יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 12 26 133329

"בשביל זה באתי ובשביל זה אשאר"

2 דק' קריאה

שיתוף:

דנה עלתה מארה"ב ב-2021 כחיילת בודדה במסגרת גרעין צבר ונקלטה בקיבוץ ארז. היא התגייסה לצבא והוכשרה כלוחמת איסוף קרבי, ולמרות המלחמה היא מתכוונת להישאר

עוד בטרם הצטרפה לגרעין צבר ביקרה דנה בארץ מספר פעמים על אף שהוריה אינם ישראלים. היא טיילה והשתתפה בתוכנית חילופי סטודנטים וכיום, כחיילת בודדה בגרעין צבר, היא מרגישה חיבור לארץ גם מהמקום האידיאולוגי והציוני וגם מתוך חיבור אישי לחברים. "ישראל היא מקום חשוב עבור יהודים מכל העולם". 

יחד עם חברי הגרעין היא נקלטה בקיבוץ ארז וכאשר התגייסה לצה"ל הוכשרה כלוחמת בחיל איסוף קרבי. ההכשרה נעשית במשותף לחיילים ולחיילות, ובהמשך יש צוותים נפרדים לגברים ולנשים. דנה שובצה לגדוד לוחמות באזור אילת ובמהלך הכשרתה הצבאית יצאה למספר מבצעים. 

שמענו טילים 

בשבת של ה-7 באוקטובר הייתה דנה בקיבוץ ארז. "קמנו בבוקר ושמענו את הטילים ובהתחלה חשבנו שזה לא שונה ממה שכבר הכרנו. לאט לאט הבנו שזו סיטואציה אחרת. המחבלים הגיעו לשדות הקיבוץ והחלו חילופי ירי. בזכות כיתת הכוננות לא הגיעו המחבלים לבתים". תושבי הקיבוץ פונו למצפה רמון ודנה התפנתה יחד איתם ומשם המשיכה לבסיס. 

"איסוף קרבי הוא תפקיד דינאמי, אומרת דנה. "גם בשוטף אנחנו עושות משימה במקום אחד של הגזרה ועוברות למשימה במקום אחר בחלק השני של השבוע. מה שעלה עם פרוץ הלחימה זו רמת האינטנסיביות, הסיכון ומסת העבודה. אנחנו נדרשות להשתמש בכל מה שלמדנו בהכשרה". 

ואיך ההורים ששומעים על הכול ממרחק? 

"ההורים דואגים ולכן אני משתדלת להיות כמה שאפשר בקשר איתם, זה מרגיע אותם. כמו ההורים של כולם הם דואגים על המצב ועל הביטחון, אבל הם גם יודעים שאם התחלתי משהו אני אסיים אותו. בשביל זה באתי ובשביל זה אשאר. הם תומכים בי כי הם מבינים שזה חשוב לי". 

דנה אמורה להשתחרר בקרוב לאחר שנתיים של שירות צבאי סדיר. היא רוצה להשתלב בעבודה במרכז, לעשות מילואים, ובינתיים לא מתכוונת לחזור לארה"ב. לחברי קהילת ארז שקלטו אותה ואת חבריה היא לא מפסיקה להודות "זכינו להיות בקהילת ארז ותמיד נרגיש שארז זה הבית. האנשים, הקהילה, כולם נחמדים, חמים. הם עזרנו להשתלב ועטפו אותנו ואנחנו ממש אוהבים אותם. אנחנו גם כל כך מודים וכל כך מעריכים את כיתת הכוננות שנלחמה והגנה על הקיבוץ".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן