יבול שיא
הרפת והחלב
אלון שוסטר

"לא אאפשר לאף גורם לייבש את החקלאות בישראל"

2 דק' קריאה

שיתוף:

בסיור מקצועי שקיים השר אלון שוסטר בשבוע שעבר בבקעת הירדן, נפגש השר עם ראשי המועצות האזוריות באזור, דוד אלחייני ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, ואריה כהן ראש המועצה האזורית מגילות.

במהלך הסיור קיבל שוסטר סקירה מקיפה על אתגרי החקלאות ופיתוח ההתיישבות בבקעה. בבקעת הירדן, כ-30% מבתי האב עוסקים ישירות בחקלאות, כאשר עוד כ-30% נוספים מתפרנסים משירותי עזר לחקלאים.

"בקעת הירדן היא חלק מהגבולות של מדינת ישראל, ובגבולות אנחנו נבחנים." אמר שוסטר לחקלאים ותושבי המועצה עמם נפגש במהלך הסיור.

השר והצוות המקצועי של משרד החקלאות, בראשות המנכ"ל ד"ר נחום איצקוביץ, דנו גם בחשיבות המים לחקלאות ובכוונה של רשות המים להעלות את מחירי המים לחקלאות.

תעריפי המים לחקלאות

חקלאי בקעת הירדן התמודדו בעבר עם בעיית ניתוקי מים ותשתיות מים לקויות, כולל קידוחי מים ישנים שלא הוחלפו במשך שנים, המלחה של המים וכן גניבות מים מהצינורות על ידי קידוחים פיראטיים.

הקצבת המים לחקלאים פחתה, והדבר הוביל לכך שחקלאים רבים קיצצו את הגידולים.

למרות מצוקת המים, ברשות המים מגבשים לאחרונה מתווה שלפיו יעלו תעריפי המים לחקלאות. קוב מים שפירים שעולה היום לחקלאים 1.7 ₪ יעלה עד למחיר של עד 2.6 ₪. קו"ב של מי שפד"ן שכיום החקלאי משלם עליו כ-1.35 ₪ יעלה על פי המתווה 2.2 ₪.

גם מחיריהם של מי הקולחין יעלו משקל אחד היום עד למחיר של 1.65 ₪ לקוב מים. מי שדוחף ומניע את המהלך לייקור מחירי המים לחקלאות הוא אגף התקציבים באוצר.

לייבש את החקלאות בישראל

במשרד החקלאות מתנגדים לרעיון וטוענים כי התוצאה של מהלך כזה תהיה הגדלה משמעותית של עלויות גידול התוצרת החקלאית ובעקבותיה עליית מחירים דרמטית במוצרי המזון במשק.

השר אלון שוסטר: "בימים בהם החקלאות זקוקה להשקעות מדינה בתחומים רבים, העלאת מחירי המים עשויה למוטט משקים חקלאיים. לא אאפשר לאף גורם לייבש את החקלאות בישראל

. משרד החקלאות ופיתוח הכפר בראשותי פתח בסבב דיונים עם משרד האוצר, רשות המים וראשי ארגוני החקלאים, על מנת לעצור את המחטף שנעשה מעל ראשם של החקלאים, שומרי הסף של ביטחון המזון של ישראל. לא אתן לחסל את החקלאות כחול לבן."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

השטחים החקלאיים בעוטף עזה מספקים כ-50% אחוז מסך הדרישה הקלורית השנתית של אוכלוסיית ישראל * קבוצת מחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בחנה את השפעת המלחמה על ייצור המזון בעוטף וזיהתה 16 גידולים שגידולם בישראל פגיע במיוחד
3 דק' קריאה
אומר מתן אלדר, חקלאי צעיר ממושב צופר שבערבה התיכונה, שיחד עם רעייתו תם חזר למושב ממרכז הארץ, בנה משק ולאחרונה פתח שוק איכרים מצליח בלב המושב  שלוש בצהריים. השמש במושב צופר, בערבה התיכונה, מתקיפה
4 דק' קריאה
אבי סיילס, מוסיקאי ממושב עזריקם, אימץ חייל בודד ממשפחה חסידית אמריקאית, דובר יידיש, שחזר בשאלה * עתה, כעבור שנה, הצעיר הוא כבר קצין בצה"ל, שולט בשתי שפות שהיו חדשות לו – עברית ואנגלית *
8 דק' קריאה
בית משפט השלום בב"ש קיבל לאחרונה תביעה שהגישה רמ"י נגד זוג ממושב הודיה, על שימושים חורגים שביצעו וחייב אותם לפנות ולסלק את השימוש ולשלם דמי שימוש בסך של כ-320,000 ש"ח  העובדות   הנתבעים הינם בני
3 דק' קריאה
אורי אדלר, יזהר טוגנדהפט – הארגון לחקלאות אורגנית דוד סילברמן, אריה יצחק, מולי זקס, מאיה שניט-אורלנד – שירות ההדרכה והמקצוע אשר איזנקוט  ז"ל– מדריך שירות שדה בגימלאותאפרים ציפלביץ, שירות שדה, מו"פ בקעת הירדן הקומפוסט
8 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן