יבול שיא
הרפת והחלב
הראל הרשטיק צילום דוד דדה עינב

הרוצח מהקיבוץ בדרך לבורסה בתל אביב

2 דק' קריאה

שיתוף:

לוכד הנחשים הנערץ יעקב סלע מקיבוץ מורן, שנרצח על ידי הראל הרשטיק, בנה הגאון של בת זוגו וחברו הלוקה בנפשו מדגניה ב', עמדו בליבה של הפרשה שהסעירה את הקיבוץ ואת המדינה כולה בשנות ה-90

ב-16 באפריל 1996 יצאה קבוצת נערים לטיול ברמת הגולן. במהלך הטיול נדהמו הנערים לראות כף יד אדם מבצבצת מתוך האדמה. המשטרה שהוזעקה למקום נטלה את הגופה לזיהוי ואז התברר שהיא שייכת ללוכד הנחשים יעקב סלע מקיבוץ מורן, שנעדר קרוב לחודש.  

החוקרים הצליחו להתחקות אחר האדם האחרון שפגש בסלע, הראל הרשטיק, בן 20 מקיבוץ דגניה ב'. סלע, כך הסתבר, גרר אחריו עדת מעריצים ותלמידים בהם הרשטיק, שאימו רינה הרשטיק (ציון) ניהלה עם סלע קשר רומנטי. כבר בילדותו אובחן הרשטיג כילד מחונן, השלים בגרות בכיתה י"א והתחיל תואר במדעים בגיל 17.  

יעקב סלע הזמן הירוק
יעקב סלע הזמן הירוק

במהלך ההיכרות ביניהם גילה סלע שהרשטיק גונב ממנו המחאות בסכומי כסף גבוהים אך הסכים שלא להתלונן עליו במשטרה אם ישיב לו את הכסף, אך הרשטיק התחמק בתואנות שונות.  

באחד הימים קבעו השניים שסלע יאסוף את הרשטיק מכפר סבא והם ייסעו לחיפה, כביכול כדי להחתים עו"ד של חברה שבבעלותו, שיאשר להוציא ממנה כספים לצורך תשלום החוב.  

לנסיעה הצטרף חבר של הרשטיק, דן קניג בן דגניה ב', שהיה מעורער בנפשו. באמצע הדרך הרשטיק התחזה כמי שצריך להקיא וביקש מסלע לעצור בצד.  

אז שלף קניג אקדח שנטל הרשטיק מאמו וירה שלושה כדורים בגבו של סלע, בהוראתו והדרכתו של הרשטיק. לאחר מכן ירה גם הרשטיק כדור רביעי בראשו של סלע. השניים נפטרו מהרכב וקברו את הגופה, אך אלה כאמור נמצאו והובילו להעמדתם לדין ולהרשעתם. 

מלבד בעבירת רצח, הורשע הרשטיק גם בשיבוש מהלכי משפט, קשירת קשר לביצוע רצח, גניבה, קבלת דבר במרמה, זיוף והתחזות לאחר. הוא נידון למאסר עולם, שנקצב ל-30 שנה מרגע מעצרו, עד מאי 2026. הרשטיק ריצה את עונשו בכלא מעשיהו. 

בכתבה נרחבת של עמיר קורץ שהתפרסה לאחרונה ב'כלכליסט' מסופר שבמהלך שנותיו בכלא, המשיך הרשטיק בלימודיו האקדמיים, השלים שני תוארי דוקטורט – בכימיה ובמתמטיקה, וכן החל לעסוק בפיתוחים למיניהם. באחד האבחונים הפסיכולוגיים שנערכו לו צוין עוד כי "האסיר מעורב במספר חברות מחוץ לכותלי הכלא". 

הרשטיק נהג לעתור לא מעט נגד שב"ס, בין השאר כדי לקבל מחשב, שעליו יוכל לעבוד ולקדם סטארט אפ בשם "ספקטרוסנס" שהקים עם שותפים מטעם חברה בבעלותו שהתהדרה בפיתוח מכשיר לגילוי מחלות סרטן בצורה לא פולשנית. החברה לא הצליחה להמריא והתמוססה. 

הראל הרשטיק הרוצח מהקיבוץ
הראל הרשטיק הרוצח מהקיבוץ

ניסיונו של הרשטיק לפני חמש שנים להשתחרר בניכוי שליש, בין השאר בשל מצבו הבריאותי, לא צלח. השנה הוא עתר שוב לשחרור מוקדם על תנאי תוך שהגיש לוועדת השחרורים חוות דעת שונות לגבי בריאותו הירודה. 

אחרי דחיות רבות, נערך דיון בוועדה, אליו הגיע האלוף במיל' יעקב עמידרור, לשעבר יו"ר המועצה לביטחון לאומי וכיום יו"ר השלד הבורסאי נקסט ג'ן ביומד, שנסחר בתל אביב לפי שווי של כ-135 מיליון שקל ומבקש למזג לתוכו את מלוא פעילות החברה שהקים הרשטיק, שהוא גם בעל מניות מרכזי בה ו"המוח" הטכנולוגי שלה.  

הפעם מדובר היה בפיתוח "ינשופון" שבאמצעות נשיפה בו ניתן יהיה לזהות מגוון רחב של וירוסים ומחלות ממאירות. אך עיקר ההתמקדות כיום היא בזיהוי נגיף הקורונה באמצעות נשיפה.  

עמידרור תיאר הפני הוועדה כי החברה בבעלות הרשטיק "נמצאת בפני פריצת דרך מדעית" וכי התרשמותו ממנו היא חיובית ביותר. "הוא שילם את חובו לחברה", אמר, "ואם יש לאדם כישרונות וידע וזו דרכו לעשות תיקון כדי להציל חיים באמצעות הפיתוחים שלו במקום החיים שהוא לקח – צריך לתת לו הזדמנות שנייה, גם אם עשה דברים חמורים מאוד".  

סוף פסוק: בחודש מרץ השנה שוחרר הרשטיק (46) מכלא ניצן בתום 25 שנות מאסר (מתוך 30), לאחר שוועדת השחרורים קיבלה את בקשתו לשחרור מוקדם. לאחר השחרור מונה הרשטיק כמנהל הטכנולוגיות הראשי של החברה הממוזגת. 

לשמע הידיעה, נזכר צלם "זמן קיבוץ" דוד (דדה) עינב בביקור מתוקשר של לוכד הנחשים יעקב סלע ז"ל בקיבוצו, בית אלפא, בשנת 1994, בעקבותיה פורסמה ב"דף הירוק" 

כתבתו של עמי רוז'נסקי ז"ל, מעוטרת בצילומיו המרהיבים (והמפחידים!) של דדה. הנה תזכורת.   

תגובה אחת

  1. לוקה בנפשו או לא.כרנראה מדובר באדם מופרע אבל מוכשר אפילו מחונן.העולם הדמוקרטי החליט שמי שפשע ושילם את חובו או עונשו לחברה ומשוחרר זכאי לחיים חדשים מבלי שעברו ימחק או ישכח.אבל זכותו גם אם זה לא מתקבל על הדעת לנצל את יכולותיו לנהל לפתח ולמכור כל דבר שעבר את כל הרגולציה הקיימת במדינה.מי שרוצה יצטרף וישקיע בחברה בה הוא סמנכל פיתוח טכנולוגי.ומי שלא יכול לסבול זאת פשוט יכאב וישב בצד.זה החוק ואותו חייבים לקיים.זה ערך יסוד והחשוב עם עוד ערך עליון שהוא קדושת החיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
מיזם אינטרנטי חדש, "מחוברים לשימור המקום", משולב בדיווחים מן השטח בזמן אמת, מעשיר ומאתגר, שאליו מוזמנים להצטרף תושבי ההתיישבות הכפרית  אין כמו קיבוצים ומושבים הפזורים על פני הארץ, שהוקמו בזעת אפיים בתחילת ובאמצע המאה
3 דק' קריאה
ריטה זילבר ודליה קרון – שתי הנשים שחלו בסרטן השחלה ועם החלמתן זיהו, שעל מנת להחלים יש ליצור את התנאים הנכונים והטובים ביותר להחלמה וריפוי של אנשים המחלימים מסרטן * מכאן מתחיל סיפור הקמת
7 דק' קריאה
גדעון חרובי מתקן אי דיוקים מסיפור אותו הלילה הארור, ביוני 1948 – הלילה בו נלחמו לוחמי צה"ל מול לוחמי האצ"ל בחוף ויתקין על אוניית "אלטלנה" – וכן אודות שני חללי צה"ל מאותו לילה: יעקב
4 דק' קריאה
מורכב, צנוע, מתחכם או בגובה העיניים. יין יכול להיות יוקרתי וגם עממי ונגיש. נעם פלד דינסטג מרמת יוחנן גילה את העולם הזה דווקא בסופרמרקט  הסיפור שלי עם יין התחיל בילדות, בקבלות שבת בקיבוץ רמת
2 דק' קריאה
מורן מוסט, מומחית בתרבות הנוער במרחב הכפרי, מנפצת את אשליית המוגנות שמאחורי השער הצהוב. איך משפיע אי הציות של המבוגרים לחוקי התנועה בתוך הקיבוץ על תרבות האלכוהול של הנוער ולמה תחושת הביטחון מסוכנת  השיחה
6 דק' קריאה
עמי וואלך (76), בן וחבר משמר העמק, הציג בתערוכות רבות. בעיות בריאות וליקוי שמיעה עזרו לו לפתח סגנון מיוחד בו פיסות מציאות נהפכות לעולם פנימי מופשט נעדר גבולות, בו הוא רואה את הקולות בצבעים 
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן