יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2024 01 09 115132

יש או אין דבר כזה "אלימות מתנחלים"?

3 דק' קריאה

שיתוף:

תלוי את מי שואלים, את המתנחלים או את הפלסטינים * מה שרופאים ערבים עושים לחיילים יהודים 

מסע רדיפה, קמפיין מרושע ונבזי 

איזו באסה. בדיוק שהמתנחלים ותומכיהם היו עסוקים בניסיון לנפץ את הטענה שיש "אלימות מתנחלים", בדיוק אז בחרו מי מהם לתלות ברחבי יהודה ושומרון מודעות בהן נאמר, שעל אלוף פיקוד המרכז, יהודה פוקס, חל "דין רודף". פוקס מואשם ב"הפקרת תושבי יו"ש, רצח 1400 יהודים בדרום ארצנו הקדושה והתעללות ביהודים ע"י מתן צווים מנהליים". אלים עד כדי כך, שראש השב"כ, רונן בר, הזהיר שקיים "איום קונקרטי על חייו של אלוף הפיקוד" והוחלט להצמיד לו אבטחה.  

המתנחלים לא מחבבים את פוקס. הוא מנסה לשמור על חוק וסדר ביו"ש וזה לא מה שמתנחלים מצפים שאלוף פיקוד המרכז יעשה. בכרזה קודמת נגדו נכתב: "ההתנכלות להתיישבות נמשכת. שישה פינויים בתוך שבוע. סמוטריץ', בן גביר – פוקס לא סופר אתכם". גם העובדה שפלסטינים ממשיכים לבצע פיגועים נזקפת לחובתו: "חזק על יהודים בחומש, חלש בחווארה".   

הזעם הפעם הוא על צווי הרחקה שהוציא פוקס לפעילי ימין. האחרון שבהם צו הרחקה מיו"ש לארבעה חודשים, לנריה בן פזי, בעל חוות רועים מזרחית לרמאללה. העילה להוצאת צו ההרחקה לא פורסמה, אבל מותר להניח, שבפני האלוף פוקס הוצגו נימוקים משכנעים מדוע לא נכון שבן פזי ישהה באזור בעת הזו. תושבים בבנימין פרסמו עצומת תמיכה בבן פזי. פוקס הואשם שהוא מנהל נגדם "מסע רדיפה שנפתח לאחר לחצים כבירים של פעילי שמאל אנרכיסטי וגורמים במחלקת המדינה האמריקאית, שמנהלים קמפיין מרושע ונבזי בעיצומה של המלחמה, תחת הכותרת 'אלימות מתנחלים'".   

הקמתן של עשרות "חוות רועים" הפכה לאסטרטגיה מרכזית של המתנחלים בגדה. באמצעות רעיית צאן ובקר דוחקים מתנחלים קהילות רועים פלסטיניות מאדמותיהן. ארגוני זכויות אדם מדווחים כי  מאז ה-7 באוקטובר "חלה האצה ניכרת בגירוש/ בריחת קהילות הרועים והחקלאים הפלסטינים מאדמותיהם בשטחי C בעיקר בבקעת הירדן, אזור בנימין ודרום הר חברון….  לפחות 15 קהילות רועים פלסטינים, כולל מאות ילדים, נאלצו מאז ה-7 באוקטובר להימלט מאדמתם, בשל טרור ואלימות מתנחלים". 

אחד מהרועים המצטיינים הללו הוא המורחק נריה בן פזי, שנחשב בקרב המתנחלים ל"אבי החוות" בבנימין, ונאמר עליו שהוא חולל "שינוי דרסטי לטובה, של מפת ההתיישבות". במרס השנה פרסם הרב הרפורמי אריק אשרמן תמונה ובה לטענתו עדר מהמאחז של בן פזי רועה באדמה פרטית של פלסטינים, וגורם "נזק בלתי הפיך, כשאוכלים/ גונבים את מה שבעלי הקרקע זרעו".   

את בן פזי מייצג ארגון "חוננו" והשבוע הודיע הארגון שהוא יערער על החלטת אלוף פיקוד מרכז בעניינו. "אנחנו נגיע עם נריה לבית הדין הצבאי ונדרוש להפעיל את השכל והצדק, ולבטל את הצו השערורייתי הזה! די לצווים המנהליים!". אם אני מבין נכון, הכוונה היא- די לצווים המנהליים נגד יהודים. לפלסטינים אפשר.  

מה באשר לפגיעה בפלסטינים וברכושם? באוקטובר פרסמו 30 ארגוני זכויות אדם ישראלים מכתב בו נטען ששבעה פלסטינים נהרגו ביהודה ושומרון על ידי מתנחלים מאז תחילת המלחמה ועד ה-29 באוקטובר. שישה בכפר קוסרה ואחד בא-סאווייה. פורסם סרטון בו נראה אדם, כנראה מתנחל,  יורה בפלסטיני מטווח אפס בדרום הר חברון ופוצע אותו אנושות. "בצלם" הפיצו תיעוד של מתנחלים מציתים חנויות ומכוניות בכניסה לכפר באזור שכם. ב-16.10 פנו האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים לחברי הקבינט המצומצם, לרמטכ"ל ולמפכ"ל המשטרה, בדרישה "לעצור את הפקרת תושבי הגדה". בפנייה פורטו "עשרות רבות של פגיעות בפלסטינים חפים מפשע וברכושם". נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר: "ההתקפות של מתנחלים קיצוניים על פלסטינים חייבות להיפסק". בישיבת הקבינט בנובמבר בפיקוד מרכז, הציג האלוף פוקס נתונים על "זינוק באירועי אלימות ביו"ש". בסוף דצמבר כבר נמסר בצה"ל על "ירידה דרסטית" באירועים. גורם ביטחוני צוטט: "הירידה – בזכות מאמץ של מערכת הביטחון וראשי ההתיישבות". 

יש דבר כזה "אלימות מתנחלים". היא התגברה מאוד בחודש הראשון למלחמה, ישנה ירידה בשבועות האחרונים. זה לא אומר, שאפשר לוותר על סידורי האבטחה סביב האלוף יהודה פוקס.  

הם רואים חייל, הם כורתים לו יד 

מה היה קורה, אם איש דת מוסלמי היה אומר שרופאים יהודים, יימח שמם, מטילים במכוון מומים בחולים ערבים, כורתים להם ללא צורך ידיים ורגליים? נציגי משטרת בן גביר היו מתדפקים על דלתו זמן קצר לאחר פרסום הדברים והוא היה מועמד לדין על הסתה. זה לא קורה כשמדובר ברב, במקרה שלנו הרב מאיר שמואלי. הרב שמואלי העביר שיעור תחת הכותרת: "לא מעסיקים אויבים בבית החולים". השיעור צולם ובסרטון שהופץ נשמע הרב אומר כך: "אתם יודעים כמה רופאים ערבים יימח שמם יש בבתי החולים? הם רואים חייל, הם כורתים לו ‏יד, הם כורתים לו רגל. הם רוצים להרוג אותם. הם הורגים כל יהודי". "בארבע בבוקר הגיע רופא ערבי להחליף תחבושת, כשהוא יצא החולה מת… ניתק לו. ככה הם עושים הם רוצחים כל יום, הערבים והערביות… הם רוצחים בבתי חולים יותר מהחמאס". על הרוקחים הערבים אמר הרב: "הם נותנים תרופות בבתי מרקחת. הם נותנים תרופות בבתי חולים. דברים שמסכנים אנשים". 

ח"כ אחמד טיבי מחה בכנסת, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, פרופ' ציון חגי, שיגר מכתבים לשר הבריאות ולחברי קבינט המלחמה בתביעה שיגנו את הדברים, פורום "תג מאיר" דרש לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב בחשד להסתה והמשטרה אכן פנתה לפרקליטות שתאשר חקירה כזו, אבל בינתיים כלום. לא מעמידים אצלנו לדין רבנים על דברי הסתה בימים שבשגרה, בוודאי לא בזמן מלחמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תקראו לזה "חילופי מהלומות" או מלחמה, את הלילה העבירה אביבית במקלט תת קרקעי השבוע הייתה פריצת מים ליד הברז שלי. בהתחלה חשבתי שיש טפטוף מהצינור, רק אחר כך הבנתי, אבל קיוויתי שלא. יש לנו
2 דק' קריאה
נדב לוי בן קיבוץ מעגן, אלוף ישראל ואלוף אירופה בענף הבוצ'ה, צפוי לייצג את המדינה במשחקים הפראלימפיים בפריז תמונה ראשית: אלוף הארץ ואלוף אירופה נדב לוי. ייבא את ענף הבוצ'ה לארץ. צילום: לילך וייס
3 דק' קריאה
למה כוח המשיכה כל כך חשוב, איך הגוף מנקה את עצמו ומהי תרומתו של הדי בן עמר להתפתחות המדע. טור למאמינים אנשים שלא הצליחו להתחמק מלפגוש אותי לאחרונה, שמו לב שעל פרק כף היד
4 דק' קריאה
האחיות מיכל מגן ויעל רז לחייני נולדו בנחל עוז, התגוררו זו לצד זו עם משפחותיהן בשכונה החדשה של הקיבוץ ויחד חוו פחד מוות בשבת של 7 באוקטובר. עתה הן חלק מצוות המוביל את קהילתן
8 דק' קריאה
המוזיקאית שנולדה במשק גשר נסחפה אל החיים הציבוריים, נשאה בתפקידים מרכזייםבתנועה הקיבוצית והפכה לחברת כנסת, הלכה לעולמה בגיל 94 יממה לאחר שהלכה לעולמה בגיל 94 התבשרה תמי, אחותה של עדנה סולודר, מפי שר החינוך
3 דק' קריאה
צעדה בסימן "יציאת מצרים" נערכה במועצה האזורית אשכול במחאה על ש-133 חטופות וחטופים יציינו את חג החירות בשבי חמאס. בניר עוז ערכו "שולחן סדר פסח" בחדר האוכל הנטוש צעדה בסימן "יציאת מצרים" נערכה בשבוע
2 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן