יבול שיא
הרפת והחלב
מפעל התמרים קיבוץ כנרת

מפעל התמרים המיתולוגי של קיבוץ כנרת נסגר, המותג נמכר

2 דק' קריאה

שיתוף:

המותג המוכר נמכר בשל שינויים בתנאי השוק, הקיבוץ ימשיך להפעיל את מרכז המבקרים ולמכור בו תוצרת חקלאית

לאחר 88 שנות פעילות שהחלו עם השבת התמר לארץ ישראל, נסגר מפעל התמרים של קיבוץ כנרת, "תמר כנרת", כתוצאה מחוסר כדאיות כלכלית, שנבע משינוי תנאי השוק.

מהנהלת הקיבוץ נמסר כי נוצר מצב שלמפעלים בינוניים קשה להתקיים מכיוון שהדרישות בתחום הרגולציה יוצרות עלות קבועה גדולה, ובנוסף התחיל יבוא של סילאן במחירים מאוד נמוכים.

גם הסגרים והפגיעה האנושה בשוק התיירות הנכנסת כתוצאה מהקורונה לא הקלו על המפעל. 

על מנת לצמצם הפסדים מכר הקיבוץ את נכסי המפעל ובין היתר את המותג המצליח "תמר כנרת" לחברת ויסוצקי. מכירת מותג "תמר כנרת" אפשרה לכסות חלק ניכר מההפסדים, שצבר המפעל בשנים האחרונות. 

המפעל הוקם בשנות ה-30 של המאה הקודמת, כבית אריזה ראשון למיון ואריזת פרי התמר.

בתחילת שנות ה-50 התמנה אורי סטולר אחד מבניה הראשונים של כנרת למנהל המפעל, אורי שהיה איש מחקר וחידושים, הכניס ציוד מתקדם שהפך את בית האריזה למוביל בחדשנותו. 

בתחילת שנות ה-80, על מנת לנצל את הפרי שאינו ראוי לשיווק בגלל המראה שלו, הכניס אורי את נושא מוצרי התמרים ואת הסילאן, מוצר הדגל שפותח על בסיס מתכונים של יהודים שעלו מעיראק. 

הסילאן, שהיום נמצא בכל בית, הוא מוצר שהיה קשה להחדיר לשוק הישראלי ובמהלך השנים הצליח הקיבוץ בעזרת ארגון הדקלאים להביא אותו למודעות הציבור. 

מכירת המותג "תמר כנרת" לוויסוצקי הביאה לצורך במיתוג המחודש של חנות המפעל בכנרת שנקראה באותו שם, לכן חנות המפעל ממותגת מחדש ומהיום תיקרא "תנובת כנרת" ותורחב משמעותית גם לתוצרת חקלאית ענפה של כל תושבי האזור.

הקיבוץ החליט להתמקד ביתרון שלו שהוא בתחום החקלאות ובגידול זני הצפון אשר ממשיכים להימכר בחנות תחת המותג החדש ולא להמשיך לספוג הפסדים מיותרים. 

רוב חברי הקיבוץ השלימו עם הצורך למכור את המפעל ואת המותג, לאחר ששמעו על המצב מהנהלת הקיבוץ. עם זאת, מספר חברים שהיו קשורים למפעל שידע ימים טובים יותר, סברו שהקיבוץ היה צריך להילחם יותר ולהחזיק מעמד, בתקווה שהמצב ישוב לקדמותו לאחר סיום המשבר הנובע מנגיף קורונה. 

נטע מור, יו"ר קיבוץ כנרת: "פנינו לעתיד. העולם מתקדם, השוק דינאמי, מתפקידנו להתאים את עצמנו. עבורנו זו מקפצה רצינית לפיתוח תיירותי, חקלאי, להנגשת התוצרת החקלאית של תושבי האזור כולו, לתייר ולצרכן הישראלי, ולהרחבה משמעותית של ההיצע הקיים בחנות."

"נחזק גם את מותג 'ארץ כנרת' שהחנות היא חלק ממנו. אין ספק שהיה לנו קושי רגשי לקבל את ההחלטה לסגור את המפעל הוותיק, שהווה נקודת ציון היסטורית וסמל ליצירה וחדשנות בכל הקשור להתפתחות הטיפול בתמרים, אריזתם ופיתוח מוצרי תמר שעדיין לא היו מוכרים בארץ כמו הסילאן וממרחי התמרים.  

מפעל התמרים קיבוץ כנרת | תמונה:באדיבות קיבוץ כנרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
סיפורה המרתק של טלי חזן, מושבניקית ברמות נפתלי, שהחלה את הקריירה כפקידה והיום היא בעלת חברה בינלאומית לייעוץ בפיתוח ציוד רפואי וקבלת תקנים למסחורו * במקביל לקריירה המרתקת שבנתה משמשת טלי גם כרכזת צוות
5 דק' קריאה
ביקור במושבות דרום הכרמל שהברון רוטשילד הטביע בהן את חותמו * אירוח שהוא חוויה אומנותית במלון ומרכז המוסיקה והאמנות אלמא * טיול של אמנות, יין והיסטוריה * טיול בין יקירי האמנות הישראלית לילי אלשטיין,
5 דק' קריאה
שירי קניגסברג לוי מורה לחינוך מיוחד, ממושב גיאה יזמה לפני כשנתיים את "ים של חברים", המונה כיום למעלה מ-32,000 חברים ב-42 קבוצות בכל רחבי הארץ * המורה שהתפרסמה כיוצרת סרטונים מצחיקים נרתמה לחשיפת תופעה
11 דק' קריאה
מגריפת חרא של סוסים לסינגל ראשון בגלגל"צ. נועם כשרי מכפר גלעדי היה הראשון שנתן במה לשי קולבר מגונן ולהקת "שאזאמט" בפסטיבל "גלילאו" שנערך מידי שנה בצפון גלילאו הוא פסטיבל מוזיקה שנערך מזה עשר שנים
5 דק' קריאה
עמותת "בשביל המחר" מוציאה לוחמים ולוחמות משוחררים למסעות בטבע כדי להתמודד עם החוויות הקשות שהותירה בהם הלחימה ומארגנת קבוצות תמיכה להורים של נפגעי פוסט טראומה  עמותת "בשביל המחר" מסייעת ללוחמים ולוחמות שהשתחררו מצה"ל, המתמודדים
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן