יבול שיא
הרפת והחלב
תמונה 1 מפגש מנהלת תקומה

"השיקום יצליח רק אם לא יהיה חמאס מעבר לגדר" 

2 דק' קריאה

שיתוף:

מפגש ראשון של מנהלת "תקומה" לשיקום ופיתוח עוטף עזה נערך השבוע 

"אנחנו נדאג לכל היישובים בחבל העוטף. השיקום ופיתוח היישובים ייעשה בשיתוף פעולה מלא עם המועצות והיישובים, בהקשבה ובהתאמה לאופי ולצביון של כל יישוב" אמר משה אדרי, יו"ר מנהלת "תקומה". 

מנהלת "תקומה" לשיקום ופיתוח חבל עוטף עזה קיימה ביום ראשון השבוע מפגש ראשון מאז הקמתה על ידי ממשלת ישראל לפני חמישה ימים. במפגש השתתפו נציגי קיבוצים ומושבים במועצות אזוריות אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון, העיר שדרות, ומזכ"לי התנועה הקיבוצית, הקיבוץ הדתי ותנועת המושבים. אבל כבד ריחף מעל האירוע, כשהמשתתפים מחליפים טפיחות על השכם וחיבוקים, מנחמים אלו את אלו.   

מאמץ לאומי לשיקום ופיתוח החבל 

בפתח המפגש הביע תא"ל (מיל.) משה אדרי את הזדהותו העמוקה עם הקהילות האבלות ועם כל המשפחות שנפגעו בהתקפה הרצחנית המחרידה. "אנחנו נוביל את המאמץ הלאומי לשיקום ופיתוח החבל. זו משימה לאומית בעלת חשיבות לאומית עליונה", הוא ציין. 

בהמשך דבריו פנה אדרי למשתתפים: "אתם חלק אינטגרלי מהמנהלת. אנחנו נעבוד בשיתוף פעולה מלא עם המועצות האזוריות והערים, עם משרדי הממשלה והכול בהקשבה ובשותפות ביחד אתכם. השיקום ייעשה עם התאמה לאופי ולצביון המיוחד של כל יישוב. הפתרונות שנביא יהיו לטווח קצר, בינוני וארוך. הפתרונות שנביא יהיו בהתרת חסמים מנהליים, לשיקום והנעת הכלכלה והעסקים, הפעלת מערכות חינוך, רווחה ותרבות, בניין ודיור ולהמשך החקלאות באזור". 

ראשי המועצות האזוריות ביטאו את הכאב העצום על הנרצחים ביישובים ובערים וההרוגים מקרב כוחות הביטחון. כמו כן, הציפו את תחושותיהם באתגר להחזיר את האמון בצה"ל שהופתע מהתקפת חמאס ולא הצליח למנוע את הטבח. "הקמת המנהלת היא קרן אור ותקווה גדולה עבור כולנו".  

 ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, פתח את דבריו בהבעת צער עמוק על הנרצחים והנופלים. "פגשתי את כל קהילות המפונים ואני רוצה להגיד בשמי ובשמם – השיקום יצליח רק אם לא יהיה חמאס מעבר לגדר. מדינת ישראל עומדת פה למבחן גדול. עיניי כל יישובי הגדר בחבלי ארץ אחרים נשואות דרומה לראות את מידת הנחישות של המדינה לסלק את האויב, ולהכתיב מציאות אחרת בכל הגבולות".  

מאיר ציין כי במקביל להכרעת חמאס יש לפעול מיידית להחזרת כל החטופים בשלום בלא דיחוי. "אנחנו כולנו ביחד באירוע הטרגי. אני קורא לממשלה להיכנס מיידית לטיפול בתושבי הערים נתיבות, אופקים, שדרות ואשקלון, ולא להפקירם".  

עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים, אמר כי כגודל ההכרעה הצבאית במלחמה כך גודל הסיכוי לשקם את חבל העוטף והחזרת האמון שאבד בביטחון. שרה עברון, מנכ"לית הקיבוץ הדתי, ציינה את המחויבות הגדולה של כולנו לחזור לשקם ולבנות את החבל עבור כל מי שמסר את נפשו בהתקפה הרצחנית. 

תמונה 2 נחל עוז 1
נחל עוז בימים אחרים. האם החיטה תצמח שוב? צילום: באדיבות נחל עוז 

"רק קיבוצים ייושבו שוב בקיבוצי הנגב המערבי" 

התנועה הקיבוצית נמצאת בקשר רצוף עם כל הגורמים למען שיקום קיבוצי הנגב המערבי ועובדת יחד איתם. פרסומים שיצאו ברשתות החברתיות בהם מדובר על כך שמישהו יתפוס את מקומם של הקיבוצים הם דיבורים בשוליים, במסגרות ימין. לא יקום ולא יהיה. רק קיבוצים יחזרו לקיבוצי הנגב המערבי. כל הפרסומים כנגד כוונות ושיקולים זרים של רשות מקרקעי ישראל אינם על דעת התנועה הקיבוצית "אנו מסתייגים מהן לחלוטין", אמרו בתנועה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תושבי הצפון שפונו מבתיהם חוששים מהעתיד * עכשיו, בהפסקת אש, בבוקר הם עולים על הרכב, מטפלים קצת בלול וחוזרים * בכל המושבים מחכים לשינוי על הגבול – "אם חיזבאללה לא יורחק מעבר לליטני אנשים
6 דק' קריאה
איילה נוי-מאיר, ממשק "ריש לקיש" בציפורי, השף יניב גור אריה ונעמה שטרנליכט  פגשתי את אילה נוי מאיר במתחם בו אילה מרכזת את הפרויקט המופלא, אותו יזמה יחד עם שני שותפים. ההתחלה היתה כמו הרבה
7 דק' קריאה
שלושת האחים למשפחת גולדשטיין: אגם, גל וטל; עופרי ברודץ ארבעתם מכפר עזה ונעם אביגדורי, מהוד השרון (שבינתיים שוחררה ושבה בשלום הביתה) * אלו חמשת חניכי הצופים שנחטפו לעזה ב-7 באוקטובר ותמונותיהם מוצגות בקליפ שצולם
6 דק' קריאה
עובדות ועובדי התעשייה האווירית, נרתמו ליוזמת הנהלת החברה וארגון העובדים והתגייסו לטובת סיוע למשקים חקלאיים ברחבי הארץ, אשר נקלעו לקשיים בעקבות המלחמה ושוועו לסיוע של ידיים עובדות.  מתחילת נובמבר יצאו מעל 800 מעובדי החברה,
< 1 דק' קריאה
מאז שמחת תורה הוא ישן בקבינה של משאית כבדה המובילה טנקים לרצועה יחד עם נהג שותף. את השיניים הוא מצחצח במים מתוך ג'ריקן, וקם כל יום עם שחר לעוד יום של הובלת טנקים. אל"מ
3 דק' קריאה
כיצד מתמודדים הצעירים מקהילות 'העוטף' עם המצב, עם הצורך ביציבות  ובחזרה לשגרה. מנהלות "רשת הצעירים" וועדות צעירים בקיבוצים מחזקות את הקשר עם צעירי הקיבוצים    איך מרגישים הצעירים בקיבוצים שפונו, בימים ותקופה של מגורים זמניים

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן