יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2022 11 08 101809

הבחירות לכנסת ה-25, מספרים ותובנות 

3 דק' קריאה

שיתוף:

הקולות בקיבוצים שנדדו מהעבודה ומרצ ליש עתיד ואיך הצביעו בקיבוץ הדתי. למיכאלי היו שותפים לדעה נגד האיחוד. פרופ' אסא כשר בעקבות ישעיהו ליבוביץ' 

ובמקום הראשון יש עתיד 

התחלתי עם הקיבוץ שלי, שנתוני ההצבעה בו היו ידועים כמה שעות לאחר סגירת הקלפיות. על המגמה המסתמנת אפשר היה ללמוד מהתוצאות. בבחירות לכנסת ה-24, מרס 2021, ובבחירות בשבוע שעבר, היה מספר המצביעים בנחשון דומה, 352 ו-351 (74 אחוז).  בבחירות ב-2021 הייתה מרצ המפלגה המועדפת על חברי הקיבוץ, 159 חברות וחברים הצביעו עבורה, למעלה מ-45 אחוז. בבחירות הפעם נדחקה מרצ למקום השני, עם 119 מצביעים, 40 פחות. את המקום הראשון תפסה יש עתיד, 123 מצביעים, 44 יותר מאשר בבחירות הקודמות. לעבודה הצביעו בנחשון ב-2021 55 חברים, הפעם רק 26.  

ביום חמישי, כשהתפרסמו הנתונים של ועדת הבחירות המרכזית, כבר אפשר היה להבין שמה שקרה בנחשון קרה גם בקיבוצים אחרים. מצר היה ב-2021 שיאן המצביעים למרצ. 155 מצביעים, 46 אחוז. הפעם הצביעו בו למרצ רק 122. ליש עתיד הצביעו במצר בבחירות הקודמות 32, הפעם 80. העבודה ירדה מ-64 ל-26.  

בגבעת חיים איחוד הצביעו ב-2021 314 לעבודה, 43 אחוז. חבר הקיבוץ, רם שפע, היה מועמד ברשימת המפלגה לכנסת וזכה להיבחר. גם הפעם היה שפע מועמד לכנסת, מקום חמישי, אבל בקיבוצו בחרו בעבודה רק 279 מצביעים. יש עתיד זינקה מ-166 מצביעים ל-252. העבודה כידוע זכתה רק בארבעה מנדטים. 

קיבוץ יטבתה מוקם ב-2021 בצמרת הקיבוצים תומכי העבודה, עם 184 מצביעי אמת, 104 יש עתיד ו-61 למרצ. הפעם – 158 ליש עתיד, 146 העבודה, 45 מרצ. 

17,113 קולות קיבלה העבודה בבחירות האחרונות בקיבוצים, 7,187 פחות מהבחירות הקודמות. מרצ קיבלה 13,398 קולות, 4,471 פחות מב-2021. ליש עתיד הצביעו 36,006 קיבוצניקים, כמעט 14,000 יותר מההצבעה לכנסת ה-24. מנדט לכנסת הזו שווה 36,000 קולות, בדיוק מה שהעניקו ליאיר לפיד חברי הקיבוצים. חבר כנסת קיבוצניק אין ביש עתיד, אבל חבר כנסת שנכנס בזכות הקיבוצניקים, יש.   

לא רק מרב מיכאלי 

לא רק מרב מיכאלי התנגדה לאיחוד בין העבודה למרצ, נחרץ לא פחות בעניין זה היה גם הקיבוצניק מגבעת חיים, ח"כ רם שפע, יו"ר סיעת העבודה בכנסת. להלן כמה ציטוטים שלו, מהשנה האחרונה: 

"מפלגת העבודה חוזרת להיות מפלגה מרכזית. יש לה רגל חזקה בשמאל, ויש לה רגל חזקה במרכז, והיא לא הולכת להיכנס לנישה הזאת עם מרצ. באופן חד-משמעי אני אומר, אין מה לעסוק עכשיו בבחירות ובכל מקרה אין שום חיבור עם מרצ". 

בריאיון לסרוגים במאי: "אם מרצ רוצים להתאחד עם המשותפת – שיהיה להם בהצלחה. אנחנו נמשיך להחזיק רגל חזקה בשמאל ובמרכז ולהיות מפלגת העבודה". 

ציוץ בטוויטר באותו חודש, על הקריאה של ניצן הורוביץ לריצה משותפת: "זה חוסר אחריות לייצר את השיח על בחירות כרגע. מרצ והעבודה לא ירוצו ביחד". ביולי ל-ynet: "חיבור בין העבודה למרצ לא רלוונטי, מרצ תעבור את אחוז החסימה". 

גם השר לביטחון פנים, עומר בר-לב, חזה את הנולד. ביולי השנה לכאן 11: "לפני שנה וחצי התאחדנו והתברר שהשלם קטן מסך חלקיו. לא נתאחד שוב עם מרצ – עשינו את הניסיון והוא נכשל". 

וכל מילה נוספת מיותרת.  

איך הצביעו בקיבוץ הדתי 

כצפוי, הציונות הדתית של סמוטריץ' ובן גביר קיבלה את מרבית הקולות בקיבוצים הדתיים, אחריה הבית היהודי של איילת שקד, הליכוד והמחנה הממלכתי.  

להלן מספרים: (לא רשמיים. נלקחו מתוצאות ההצבעה ביישובים כפי שפורסמו על ידי ועדת הבחירות המרכזית, וחושבו רק לגבי 16 הקיבוצים בתנועה). סה"כ בעלי זכות בחירה 7,637. הצביעו בפועל – 5,564 שהם 73 אחוז. 

הציונות הדתית קיבלה 1738 קולות, (31 אחוז). הבית היהודי 1225 קולות (22 אחוז). הליכוד 935 קולות (17 אחוז) והמחנה הממלכתי 888 קולות, (15 אחוז).   

מספר המצביעים הגבוה ביותר לציונות הדתית היה בראש צורים, 212 קולות, (49 אחוז). אחוז המצביעים הגבוה ביותר לציונות הדתית, 52 אחוז, היה במירב, 161 מצביעים. בכפר עציון, קיבוצו של אמיתי פורת ששובץ במקום השלישי ברשימת הבית היהודי לכנסת, זכתה הבית היהודי ב-140 קולות, (32 אחוז). 125 קולות ניתנו לציונות הדתית. בקבוצת יבנה העדיפו החברים את המחנה הממלכתי, 132 מצביעים (32 אחוז), 71 פתקים שולשלו לבית היהודי ורק 63 לציונות הדתית. גם במעלה גלבוע זכה המחנה הממלכתי למרבית הקולות – 80 מצביעים (26 אחוז), הבית היהודי קיבל 75 קולות, הליכוד 43 והציונות הדתית 41.  

 מסקנה: בקיבוצים הדתיים לא הייתה התלהבות גורפת מסמוטריץ' ובן גביר. פחות משליש הצביעו עבורם והיתר התפצלו בעיקר בין שלוש מפלגות נוספות. מהצד השני, כל המצביעים כולם, זה בערך שישית מנדט.  

העם היהודי שאלה פניו 

למי מיכם/ן שהחמיץ את ניתוחו הכואב של פרופ' אסא כשר על מצבו של עם ישראל בארצו, כדאי שיתקן את ההחמצה. שתי מוטציות השתלטו עלינו, כתב כשר, המוטציה החרדית שהפכה לטפיל כלכלי, והמוטציה הלאומנית, ציונית דתית, שנטשה את מוסר הנביאים לטובת "צורת חיים פרועה, זדונית, המקדשת את הארץ ומשליטה את עצמה באלימות על יושביה". הסיכום שלו: "העם היהודי שאלה פניו אינו העם היהודי שלי".   

זעם נורא בימין. אחד הדברים הראשונים שיעשה בצלאל סמוטריץ' אם רצונו יתגשם והוא ימונה לשר הביטחון (חס וחלילה), עוד לפני שיורה על תקיפת מתקני הגרעין של איראן, יהיה לבטל את הקוד האתי שכתב אסא כשר לצה"ל. תיבחן גם אפשרות לשלול מממנו את פרס ישראל בו זכה בשנת 2000. יחליט בעניין זה מי שיהיה שר החינוך בממשלה הבאה, מהציונות הדתית, כנראה.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אני אוהבת לרוץ בין החממות של המושב. השעון המעורר מזמזם בשקט כדי לא להעיר הכלבים והחתולים שרובצים סביב מיטתי כמו חומה בצורה. הכל עוד חשוך. אני קמה בשקט, מדלגת מעל הגופים הישנים, לוקחת מפתח
3 דק' קריאה
הבטתי על ההתרחשות שבמסך מולי, ורק רציתי לחבק את ההמונים ואת חוכמתם * מ"האח הגדול" ועד ל"יורשים" יש לנו הכול! זו אמירה שבעיניי משקפת את ישראל ובין היתר מתייחסת לאוצרות הטלוויזיוניים שמשודרים אצלנו בפריים־טיים,
4 דק' קריאה
נעמי כהן, חברת מושב כוכב מיכאל, זכתה בתואר "המורה של המדינה" מבין אלפי מועמדים * כהן מלמדת באותו בי"ס יסודי בו היא עצמה למדה: בית ספר "ניצן" בקיבוץ ניצנים * בריאיון לעדינה בר-אל היא
9 דק' קריאה
לילות אהבה בכנרת. צמח. טו באב. חג האהבה. קונצרטים של מוסיקת רוק. צעירים וצעירות, הופעות חיות, בירות, אלכוהול נשפך כמים, ג'וינטים, החום של הכנרת, זיעה והורמונים. פעם הייתה פה רכבת. פעם הייתה פה עיירה
ההיגיון הצבאי של הסמ"פ והשמאלנות המתפרצת של הדי בן עמר בהתנגשות בלתי נמנעת. השאלה היא רק אם זה יגמר בבכי או בצחוק  בעת שאני כותב את הדברים שכאן מתחולל ברצועת עזה מה שנקרא אצלנו
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן