יבול שיא
הרפת והחלב
נחל האסי צילום שלומי מישאלי

המדינה בתצהיר לבית המשפט: יש לאפשר לציבור גישה חופשית לאסי

3 דק' קריאה

שיתוף:

המדינה העבירה ביום ראשון השבוע לבית המשפט המחוזי בחיפה את עמדתה בנושא העתירה המנהלית שהגישה ש"ס, בדרישה לפתוח את נחל האסי לציבור.  פרקליטות המדינה שינתה את עמדתה בעניין ועכשיו היא גורסת שיש לאפשר לציבור גישה לנחל, גם אם הדבר מחייב מעבר דרך שטחי הקיבוץ.

הפרקליטות מציעה כי הגישה חופשית לאסי לא יתבצע דרך שטחי המגורים של הקיבוץ וכי ההסדר ייקבע בהצעה מוסכמת על הצדדים.

יש "להבטיח גישה חופשית של הציבור אל הנחל מחד ולאפשר לתושבי הקיבוץ לקיים שגרת חיים נאותה מאידך", נאמר בתצהיר של הפרקליטות.

בשלב הראשון מבקשת הפרקליטות לאפשר גישה לאסי מהאזור המערבי של הקיבוץ במסלול הליכה שאיננו עובר בקרבת בתי המגורים, והיא מציעה לבחון בהמשך מעבר לנחל גם דרך מסלולים נוספים.

באחריות הקיבוץ והמועצה האזורית לדאוג לנתיבי גישה לנחל האסי שלא יפגעו בשגרת החיים בקיבוץ.

בקבוצת הפייסבוק "משחררים את האסי" הגדירו את הגשת עמדת  הפרקליטות לבית המשפט "יום היסטורי" בתולדות המאבק,  וכתבו: "קשה שלא להפריז בחשיבות של המהפך שעברה המדינה ורשות מקרקעי ישראל ועל עמדתה הנחרצת, האמיצה והחד משמעית,  הקוראת לבית המשפט להורות על פתיחת הנחל לאלתר".

מקיבוץ ניר דוד נמסר כי "בהודעתה של המדינה בנושא נחל האסי  כפי שנמסרה לבית המשפט המחוזי בחיפה, המדינה חזרה על עמדתה, שלפיה אין להנגיש את הנחל באזור המגורים בקיבוץ, והציעה פתרון זמני מחוץ לאזורי המגורים ושלא בקרבתם וגם זאת, בהסכמה בין המועצה האזורית והקיבוץ".

בניר דוד טוענים, שהמתווה שהמדינה מציעה, דומה  להצעה שהועלתה בעבר על ידי מפקד משטרת בית שאן, סנ"צ לוטפי פלאח, הצעה שאושרה על ידי הקיבוץ  ונדחתה על ידי משחררי האסי.

במעבר מרעיון כללי לביצוע, השופטת תמר שרון נתנאל תצטרך להתייחס לשאלות כמו מי יהיה אחראי לאזור באסי אליו יוכל הציבור להיכנס -מציל, שירותים, ניקיונות, חניות  וכיו"ב.

שאלה נוספת: אם מבקרים יוכלו להגיע לאסי, גם במסלול  שאינו עובר  באזור בתי המגורים,  איך אפשר יהיה למנוע  מהם מעבר אל אזורי  המגורים של הקיבוץ הקרובים לנחל, דבר שעלול לא ספק לפגוע בשגרת החיים של החברים.  המדינה הציגה מתווה, את הפתרונות יצטרך לספק בית המשפט.

קיבוץ ניר דוד הגיש תביעה על סך 2.5 מיליון שקל נגד נתי ועקנין, מוביל קבוצת "משחררים את האסי"

2.5 מיליון שקל תובע קיבוץ ניר דוד מנתי ועקנין, מי שעומד בראש קבוצת "משחררים את האסי".

התביעה, שהוגשה בשבוע שעבר,  מתחלקת לשניים: תביעה על פרסומים מכפישים ופוגעניים בדף הפייסבוק של הקבוצה, אותו מנהל ועקנין ובסמכותו למחוק פרסומים מסוג זה.

לטענת הקיבוץ, למרות מכתב התראה שנשלח אליו בנושא לפני מספר חודשים, הפרסומים הפוגעניים לא נמחקו. המרכיב השני בתביעה הוא מה שהקיבוץ מגדיר "מטרדים בלתי נסבלים שגרם הנתבע לקיבוץ ולחבריו."

מסביר לביא מאירי, מזכיר הקיבוץ: "נתי ועקנין קיבל מכתב התראה לפני הגשת התביעה, שום דבר לא נפל עליו בהפתעה.

ציפינו שבעקבות מכתב ההתראה הוא יהיה קצת יותר אחראי לדברים שנכתבים בקבוצת הפייסבוק שהוא אחראי לה, וזה לא קרה.

יכול להיות שהוא חשב שלא נממש את התביעה. מכיוון שכך, החלטנו לעשות מה שאנחנו יכולים לעשות כדי להגן על עצמנו ועל שמנו הטוב".

הקיבוץ סימן בקבוצת הפייסבוק של "משחררים את האסי" למעלה מ-70 פרסומים פוגעניים בגינם הוא תובע את ועקנין.

בכתב התביעה נאמר, שלאחר שליחת מכתב ההתראה לועקנין, השיב בא כוחו שהפרסומים הפוגעניים הוסרו אלא שהקיבוץ טוען שהם לא הוסרו ואף נוספו להם חדשים.

דוגמאות לפוסטים פוגעניים: "הקיבוץ מתנהל כדיקטטורה לכל דבר …התנהלותם מזכירה לי במעט את 'חוק אזרחי הרייך' שחוקק אי שם בגרמניה, שתמציתו: רק בני אדם ממוצא גרמני הם אזרחי הרייך ורק להם זכויות. אתה לא גר שם? אתה לא נכנס".

או: "רק לי הם מזכירים את הנאצים?? אני מתכוון גם לגטו לקונצרטינה הגרמנית שמתנוססת כמו בלורית ברוח מעל לראשי הקיבוצניקים, להפרדה הגזענית, להתבטאויות הגזעניות, לתחום המושב הכל שלי החזירות ההתבהמות גזע הארי מול היהודי, שוד הקופה הציבורית המשטרה בכיס שלהם בית משפט משתף איתם פעולה מוסדות המדינה מפחדים מהם".

או: "בנו חומה להסתיר את מה שהם עוללו לילדים בבתי הילדים והמגדל לשמור שלא יתפסו אותם. כלבים בני כלבים, לכאורה". וכן הלאה.

בנוסף טוען הקיבוץ כי ועקנין הגיע במהלך השנה האחרונה מספר רב של פעמים לקיבוץ, "השמיע מוסיקה בווליום גבוה ביותר; טיפס על גדרות הקיבוץ; גרם נזק לגדרות ולשער; הפריע לתנועת הרכבים בכניסה לקיבוץ, בתוך הקיבוץ, וביציאה מן הקיבוץ; הפריע לפעולת השער; הציק והטריד; התגרה; קרא לנצור את הקיבוץ, ועשה כן בפועל תוך שהוא פועל לחסימת כל שערי הקיבוץ".

ועקנין דוחה את הטענות שבכתב האישום. בריאיון בערוץ 20 לאראל סגל אמר: "מדובר בתביעת השתקה, שהמטרה שלה לנסות לדכא מאבק לגיטימי שנוהל בספירה הציבורית ובא לחשוף עוולות מצד הקיבוץ".

בעמוד הפייסבוק של הקבוצה נכתב שהתביעה היא ניסיון להשתיק מחאה לגיטימית.

כנגד ועקנין עומדת תביעה נוספת אותה הגישה תיירות ניר דוד, על פגיעה בזכויות יוצרים – שימוש שעשו אנשי "משחררים את האסי" בסרטונים שתיירות ניר דוד הפיקה, מבלי שקיבלו לכך אישור.

הקיבוץ שלח עוד שלושה מכתבי התראה לפני תביעה לשלוש משתתפות בדף הפייסבוק של הקבוצה, בגין פרסום דברים פוגעניים, ותביעה נוספת כנגד אחד המפגינים, על לשון הרע שפרסם נגד שומר בשער הקיבוץ.

נחל האסי | צילום: שלומי מישאלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אבי לב כבר בן 83 ולאורך שנות חייו, גם כשעבד כשכיר במשך 34 שנה ב"האחים מילצ'ן", תמיד היה חקלאי ופרדסן * לפני כחודש השיק את "לב של חקלאי" – ספר זכרונותיו, מנעוריו כחקלאי וכאחיו
10 דק' קריאה
אני כותב כמה ימים לפני יום הזיכרון לחלל צה"ל ויום העצמאות. מלא רגשות ובעקר תפילות – אני מאחל לכל החטופים לחזור הביתה מהר, שכוחות הביטחון ישמרו על השלום ועל עצמם, שכל הפצועים והמשפחות שעברו
3 דק' קריאה
במושב משֹואות-יצחק בדרום יש שתי אנדרטאות זו לצד זו – האחת לזכר הנספים בשואה והשנייה לזכר הנופלים במלחמות ישראל * אבנר חורש – מורה דרך וחבר המושב דור שני – מספר על תולדות היישוב,
6 דק' קריאה
שחקנית החיזוק בת ה־107 שבוחרת להסתכל קדימה * תמיד מעדיפה לראות את הכוס החצי מלאה  השבוע סיפר לי מושבניק שלא מזמן הוא חגג יום הולדת 70. איחלתי לו מזל טוב ושאלתי איך חגגו. בקול
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן