יבול שיא
הרפת והחלב
shutterstock 740139466

המסכות הוסרו והאלטרנטיבה ברורה 

3 דק' קריאה

שיתוף:

יש צורך בהכרעה חד משמעית, אין מקום לפשרות במאבק על הדמוקרטיה

בשעה טובה הגענו לצומת ההכרעה, ותודה מקרב לב לנתניהו, בן גביר, לוין וסמוטריץ'.  

אני לא ציני, אני מתכוון כאן לכל מילה – בזכות הצורך של נתניהו להימלט מהדין נוצרה קונסטלציה פוליטית שהאיצה במהירות מטורפת את ההפיכה הזוחלת שמתחוללת בישראל כבר 56 שנים (מאז מלחמת ששת הימים). 

זוהי ההפיכה כנגד מגילת העצמאות, זוהי ההפיכה כנגד קדימות החוק, כנגד הערכים הליברליים, כנגד היעד של לחיות בשלום במזרח התיכון. הייתה לנו הבלחה קצרה של חתירה אמיתית לשלום וסיום הכיבוש שנגמרה בשלוש יריות בגבו של רבין. יריות שרצחו את רבין האיש ואיתו את המחנה כולו. ומאז אנחנו הולכים ומתנחלים, הולכים ומתבהמים, הולכים ומקצינים.  

חוגגים עם ויסקי בכנסת 

אל מול אובדן הדרך הפוליטי, הרעיוני והערכי של השמאל פעל עד היום מחנה חכם ויעיל. הקטר שלו היו המתנחלים. את הטרגדיה של אוסלו וההתנתקות הם תרגמו לתוכנית פעולה שבאה להבטיח שלעולם לא יהיה אפשרי לסיים את הכיבוש ולהבטיח את חזון שתי המדינות. הם השתלטו על מוקדי הכוח, על משרדי הממשלה. הם יצרו את החיבור אל החרדים שירדו מפוזיציית "לשון המאזניים" והתיישרו עם הימין המתנחל והמפנק בתקציבים ובתמיכה בחוקים אנטי ליברליים. עקב בצד אגודל הם הצליחו להסיט את ישראל מהחזון המייסד של מדינת לאום לעם היהודי שהינה מדינה דמוקרטית ושוויונית לכל אזרחיה ששואפת לשלום אזורי (מגילת העצמאות) אל החזון של מדינת יהודה – כלומר מדינה יהודית מהים אל הירדן שבה יש ליהודים זכות יתר. 

אבל זה לא הספיק להם, וכך נוצרה לנו ב-2023 הזדמנות חד פעמית להחזיר את ישראל לחזון המייסד שלה. 

זה לא הספיק להם כי עם הכוח הגיע השיכרון. מזה שלושה חודשים הם ב"ורטיגו" מוחלט. מוטרפים מתחושת כוח, בזים ומזלזלים בכל "האחרים" (כלומר – רוב הציבור שלא מסכים עם ההפיכה השלטונית), חוגגים עם ויסקי בכנסת העברת חוקי דיקטטורה, מאיימים בגסות על שומרי הסף, בקיצור – הם איבדו את זה. והם מאבדים את העם שבמשך שנים רבות עצם את עיניו מלראות את זוועות הכיבוש. והם מאבדים את תמיכת ארצות הברית שבלעדיה עדיין אין לנו כאן קיום במזרח התיכון, והם מאבדים את תמיכת הבנק העולמי וחברות ההייטק שהזניקו את כלכלת ישראל.  

בזכות צרותיו של נתניהו 

המסכות הוסרו והאלטרנטיבה ברורה: מחד, ישראל שהופכת בהובלת ממשלת נתניהו-בן גביר למדינת יהודה, דמוקטטורה אתנית – עם קצת דמוקרטיה ליהודים ודיקטטורה כלפי הנתינים הערבים. מדינת דת שבשם הפרשנות החרד"לית של יהדותה נאבקת בלהט"ב, מקטינה נשים, משתיקה "סמולנים" וחיה לנצח על חרבה. 

ומאידך – ישראל המקורית, הדמוקרטית, הליברלית, החדשנית – אבל גם זו שבשביל לקיים את מהותה המקורית חוזרת לשורשים ומסירה את הכבלים שהובילו אותה להפיכה המשטרית האנטי-דמוקרטית, ובראש בראשונה מדובר על הכיבוש שהינו הסרטן הממאיר בגופה של האומה. 

אלה האלטרנטיבות ובזכות צרותיו של נתניהו הן סוף סוף ניצבות זו מול זו בחדות ובבהירות.  

ולכן, לא רק שאין מקום לפשרות במאבק על הדמוקרטיה, יש צורך בהכרעה חד משמעית בין האלטרנטיבות. כל דרך ביניים תהווה ניצחון למדינת יהודה. הם ייקחו את ההישג המוגבל של 2023 ויחזרו חזקים יותר להמשך הדרך בנתיב האסוני שעליו דוהרת הרכבת שלהם/שלנו. 

ולכן, אינני מורתע מהמשבר החוקתי שבו יבוא (בניגוד לרצונו של נתניהו). תפדלו – תמשיכו בחקיקה האנטי דמוקרטית ואנטי חוקתית. בג"ץ עם הרוח הגבית של מיליון ישראלים יפסול את החוקים ואז לא יהיה מנוס מהתייצבות חוזרת להכרעת העם: או במשאל עם או בבחירות. אינני מפחד ממלחמת אזרחים, זו לא תהיה כאן. יש לי אמון בשני הצדדים שעל סף התהום ימנעו ממלחמת דמים בין אחים ואחיות. אני מבקש הכרעה על דרכה של ישראל ומאמין באזרחי ישראל היהודים והערבים שהכרעתם תציל אותנו מהחורבן שמתכננת לנו הממשלה הנוכחית כשהיא מאמצת את המתכון האידאולוגי של המתנחלים ופורום קהלת. 

ולכן, אני אופטימי. אינני נופל אל תחושות של ייאוש ושבר. אני מוקסם מיכולת ההתנגדות וההתארגנות שנותרה לנו למרות רפיסותנו הפוליטית. אני בוטח ביכולת העמידה לחודשים הבאים של המאבק בדיקטטורה ומאמין שהשינוי החיובי של ישראל קרוב מאי פעם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט, שהתקיימה  זו הפעם ה-17,  הוקדשה השנה למתנדבים שסייעו לחקלאים בחודשים האחרונים *תמונה ראשית: התמונה הזוכה התמונה "בהצדעה" שצילם נתיב ביתן בן ה-15  זכתה במקום הראשון בתחרות הצילום
2 דק' קריאה
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ורעייתו מיכל אירחו היום רפתנים, נוקדים, מגדלי פירות וירקות, וחקלאים מכל רחבי הארץ  באירוע, שהינו מסורת ארוכת שנים אותה מקיימים נשיאי ישראל לקראת השבועות, השתתפו שר החקלאות, אבי דיכטר, מנכ״ל
3 דק' קריאה
אירוע זיכרון והוקרה לאנשי ענף החלב התקיים אמש (יום ד') במושב פטיש מנכ"ל משרד החקלאות: "החקלאים שלנו הם עמוד התווך של המדינה, לא רק בתוצרתם אלא גם ברוחם ובנחישותם. תודתי הגדולה על מסירותכם האינסופית"
3 דק' קריאה
אלון ארבל החליט לעבור מן הערבה למושב שדי אברהם בחבל שלום, לאחר ששלושה צעירים מבני משפחתו נהרגו במסיבת הנובה, ולאחר שראה את היישובים ההרוסים עד היסוד בעת שירותו כחייל במלחמת "חרבות ברזל" בגדוד  מילואים
3 דק' קריאה
שלומי פוקס הוא תושב מסלול – מושב שתרם רבות לקליטת צעירים מהמסיבה בנובה * שלומי עוסק מה-7 באוקטובר ועד היום בעריכת עשרות אירועים עבור הלוחמים בדרום, כביטוי הערכה ותודה לפעילותם הצבאית ולמען העלאת המורל
7 דק' קריאה
אירוע היין השנתי של מטה יהודה נפתח בחגיגת יינות ייחודית ומקומית ויימשך לאורך חודש יוני – ביקורים ביקבים ומרכזי מבקרים, ביקור אצל חקלאים ובקיצור: חוויית יין אדירה * אלמוג סורין הגיעה לאירוע הפתיחה כדי
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן