יבול שיא
הרפת והחלב
בית הספר הדמוקרטי קהילה

מחירו של שימוש אסור או חורג במקרקעין בקיבוצים

2 דק' קריאה

שיתוף:

השימוש המותר בנכס מקרקעין נקבע לפי תכנית המתאר או היתר הבנייה שניתן לגביו. 

חוק התכנון והבנייה קובע כי "שימוש במקרקעין הטעון היתר,  שנעשה בלא היתר, או בניגוד לתנאי היתר או שימוש במקרקעין בניגוד לתכנית" – הוא שימוש אסור ומהווה עבירה פלילית.

כך הוא המצב כאשר על קרקע שיעודה התכנוני הוא לחקלאות הוקם מבנה לשימוש מסחרי. לא רק שהשימוש בו טעון היתר, אלא גם שהשימוש בקרקע אינו תואם לייעוד התכנוני שלה.

 ידיה של השופטת אדנקו סבחת-חיימוביץ, מבית משפט השלום ברחובות, היו עמוסות לאחרונה בענייני קיבוצים.

 תחילה האשימה "הוועדה המקומית לתכנון שורקות"  את קבוצת יבנה (הנאשמת) בעבירה של "שימוש אסור במקרקעין", בכך שהשתמשה במבנה מתקנים סולאריים להפקת אנרגיה, בשטח מקרקעין של בנייני ציבור בהיקף של כ- 2,500 מ"ר. הנאשמת, באמצעות עו"ד איילת רייך, הודתה והורשעה לפי הסדר טיעון בעובדות כתב האישום. 

מקרקעין בקיבוצים

השופטת  אדנקו סבחת-חיימוביץ גזרה על הנאשמת קנס בסך 40,000 שקלים וכן נתנה "צו הריסה ו/או צו התאמה להיתר וכן צו הפסקת שימוש למבנה".

הצו ייכנס לתוקפו, פסקה השופטת רק בתחילת השנה הבאה, אלא אם יהיה בידי הנאשמת היתר כדין. עוד חייבה השופטת את הנאשמת לחתום על התחייבות בסך 40,000 שקלים להימנע במשך 3 שנים מעבירה דומה. 

בהמשך האשימה אותה ועדה מקומית את קבוצת שילר (הנאשמת) בשתי עבירות של "שימוש במקרקעין ללא היתר, בגין שימוש חורג בכ-20 מכולות על קרקע חקלאית לשימוש אחסון פינוי פסולת ושימוש חורג בקרקע חקלאית בשטח של 4.5 דונם לשימוש כתחנת מעבר לפסולת". השימוש החל סמוך לשנת 2017, נרשם בכתב האישום. 

באמצעות עו"ד מירב מרים לוי, ובהתאם להסדר טיעון בכתב, הודתה הנאשמת והורשעה בעובדות כתב האישום. 

השופטת אדנקו סבחת-חיימוביץ  גזרה עליה קנס בסך 5,000 שקלים, חייבה אותה לחתום  על התחייבות בסך 40,000 שקלים, להימנע במשך שנתיים מעבירה מעברה דומה וכן נתנה צו הריסה וצו מיידי להפסקת שימוש למבנים. 

המאשימה, הוועדה המקומית לתכנון שורקות, יוצגה בשני התיקים הללו, בידי  עו"ד שירלי גנזל-קדם.

מקרקעין בקיבוצים | תמונה: אלבום פרטי

העסקת עובדים זרים בקיבוץ – אחריות נושא משרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול משק החשמל בקיבוצים הפך למורכב במיוחד והוא כולל אחריות על רכישת חשמל ומכירתו, גביית תשלומים, תחזוקת תשתיות והיכרות עם הרגולציה המשתנה  * חברת משקי רם, שפועלת בכ-40 קיבוצים, מתמחה בכך ותוכל ולחסוך לכם
3 דק' קריאה
הצלם הבינלאומי נפתלי הילגר מגן-נר שבגלבוע נוסע ברחבי העולם, מגלה תרבויות לא ידועות ומצלם נופים ואנשים * בתמונותיו ניכרים סקרנות, רגישות והקשר האנושי שהוא ניחן בהם * מאז ה-7 באוקטובר הוא מקדיש חלק מזמנו
9 דק' קריאה
על הגדות פסח בהתיישבות העובדת  סדר הפסח הוא הטקס הביתי-משפחתי החשוב ביותר בשנה. לאורך ההיסטוריה קיימו אותו בארץ ובגולה, גם בתנאים קשים ובלתי אפשריים כמעט. העיסוק המרכזי הוא קריאה בהגדה של פסח. במאות השלוש-עשרה
3 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן