יבול שיא
הרפת והחלב
תמונה זהבה גלאון

זהבה גלאון היא נכס למרצ

2 דק' קריאה

שיתוף:

למצער, נכפו עלינו בחירות חמישיות למרות שממשלת השינוי הינה מהטובות שידענו. עכשיו עלינו לנווט בפיכחון פוליטי

משמח שהבחירות הפנימיות לראשות מרצ הן בין שני מתמודדים ערכיים ומסורים, זהבה גלאון ויאיר גולן. היו״ר הנוכחי ניצן הורוביץ הוביל את מרצ לזכייה מיטבית בבחירות ולהצטרפות ככוח חשוב בממשלה, וכל ראשי מרצ, היו מנהיגים משכמם ומעלה. 

וכן, לשמחתנו הוחלט שמרביתנו מהקיבוצים והפריפריה נוכל להצביע אלקטרונית, ונקווה שוועדת הבחירות אף תרחיב ליותר חברים וחברות. 

ברצוני למנות שש סיבות מרכזיות מדוע ייטיבו מתפקדי מרצ אם יציבו את זהבה גלאון בראש הרשימה: 

1. יתרון אלקטורלי חשוב 

יום הבחירות הוא ״יום הדין״ בו הציבור אומר את דברו, ואין בו ״מקצה שיפורים״. הסקרים מצביעים על כך שממצב של ״להיות או לא להיות״, ממנו סבלנו רק לפני שלושה שבועות, פרצנו לאפשרות של שישה מנדטים (28.7) עם הצטרפותה של זהבה להתמודדות. זהבה הביאה עמה תנופה, הצטרפות של רבות ורבים היום ותקווה לעתיד (הלזה ייקרא ״חזרה לעבר״ רחמנא ליצנא?).  

זאת ועוד: ההבדל בין שישה מנדטים לחמישה הוא דרמטי: משמעותו החמצה של שר.ה נוסף בממשלה העתידית (המפתח לאחרונה הוא שר על כל שלושה מנדטים), הפסד של ח״כ ״נורבגי״ ופחות השפעה פוליטית ותקציב לפעילות. אין לנו את הלוקסוס להחמיץ יתרונות מובהקים אלה. 

ובנוסף: חשובה רשת הביטחון. אם חו״ח הסקרים והמצב יוחמרו, הרי שהסכנה מירידה מחמישה ״לקמפיין גוועלד״ ואף לחדול חו״ח, עלולה להיות ממשית יותר עם מי שממגנט פחות קולות של הציבור. 

2. בשלות פוליטית 

אין קיצורי דרך ואין תחליף לניסיון והשתפרות תוך כדי פעילות בפוליטיקה. זהבה עצמה צמחה ובגרה פוליטית בשנותיה בכנסת ובהובלת השמאל בתקשורת ובמכון "זולת" בשנים האחרונות. זהו נכס חשוב מאוד למרצ בהצלחה בבחירות, ובמו״מ הפוליטי לחבירה לקואליציה הבאה. בעתיד יצמחו מנהיגים נוספים במרצ, שירכשו ניסיון פוליטי ומרצ תתברך בהם. 

3. המשך בשורה לשלום, לזכויות האדם, לנשים ולמוחלשים  

משנתה של זהבה והקבלות במאבקיה ופעילותה נגד הכיבוש ולמען חירות ושוויון האדם, ותרומתה לקידום נשים, בעקבות שולמית אלוני ופעילות רבות מאיתנו, מנהיגות וחברות מרצ, הם נכס ערכי ואלקטורלי כאחת. יוסי ורטר (הארץ 22.) מעריך כי נסיקת מרצ בסקרים של השבועיים מאז הצטרפה זהבה למרוץ וירידת העבודה הם תוצאה של מעבר של לפחות מנדט של מצביעות נשים ממיכאלי לגלאון. מרצ וזהבה גלאון דואגים עשרות שנים לקידום כלל החברה והביטחון ולזכויות אדם של נשים, להט"בים, נשים מוכות, ערביי ישראל הנרצחים ללא רחם ואנשי הפריפריה. אלו לא נושאים אזוטריים. הם ליבת הערכים וההישגים של מרצ. 

4. פעילותה למען הקיבוצים, החקלאות והפריפריה 

 יאיר גולן, גבי לסקי ומוסי רז, פעלו היטב נגד הרפורמה החקלאית החמורה של שרי החקלאות והאוצר (מאבק שטרם תם, בגלל פרשנות שלא בתום לב על הפשרה שהושגה אצל יו״ר הכנסת). אך לשמחתי גם זהבה היוותה גב ואוזן קשבת לאורך כל פעילותה, בנושאי הגבולות של המועצות האזוריות, עיוותי רמ״י במדיניות הבנייה ותמיכה בחקלאות. יעידו על כך ראשי המועצות ומנהיגי הקיבוצים.  

אשר על כן, בשל העלייה הדרמטית בסקרים (וברור שמוטלת עלינו האחריות לממשם) ובגין הנימוקים כולם אני מזמינה את מתפקדות ומתפקדי הקיבוצים וכלל הוועידה, לתמוך בזהבה גלאון לראשות מרצ.  

ובהזדמנות זו, ברצוני להעלות נושא נוסף לפריימריס של הח"כים: החשיבות לדאוג לבחירת חבר קיבוץ ברשימת מרצ לכנסת. 

הימים בהם כיהנו שלושה חברי קיבוץ בכנסת, ג׳ומס, אבו ואני, רחוקים מאוד (1999). ברור שפעלנו בכל תחומי האג׳נדה של מרצ, ולא רק באופן סקטוריאלי. אך כשלנו כולנו בהעמדת יורש. אני מקווה שהפעם נתעשת, ונצביע בעד אייל רייס, חבר קיבוץ עין המפרץ, יו״ר השומר הצעיר בעבר, וסגן יו״ר המועצה האזורית הגליל המערבי, היום. אני משוכנעת שאייל, כמו כל חברי הכנסת הקיבוציים לדורותיהם, גם ישלב באופן מופתי בין מוטת הכנפיים הערכית של מרצ, לבין צורכי הקיבוצים, החקלאות והפריפריה, שהם חלק אימננטי מאותם ערכים ייחודיים של מרצ.   

לסיום, מרצ חזקה היא תנאי לממשלת שינוי עתידית, רחבה, הומניסטית ודמוקרטית. 

לאחר שלב הזינוק ב 23.8, היום המכריע באמת, הוא יום הבחירות.  

הבה נבחר מושכל כך שרבים.ות יצביעו מרצ, וגוש השינוי המורחב, יצלח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מורן חג'בי, תושבת מושב יכיני וחברת הנהלת המועצה האזורית שער הנגב, מתארת את היכרותה עם ראש המועצה אופיר ליבשטיין, שיצא מביתו בכפר עזה עם נשק ונהרג בקרב מול המחבלים, בו נרצח גם בנו עידן
4 דק' קריאה
שר החקלאות, חה"כ אבי דיכטר, נפגש עם שר העבודה התאילנדי לצורך העמקת שיתופי פעולה בתחום החקלאות * השר דיכטר: "אחרי מאמצים בינלאומיים רבים אנחנו מקדמים היום בשורה נוספת לחקלאות הישראלית ולציבור החקלאים – עובדים
2 דק' קריאה
אמר מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, עמית יפרח בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה בצל המלחמה  מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, עמית יפרח השתתף בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה בצל המלחמה,
2 דק' קריאה
כלים חקלאיים? אומנות מקומית? הרדיו הראשון? בכנס הארכיונאים דנו בשאלה מה חשוב להשאיר לדורות הבאים *תמונה ראשית: "מפת שבילי הזיכרון היישובי" תוביל את המבקר בין אובייקט אחד למשנהו. צילום: יובל דניאלי  לאחרונה הרצאתי בכנס
3 דק' קריאה
פירות הקיץ המתוקים מתחילים להיקטף תחת האיום מלבנון. על אף הרצון העז של החקלאים לקטוף את פרי עמלם, חלק מהתוצרת יירקב על העצים בשל המצב הביטחוני *תמונה ראשית: מטע דובדבנים בצפון רמת הגולן. ככל
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן