (הקמת הפלמ"ח למשל), הן במפעל ההתיישבותי בו קבענו למעשה את גבולות המדינה, גם בימים ההם היינו מיעוט קטן בישראל. כוחנו היה, וכך יכול להיות גם היום, במתן דוגמה אישית, במאמץ חינוכי של קיום וטיפוח תנועות הנוער, בעמידה גאה על העקרונות שלנו.

בתחום הזה ירדנו מאוד ואנו מתכנסים יותר ויותר בד' אמותינו. מזכירויות התנועה בקדנציות האחרונות (גם לפני ניר מאיר), נתנו ונותנות יד ואפילו מובילות מגמה זו. אנחנו זונחים את תנועות הנוער, מוותרים על השפעה, רואים את עיקר הפעילות בהבטחת האינטרסים הישירים של הקיבוץ, כדוגמת קבוצות אינטרסנטיות רבות אחרות בימים אלה, (מי שמובילות "בגאון" מגמה זו הן המפלגות החרדיות, בכישרון ובהצלחה רבה משלנו…)

לא די בפעולות פילנטרופיות, הגם שהן יפות, כדי לרכוש השפעה. עלינו להחליט, האם אנחנו תנועה אידיאת שמנסה להוביל מגמות בציבור, או שאנחנו "איש לאוהליך ישראל" לכן – ולא רק לכן – אני תומך בבחירתו של ליאור שמחה למזכ"ל התנועה הקיבוצית.

המזכ"ל הבא: שמעון שתיל, הזורע

בחירות מזכ"ל התנועה הקיבוצית – אישור המתמודדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מורן חג'בי, תושבת מושב יכיני וחברת הנהלת המועצה האזורית שער הנגב, מתארת את היכרותה עם ראש המועצה אופיר ליבשטיין, שיצא מביתו בכפר עזה עם נשק ונהרג בקרב מול המחבלים, בו נרצח גם בנו עידן
4 דק' קריאה
שר החקלאות, חה"כ אבי דיכטר, נפגש עם שר העבודה התאילנדי לצורך העמקת שיתופי פעולה בתחום החקלאות * השר דיכטר: "אחרי מאמצים בינלאומיים רבים אנחנו מקדמים היום בשורה נוספת לחקלאות הישראלית ולציבור החקלאים – עובדים
2 דק' קריאה
אמר מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, עמית יפרח בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה בצל המלחמה  מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, עמית יפרח השתתף בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה בצל המלחמה,
2 דק' קריאה
כלים חקלאיים? אומנות מקומית? הרדיו הראשון? בכנס הארכיונאים דנו בשאלה מה חשוב להשאיר לדורות הבאים *תמונה ראשית: "מפת שבילי הזיכרון היישובי" תוביל את המבקר בין אובייקט אחד למשנהו. צילום: יובל דניאלי  לאחרונה הרצאתי בכנס
3 דק' קריאה
פירות הקיץ המתוקים מתחילים להיקטף תחת האיום מלבנון. על אף הרצון העז של החקלאים לקטוף את פרי עמלם, חלק מהתוצרת יירקב על העצים בשל המצב הביטחוני *תמונה ראשית: מטע דובדבנים בצפון רמת הגולן. ככל
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן