יבול שיא
הרפת והחלב
טרקטור בקיבוץ נען

מי אחראי לשריפת טרקטור בקיבוץ נען?

2 דק' קריאה

שיתוף:

קבלן גד"ש ביצע עבור קיבוץ נען, באמצעות מקצרה, עבודות קציר שלף שנותר לאחר קציר החיטה בשדות הקיבוץ. בעת עבודת המקצרה נוצרים גיצים כתוצאה מפגיעת חלקי המקצרה באבנים שמצויות בשדה. 

כדי למנוע התפתחות שריפה, פעל במקום גם טרקטור השייך לקיבוץ אותו הפעיל נהג נוסף של הקבלן. תפקידו של נהג הטרקטור, אליו חוברה מחרשה, היה לאתר היווצרות אש בשדה, ולהקיף את המקום באדמה חרושה כדי ליצור חיץ בין האש שנוצרה לשאר השדה. 

במועד בו ארע הנזק, בעת שפעלו המקצרה והטרקטור בשדה החיטה, אחזה אש בגוף הטרקטור וכתוצאה מכך הוא נשרף כליל. באמצעות עו"ד ערן אלבר, טען הקיבוץ בבית משפט השלום בכפר סבא כי שריפת הטרקטור נגרמה כתוצאה מרשלנות נהג הטרקטור.

הקיבוץ טען שנהג הטרקטור שהבחין באש המתפתחת, עבר עם הטרקטור מעל האש הבוערת בשדה במקום להקיף אותה. כתוצאה מכך, אחזה האש, כאמור, בטרקטור שנשרף. הקיבוץ תבע מקבלן הגד"ש לשלם לו את נזקי השריפה (אבדן הטרקטור) בסך 143,000 שקלים.

קבלן הגד"ש (הוא – הנתבע), טען באמצעות עו"ד יוסי בן משה, שנהג הטרקטור אכן זיהה את האש, הקיף אותה בחיץ של אדמה חרושה והתרחק מהמקום.

רק אז הבחין כי הטרקטור עולה באש. השריפה, אמר הנתבע, נגרמה כתוצאה מגץ שאחז בטרקטור, אך דחה את הטענה שנסע מעל האש הבוערת.

כדי להצליח בתביעה ולקבל מהנתבע פיצוי על שריפת הטרקטור, אמר השופט אלדד נבו,  על הקיבוץ להוכיח כי הנזק  נגרם כתוצאה מרשלנות הנהג.

מנגד, הקבלן יצליח בהגנתו אם יתברר שהאש אחזה בטרקטור שלא כתוצאה מרשלנות, אלא כפי שתאר השופט, כתוצאה מגץ שעף מאזור האש הבוערת על עבר הטרקטור. מה-עוד, הוסיף השופט, ש"לא הייתה לנהג שליטה על השדה, וגם השליטה על האש היא מוגבלת".

העדים מטעם הקיבוץ, אמר השופט, לא ידעו להעיד על נסיבות שריפת הטרקטור שכן לא היו במקום בעת האירוע. מנגד, נהג הטרקטור העיד כי "לא נכנס לתוך האש הבוערת אלא הקיף אותה במרחק סביר ויצר חיץ שימנע את התפשטות האש ליתר השדה".

השופט נתן אמון בעדות זו וקבע שלא הייתה "רשלנות בהתנהגות נהג הטרקטור, וכי האש לא אחזה בטרקטור כתוצאה מפעולה רשלנית אלא ככל הנראה, מגץ שעף ברוח.

על התובע מוטל נטל "להוכיח את נסיבות התאונה ואת הרשלנות שהוא מייחס לנתבע, הסביר השופט, לשם כך היה על הקיבוץ להביא ראיות והוכחות, אך בנסיבות המקרה, הוסיף השופט, "משלא הובאו ראיות להוכחת הרשלנות הנטענת – אין לקיבוץ עילה בנזיקין", כנגד הקבלן. 

הקיבוץ העלה טיעון נוסף. לפי "חוק השומרים", כך אמר, מעמד הקבלן הוא של "שומר שכר" (מי ששומר על הנכס כנגד תמורה, ואחראי בנסיבות מסויימות לאובדן הנכס שהיה בשמירתו).

השופט דחה גם טענה זו. נהג הטרקטור פעל לפי השיטה המקובלת (יצירת חיץ במרחק סביר מהאש והתרחקות מהמקום עם סיום הפעולה), ולא היה צריך לצפות כי ייגרם נזק לטרקטור או כי תאחז בו אש.

מאחר שהאש אחזה בטרקטור מגורם שאינו ידוע (הגץ שהתעופף) – לא היה לנהג שליטה על גורם הנזק. משכך, הוא פטור מאחריות גם לפי חוק השומרים.

שורה אחרונה: בית המשפט דחה את התביעה וחייב את הקיבוץ לשלם לקבלן 21,000 שקלים הוצאות משפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
לפני כחודשיים נבחר מרחב התיירות במושב ציפורי לייצג את ישראל בתחרות של ארגון התיירות העולמי של האו"ם (UNWTO) ככפר תיירותי מהטובים בעולם * מאחורי ההצלחה המדהימה עומדת מאירה צור, יזמית ופעילה חברתית, שבעבודה מאומצת הצליחה לייצר
7 דק' קריאה
עמותת 'להתחיל מחדש' שהוקמה על ידי שרון כהן, פועלת להצלת חמורים ושאר בעלי חיים שכבר מאות שנים חיים בהזנחה חמורה וסובלים התעללות קורעת לב. "נשבר לי הלב" אומרת שרון כהן מייסדת העמותה להתחיל מחדש
2 דק' קריאה
בזמן שיוצרים מכול העולם שואבים השראה משאון העיר והרעש – לוהאריה שואבת את השראתה מהחיים השלווים במושב. השקט, פכפוך מי המזרקה בגינה, המעיינות הזורמים ואפילו נקישה של נקר על העץ – כולם מובילים אותה
4 דק' קריאה
(בשבוע שעבר התחלנו טיול בעכו. הנה החלק השני…)  בר סַאמַא سَمَا   נפגשנו שוב עם דני ארמה ועלינו איתו לגג החדש של בר סאמא או שמיים. 360 מעלות של נוף עוצר נשימה הנפרש סביב היושבים
4 דק' קריאה
"אהבה, לימונדה וכתב יד רדוף" הוא שמו של ספרה האחרון, השמיני במספר, מאת לידיה גורדון קנכט מגעתון. סיפור אהבה וגם סיפור מתח, המשלב נגיעות ספרותיות ופילוסופיות במפגש עם כתבי אבן גבירול  "להרוג יהודים, כך
2 דק' קריאה
בניגוד לקונצנזוס, "מלחמת ששת הימים" נותרה עבור מפקדי גדוד 33 פצע מדמם. 22 לוחמים שנהרגו ביממה אחת במתקפה לכיבוש רמת הגולן שנערכה בהערכות חפוזה. מפקדי הגדוד, שרובם חצו את שנת השמונים לחייהם, בשיחה נוקבת
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן