יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2023 05 22 100405

חוזרים שוב ושוב על אותו הכזב 

3 דק' קריאה

שיתוף:

ומה עם ה-53 מיליארד שקיבל מנסור עבאס?* הם טועים אם הם חושבים שהם משחקים בג'ולים* ביצוע מרגש לשיר ירושלמי ידוע 

נו באמת. הביקורת של האופוזיציה 

כשמראיינים את בכירי הממשלה הזו ושואלים אותם על 13 מיליארד השקלים שהוקצו בהסכמים הקואליציוניים ומשרתים בעיקר דתיים, חרדים ומתנחלים, ואיך אפשר שלא לשאול, אחת התשובות השכיחות היא – ומה עם 53 מיליארד השקלים שהממשלה של בנט שילמה למנסור עבאס? הטענה הזו נבדקה פעמים רבות על ידי מקורות שונים ונמצאה לא תואמת את העובדות, אבל זה כנראה מוגזם לצפות משרים בממשלה, שהם יוותרו על כזב טוב כשהם משוכנעים שהוא מסייע להם.  

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', נשאל בשבוע שעבר על הכספים הקואליציוניים ועקץ: "ד"ש מה-53 מיליארד למנסור עבאס". בודקים, מיזם אזרחי שמנסה לנקות את השיח הפוליטי מפייק ניוז, הגיב: "בתכנית הפטריוטים הועלתה תגובתו של סמוטריץ בעניין הביקורת על הכספים הקואליציוניים: 'ד"ש מה-53 מיליארד למנסור עבאס'. זה אותו פייק שטיפלנו בו פעמים רבות במהלך מערכת הבחירות ועושה קאמבק לאחרונה".   

שר התקשורת שלמה קרעי התראיין בעקבות מבצע "מגן וחץ", נשאל על הביקורת שיש לאופוזיציה לגבי הכספים שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים והשיב, כשחיוך קל של תיעוב מרוח על שפתותיו: "נו באמת. הביקורת של האופוזיציה. רק לפני שנה הם נתנו 52 מיליארד למנסור עבאס. ויאיר לפיד עם הנורווגים שלו, עם השרים בלי תיק שלו, והחליפי. זה מגוחך בכלל להעלות את זה. אין להם בושה בכלל, שיסתכלו במראה לפני שהם מדברים". מעניין מתי בפעם האחרונה הוא הסתכל במראה.  

ח"כ יואב קיש טען באוגוסט 2021, ש"מפלגת רע"ם תקבל 53 מיליארד שקל, שזה כמעט כמו תקציב הביטחון". היו  לא מעט פרסומים שסתרו את הנתון הזה אבל קיש בשלו. השבוע, קיש הוא כבר שר החינוך, התראיין בתכנית הבוקר של גלית ויואב בערוץ 12, נשאל על המיליארדים לחרדים, ושוב שלף את התשובה הידועה. "אני מופתע לשמוע", אמר קיש, "שכשזה היה 50 מיליארד למגזר הערבי הכל היה בסדר, ועכשיו כשמה שעושים זה השוואת תנאים…". גוטמן לא התאפקה ואמרה לו: "אי אפשר להמשיך עם הסיפור של ה-50 מיליארד". אז אמרה.   

כמה תזכורות בנושא: נפתלי בנט: "מנסור עבאס מעולם לא קיבל 53 מיליארד ש"ח. אין מספר כזה. מה כן? אישרנו תכנית רב שנתית של כשישה מיליארד ש"ח לחברה הערבית (לחימה בפשיעה, חינוך, תעסוקה ועוד) למשך חמש שנים, כהמשך לתוכנית דומה בממשלה הקודמת. אני גאה בכך." גיא זהר, בתכנית מהצד השני: "מנסור עבאס לא יקבל 53 מיליארד שקל ובטח לא השנה. 53 המיליארד לעבאס מורכבים מ-35 מיליארד על פני חמש שנים ועוד 18 מיליארד שתעלה תכנית תחבורה שתאומץ בהמשך". Ynet נובמבר 2022: "בניגוד לקמפיין הליכוד שהאשים את ממשלת בנט-לפיד ששילמה 'מס' למנסור עבאס בגובה 53 מיליארד שקלים, נתוני הרשות לפיתוח חברתי-כלכלי קובעים: התקציב לתוכנית החומש לחברה הערבית עמד על 30 מיליארד שקלים – מתוכו הועברו ארבעה בלבד בשנתה הראשונה של התוכנית". אפילו נתניהו הודה שמדובר בנתון כוזב. בדיון  עם נציגים של יהדות התורה, בדצמבר 2022, טען אחד מנציגי החרדים שעבאס קיבל  53 מיליארד שקל ולכן הדרישה הכספית שלהם סבירה. "גורמים שנכחו בחדר טוענים: נתניהו השיב – עבאס קיבל בפועל רק 2 מיליארד". (פורסם ב-N12).  

שר החינוך אמור לשמש דוגמא לילדי ישראל. כששר החינוך חוזר פעם אחר פעם על טענה שבמקרה הטוב אפשר להגדיר אותה מאוד לא מדויקת, זה גם סוג של דוגמא. מהצד השני, מה שילדי ישראל יכולים ללמוד בתחום הזה מראש הממשלה שלהם, הרבה יותר בעייתי.  

הבומבה בוא תבוא 

מדי פעם, למרות ניסיוני הלא מבוטל בתחום, אני פוגש בשימושים לא מוכרים לי בלשון העברית. שימוש שכזה פגשתי במרס השנה, ומי שערך לי אתו היכרות, היה שחקן הכדורגל ערן זהבי. זהבי, חלוץ מכבי תל אביב, הודיע שלא יחזור לנבחרת ישראל בכדורגל, כיוון שבקשתו לישון בחדר לבד ביציאות לחו"ל כיאה למעמדו, נתקלה בסירוב. התפתחה כמובן מהומה, זהבי התראיין והסביר: "יש לך שני שחקנים שיש להם 70 הופעות ומעלה, מה מפריע לך שהם ישנים לבד? ליצור שוויון? זה סתם לשחק באריה בביצים, מה אתה מנסה לקבל ביס?" אני מודה. את "לשחק בביצים של האריה" לא הכרתי. בוודאי שלא יצא לי לשחק. 

השבוע עשה בביטוי הזה שימוש נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה, שנזעק להגן על כבודו של הבוס. "המלצה ל-כ-ו-ל-ם", צייץ אשל, "מי שחושב שהאריה עייף וחלש, טועה. הוא במלוא כוחו! אתם טועים כשאתם חושבים שאתם משחקים בג'ולים. אתם משחקים עם הביצי… של האריה והוא לא אוהב את זה והבומבה תגיע".  

הדבר הראשון  שמשך את תשומת לבי בציוץ הזה, הוא שלנתן אשל, שכידוע לא הייתה בעיה לצלם בנות מתחת לחצאית, יש קושי לכתוב  במפורש הביצים של האריה, והוא מסתפק בהביצי… בחור רגיש.  

אחר כך חשבתי, שכנראה לא כל כך מתרגשים מהאריה במצבו הנוכחי. כי אחרי שהציוץ הזה נכתב, הצטרף חבר קואליציה נוסף לאוחזים בביציו של ראש הממשלה  – ח"כ אבי מעוז, יו"ר נועם, שאיים בסוף השבוע, שאם  הכספים שהובטחו לו לא יאושרו, הוא יצביע נגד התקציב והקואליציה תצטמק ל-63 ח"כים. עכשיו נמתין לבומבה.   

שבחי יום ירושלים 

שמעתי השבוע את להקת הבנים הירושלמית "נבטי הכותל" מבצעת את השיר –  "שיישרף לכם הכפר". ביצוע מרגש. ההרמוניה הקולית, העיבוד המוסיקלי, הצלילים הזכים – לא שגרתי. מצפה עכשיו לביצוע של השירים "ייבנה המקדש, יישרף המסגד", "נמחוק את זרע עמלק" ו"מוחמד מת". לקראת יום ירושלים בשנה הבאה? (סתם. אין להקה כזאת,  "נבטי הכותל"). 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
נעמי מאירי ישראלי, דור שני ממושב רם-און ומאיה קפלן מרמת צבי, הן שתי מושבניקיות שתחביבן שירה וריקוד * נעמי ומאיה מתפרנסות בדרכן המקצועית, אך לא מוותרות על האהבה להופיע, לשיר ולרקוד במסגרת להקת "שבלול",
11 דק' קריאה
עידית דיין ממושב ניר ישראל מנהלת בית ספר מיוחד במינו בעיר שדרות * אוכלוסיית התלמידים מגוונת: דתיים, חילוניים, עולים מאוקראינה ובני אריתריאה * בית הספר מצטיין בשיתוף פעולה עם ההורים, בפרויקטים של לימודי בחירה
6 דק' קריאה
החופשה מסתיימת. הילדים חוזרים למסגרות שלהם, החיילים חוזרים לבסיסים שלהם, החקלאיות והחקלאים מסיימים את כל מה שצריך לסיים לפני בוא הגשמים. השתילים שמחים בעציצים החדשים שלהם, המים זורמים בטפטפות, אני מסתכלת סביבי ותוהה מה
3 דק' קריאה
עם פרופיל שלושים ושש, קצת צולע, קצת חרש * אם רוצים שטייסים יצאו למשימות בהן יכולים להיפגע גם חפים מפשע   אלבום  שיר שלי, שפורסם בתום מלחמת יום הכיפורים בעיתון הסטודנטים "פי האתון" של האוניברסיטה
3 דק' קריאה
תחילת שיווק מתיחת פנים שברולט סילברדו יוצג בתערוכת אגרו ישראל יבול שיא בגן הלאומי מעין חרוד 24-25.10.2023 קבוצת UMI, יבואנית קאדילק, שברולט ואיסוזו לישראל תחל בשיווק מתיחת הפנים של הפיק אפ האמריקאי שברולט סילברדו.
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן