יבול שיא
הרפת והחלב
G 091 0259

המכתב הראשון בתל יוסף

2 דק' קריאה

שיתוף:

אם הבגדים הם של כולם והאוכל משותף, למי שייך המכתב? ומי לא עמד בפיתוי והציץ? מוקי צור ממשיך לבחון את מקומם של המכתבים בקיבוץ

"…לפעמים, כשאני מרגישה געגוע, 

אני אוהבת להסתובב בבית 

ולהרגיש את הזיכרונות. 

אני אוהבת את הדרך שבה הלב שלי מקשר בין פעמוני הרוח שבמרפסת לחודש יוני, 

או בין הריח החזק של הכביסה שמתייבשת לבוקר יום שישי. 

אני אוהבת את החדר המבולגן שלי עם הפוסטרים והתמונות על הקיר, 

ואת מגירות העץ שבמטבח, 

אלה עם הידיות שמתפרקות 

בגלל אחי הקטן שאף פעם לא זהיר. 

אני אוהבת לקום ולשמוע את הפלייליסט של אמא 

שערה כבר משעה חמש, 

ואת ריח הקפה השחור של אבא בכוס הזכוכית השקופה, 

הכי רגילה שיש. 

אני אוהבת להסתכל על אחי בזמן שהוא אוכל איזה חטיף שהוא ממש אוהב, 

ואפילו את הריבים המעצבנים של אחיותיי הקטנות אני אוהבת, 

גם כשכואב. 

אני כל כך מפחדת לאבד את אותם זיכרונות… 

…בכל ליבי אני רוצה להאמין שיום יבוא ואהיה הבית שלי עצמי. 

יום יבוא ולא אפחד לעזוב 

משום שלא אצליח. 

אהיה הבית שלי עצמי, לפני כל אדם או מקום בעולם. אם אצליח לזכור זאת, לא משנה מי יכנס או יצא, אני אשאר בבית, כי אני הבית שלי עצמי". 

אור 

האם זהו מכתב? האם שיר?

זהו קטע של מכתב שכתבה נערה מכיתה י"א לחברים, להורים ולמורים, מכתב שנכתב אחרי שהוכרז על מותו של המכתב. הנערים והנערות שכתבו את המכתבים הללו לא העמיקו בתולדות המכתב וגם לא התאבלו עליו. הם לא נזקקו לא למעטפה, לא לבול, ולא לאוטו האדום. 

המכתב עבר גלגולים רבים, כך גם הגעגועים אליו. 

למה לייבש ביצות? 

החלוץ פנחס גוברין שהיה חבר בגדוד העבודה ובקיבוץ תל-יוסף סיפר בזיכרונותיו שבקיבוץ האוהלים על התל (תל חסאן ששינה את שמו לתל יוסף) קיבל יוסק'ה מכתב. המכתב עבר דרך ארוכה, חותמות רבות היו על יד החותמת האדומה הגדולה, חותמת הדואר הסובייטי הצעיר. המכתב היה המכתב הראשון שהתקבל בקיבוץ, שלושה חודשים לאחר שהוקם על הגבעה. הידיעה שהגיע מכתב עוררה התרגשות גדולה. החלו להישמע צעקות אזעקה בעמק: הגיע מכתב! החברים החלו לרוץ מן השדות אל האוהל של המזכירות על הגבעה. יוסק'ה פתח את המעטפה כשעיניי כל החברים מרותקות אליו. הרי אף אחד לא קיבל כל ידיעה מן ההורים זה ימים רבים. יוסק'ה הבין מה קורה ובמקום לקרוא לעצמו את הכתוב החל מקריא אותו לכל החברים שהצטופפו לידו. הוא כנראה הבין שקריאה שקטה לעצמו תהיה מעשה אנוכי. 

במכתב כותב אביו ששמע  שיוסק'ה מייבש ביצות. הוא לא מבין, הרי גם בפינסק יש ביצות ואף אחד לא מנסה לייבש אותן. הוא גם שמע כי הקבוצה קשורה לאחד טרומפלדור והוא רוצה לדעת מי הוא אותו טרומפלדור. 

האמא מוסיפה משפט של אהבה ומספרת לבנה שלפני שלושה חודשים הגיע ממנו מכתב. האבא רץ עם המכתב לבית הכנסת וקרא אותו לפני כל המתפללים. שני המכתבים, של הבן ושל האב, נקראו בפני ציבור. 

מכתב פרטי או קיבוצי? 

לפחות פעם אחת נוסה הרעיון של ביטול המכתבים הפרטיים. כל מכתב שהגיע לקיבוץ וכל מכתב שיצא ממנו עברו את העיניים של החברים. הרעיון בוצע אך היה זה ניסוי קצר. אחריו בהרבה קיבוצים היה תיק פתוח לקריאת כל החברים אך התיק הכיל רק מכתבים שהקיבוץ שלח ומכתבים שהקיבוץ קיבל. נפתח פתח לשאלה האם במקום שבו הבגדים הם של כולם והאוכל משותף יש לשמור על פרטיותו של החבר כשהוא כותב או מקבל מכתב? 

בקורות הקיבוץ כמה מאנשי הדואר לא עמדו בפיתוי והציצו. ובקיבוץ מסוים הודיעו לחבר ששלח מכתב שבו הזמין אורח לסדר פסח, שאין מקום בסדר. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן