יבול שיא
הרפת והחלב
הרחבות קהילתיות בנגב ובגליל

מה פסק בית המשפט לגבי שוויין של זכויות שמחזיק פושט רגל בבית בקיבוץ?

1 דק' קריאה

שיתוף:

במסגרת הליכי "פשיטת רגל' או "חדלות פירעון" לאדם שנקלע לחובות שאינו יכול לשלמם, נקבעת לחייב תכנית פירעון. זו מעין "תכנית עסקית", שנועדה לאפשר לחייב שנקט הליכי פשיטת רגל לפרוע את חובותיו לאורך זמן, בחלקם או במלואם, בהתאם ליכולותיו ולנכסיו.

לאחר שהחייב יעמוד בכך, הוא יקבל פטור ("הפטר") מחובותיו ויוכל לפתוח "דף חדש" בחייו הכלכליים. כדי ליישם את הליכי חדלות הפירעון ממנה בית המשפט "נאמן". לא תמיד מבוצע מימוש של נכסי החייב, בדרך של מכירה לאחר. כך, במקרה שהחייב הוא בעלים של חלק מדירה ש"תפוסה" בידי הבעלים האחר שלה.

במקרה כזה, החייב יכול "לפדות" בכסף את חלקו בדירה. המשמעות ברמה העקרונית היא שהוא משלם לנושיו (ל"קופת הכינוס"), סכום נוסף "לפדיון זכויותיו", ולאחר שיעמוד בתוכנית הפירעון, יקבל הפטר ויישאר עם הדירה.

ובמעבר חד לחצר הקיבוצית: אחד, נקלע לחובות, הוכרז פושט רגל ונקבעה לו תכנית פירעון לפיה עליו לשלם "'קופת הכינוס" 175,000 שקלים. התברר שלחייב "זכויות חוזיות" בבית אותו ירש מהוריו המנוחים, בקיבוץ בגליל העליון.

לחייב שני אחים, כך שהוא זכאי לשליש מעיזבון הוריו. שמאי העריך את הנכס בכדי 300,000 שקלים. החייב ביקש את אישור בית המשפט המחוזי "לפדות את זכויותיו" בבית הוריו. על פניו, שווי זכויות החייב בנכס הם כדי 100,000 שקלים. לבית המשפט הוגש "נייר עמדה מטעם הקיבוץ" ולפיו כדי למכור את הזכויות החוזיות בנכס לאחר – נדרש שאותו צד שלישי יתקבל לקיבוץ בהתאם להחלטות הקיבוץ וישלם דמי חבר. כמו כן, "אין ודאות בדבר מועד השיוך ברשות מקרקעי ישראל וגובה דמי היוון שהרוכש יידרש לשלם".

בית המשפט אמר ש"מדובר בזכויות חוזיות, שעתידן לוט בערפל, כאשר טרם בוצע שיוך דירות ולא ברור מתי ניתן יהיה לממש את הזכויות הללו. "במצב דברים זה", אישר בית המשפט, בהסכמת "הנאמן" ו"כונס הנכסים הרשמי", ש"החייב יפדה את זכויותיו בנכס בסך 30,000 שקלים, בנוסף לסכומים ששולמו עד כה לקופת הכינוס במסגרת תכנית הפירעון". לאחר שישלם החייב את הסכום האמור, פסק בית המשפט, יהיה ניתן לאשר לו הפטר.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אבי לב כבר בן 83 ולאורך שנות חייו, גם כשעבד כשכיר במשך 34 שנה ב"האחים מילצ'ן", תמיד היה חקלאי ופרדסן * לפני כחודש השיק את "לב של חקלאי" – ספר זכרונותיו, מנעוריו כחקלאי וכאחיו
10 דק' קריאה
אני כותב כמה ימים לפני יום הזיכרון לחלל צה"ל ויום העצמאות. מלא רגשות ובעקר תפילות – אני מאחל לכל החטופים לחזור הביתה מהר, שכוחות הביטחון ישמרו על השלום ועל עצמם, שכל הפצועים והמשפחות שעברו
3 דק' קריאה
במושב משֹואות-יצחק בדרום יש שתי אנדרטאות זו לצד זו – האחת לזכר הנספים בשואה והשנייה לזכר הנופלים במלחמות ישראל * אבנר חורש – מורה דרך וחבר המושב דור שני – מספר על תולדות היישוב,
6 דק' קריאה
שחקנית החיזוק בת ה־107 שבוחרת להסתכל קדימה * תמיד מעדיפה לראות את הכוס החצי מלאה  השבוע סיפר לי מושבניק שלא מזמן הוא חגג יום הולדת 70. איחלתי לו מזל טוב ושאלתי איך חגגו. בקול
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן