יבול שיא
הרפת והחלב
חללי קיובצים 1

"משדות הקיבוץ הלכנו אל שדות האימונים ואל שדות הקרב" 

3 דק' קריאה

שיתוף:

טקס הזיכרון השנתי לזכרם של 3,100 חברי וחברות, בני ובנות התנועות הקיבוציות שנפלו בעת שירותם הצבאי ובפעולות האיבה, נערך ביום שלישי שעבר ועמד בסימן 20 שנה לאינתיפאדה השנייה ומבצע "חומת מגן" 

טקס הזיכרון, במעמד השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, סגן שר הביטחון, ח"כ אלון שוסטר, סגן שרת הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלוף (במיל') יאיר גולן ואלוף איתי וירוב, התקיים כמדי שנה לרגלי האנדרטה לזכר נופלי הקיבוצים שבמועצה האזורית מגידו. ראש הממשלה נפתלי בנט שלח נאום מצולם. בטקס השתתפו משפחות שכולות, מזכ"לית הקיבוץ הדתי, שרה עברון, ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית זבולון, עמוס נצר, נציגי יד לבנים וארגון אלמנות ויתומי צה"ל, מספר קומונות של מתנדבי שנת השירות בתנועה הקיבוצית, חברי תנועות נוער ופעילי התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי. 

את אבוקת הזיכרון הדליקה לאה בר, אמו של סרן דרור בר ז"ל מעינת, אשר נפל בקרב במחנה הפליטים ג'נין במהלך מבצע חומת מגן. לאחר מכן קראה "יזכור" נורית מורן שריג, אלמנתו של רס"ן יוסף שריג ז"ל מבית השיטה שנפל בקרב באזור חושניה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. שלמה ליבוביץ, אביה של נעם ליבוביץ ז"ל שנרצחה בפיגוע ירי בכביש 6 סמוך לקיבוץ אייל ביוני 2003, אמר תפילת קדיש. 

ראש הממשלה, נפתלי בנט שלח לטקס את דבריו המצולמים למשפחות השכולות. בדבריו אמר ראש הממשלה: "ממלחמת העצמאות ועד למבצע צוק איתן, במערכות הגדולות ובפעולות הקטנות יותר, בניה של התנועה הקיבוצית מילאו ועדיין ממלאים תפקיד מרכזי בהגנה על המדינה. השמות הרבים שחקוקים באנדרטה לזכר חללי הקיבוצים מהווים עדות מוחשית מאוד למחיר הכבד שגבו המסירות וההקרבה הללו ולחלל הגדול שהותירו בקרב בני המשפחות". 

בסיום דבריו התייחס בנט לנושא הטקס השנה: "בחרתם לקיים השנה את העצרת בסימן 20 שנה למבצע חומת מגן, אליו יצאה מדינת ישראל בעקבות גל טרור רצחני ששטף את המדינה. המאבק מול הטרור הנפשע לא פסק – אבל אז ניצחנו וגם הפעם ננצח. אף ארגון טרור לא יזיז אותנו מכאן. פעולות האיבה שלצערנו מלוות את המעשה הציוני עוד מראשית ההתיישבות גבו קורבנות  גם בקרב בנות ובני התנועה הקיבוצית. אנו נוקיר את גבורתם ואת מסירותם של הנופלים". 

השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, שהיה נציג הממשלה בטקס אמר בין היתר: "אי אפשר כלל לחשוב על ניצחוננו במלחמת העצמאות, על קיומנו כמדינה בעשרים השנים שאחריה עד מלחמת ששת הימים, על מלחמת יום הכיפורים ותוצאותיה – אלמלא היו לנו מאות קיבוצים, פזורים ברחבי ארץ ישראל, ואלפי לוחמים, חברי קיבוצים, ובניהם, ונכדיהם, נחושים, חדורי תחושת שליחות ופועלים מכוחה של אחריות". 

חללי קיובצים 2
אלוף איתי וירוב, מפקד מפקדת העומק והמכללות הצבאיות, בן רמת הכובש וחבר מעלה גלבוע: "חלק מהווייתנו" 
צילום: שיר טורם 

שם נבנתה רוחנו 

אלוף איתי וירוב, מפקד מפקדת העומק והמכללות הצבאיות, בן קיבוץ רמת הכובש וחבר מעלה גלבוע, היה נציג צה"ל בטקס: "בשקט, בקדושה כמעט, היינו באים אל חדר הזיכרון ב'יד למגנים', יחפים, פוסעים על רצפתו של החדר היחידי בקיבוץ שהיה מכוסה שטיח, מסתכלים בעיניהם שבתמונה וסופגים אותם אל דמנו  – הם הפכו חלק מהווייתנו. 

שם התעצבנו, שם נבנתה רוחנו. משם יצאנו, מן המשק – עם צ'ימידן… התייצבנו אל השורות טעונים בכל שניתן היה, כדי לומר הננו! אנחנו כאן! נכונים לפקודה! נכונים לפקד! 

וכך את בגדי השלחין הכחולים החליפו מדי הזית, והנעליים שנתפרו בסנדלריה – הוחלפו בנעלי הלוחמים, והיד שאחזה מעדר או צינור השקיה לפתה את ידית האחיזה. משדות הקיבוץ הלכנו אל שדות האימונים ואל שדות הקרב, ומבתי הילדים אל שדרת האוהלים והקסדה והאפוד". 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "גל הטרור האכזרי שפוקד אותנו כעת, מזכיר לרבים מאתנו מראות, קולות ותחושות מן העבר. בעמדנו כאן היום, אנו מציינים 20 שנה לאירועי 'גאות ושפל', המוכרים לכולנו כימי האינתיפאדה השנייה שהייתה, ככל הנראה המערכה הקשה ביותר שידענו מאז מלחמת יום הכיפורים, מערכה שהתחוללה בחזית ובעורף משני עברי הקו הירוק. 

נשוב שנה שנה, בכדי לזכור את כולם, להזכיר את סיפור חייהם, לכאוב את אובדנם ואת המחיר הכבד מנשוא, שאנו בתנועה הקיבוצית שילמנו בדמם של מיטב חברינו ובנינו. התנועה הקיבוצית זוכרת מוקירה ומרכינה ראש היום לזכר הנופלים ששירת חייהם תמה בטרם עת. יהי זכרם ברוך ונצור בליבנו לעד".  

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו: "אני גאה כראש המועצה האזורית מגידו לארח כאן בגבעות מעל קיבוץ משמר העמק שחגג השנה 100 שנים את הטקס המיוחד, המכובד והמרשים הזה. כולנו שותפים לזיכרון ולכאב. אנחנו מביטים וזוכרים דרך עיניכן – משפחות יקרות ואהובות, אתן שנושאות את משא הכאב יום יום ולילה לילה". 

נציגת המשפחות השכולות של חללי פעולות האיבה בטקס הייתה עיריה מרדכי, אלמנתו של יאיר מרדכי ז"ל מקיבוץ שלוחות שנרצח באוקטובר 2001 כאשר מחבל מתאבד התפוצץ ליד מכוניתו בשעה שעצר לידו כ-300 מטרים לפני שער הקיבוץ. נציגת המשפחות השכולות מקרב חללי מערכות ישראל בטקס הייתה בתיה אשכנזי לוי, אמו של סמ"ר ארז אשכנזי מרשפים, לוחם בשייטת 13 שנפל בקרב בשכונת בקשי שברצועת עזה בפעולה ללכידת מבוקשים ופעילי טרור. 

לאחרונה נוסף לשמות 3,099 החללים המונצחים באנדרטה גם שמו של ברק לופן ז"ל, בן קיבוץ גינוסר, שנרצח בפיגוע הנפשע ברחוב דיזינגוף בתחילת החודש שעבר. לופן ז"ל הוא ההרוג הקיבוצניק האחרון שנוסף על קיר האנדרטה מאז יום הזיכרון תשפ"א.  

בסוף הטקס הונחו על האנדרטה 9 זרים: זר מדינת ישראל, זר צבא ההגנה לישראל, זר משרד הביטחון, זר ארגון יד לבנים והמשפחות השכולות, זר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, זר המועצה האזורית מגידו, זר תנועת הקיבוץ הדתי, זר התנועה הקיבוצית וזר תנועות הנוער ומתנדבי שנת השירות. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אני אוהבת לרוץ בין החממות של המושב. השעון המעורר מזמזם בשקט כדי לא להעיר הכלבים והחתולים שרובצים סביב מיטתי כמו חומה בצורה. הכל עוד חשוך. אני קמה בשקט, מדלגת מעל הגופים הישנים, לוקחת מפתח
3 דק' קריאה
הבטתי על ההתרחשות שבמסך מולי, ורק רציתי לחבק את ההמונים ואת חוכמתם * מ"האח הגדול" ועד ל"יורשים" יש לנו הכול! זו אמירה שבעיניי משקפת את ישראל ובין היתר מתייחסת לאוצרות הטלוויזיוניים שמשודרים אצלנו בפריים־טיים,
4 דק' קריאה
נעמי כהן, חברת מושב כוכב מיכאל, זכתה בתואר "המורה של המדינה" מבין אלפי מועמדים * כהן מלמדת באותו בי"ס יסודי בו היא עצמה למדה: בית ספר "ניצן" בקיבוץ ניצנים * בריאיון לעדינה בר-אל היא
9 דק' קריאה
לילות אהבה בכנרת. צמח. טו באב. חג האהבה. קונצרטים של מוסיקת רוק. צעירים וצעירות, הופעות חיות, בירות, אלכוהול נשפך כמים, ג'וינטים, החום של הכנרת, זיעה והורמונים. פעם הייתה פה רכבת. פעם הייתה פה עיירה
ההיגיון הצבאי של הסמ"פ והשמאלנות המתפרצת של הדי בן עמר בהתנגשות בלתי נמנעת. השאלה היא רק אם זה יגמר בבכי או בצחוק  בעת שאני כותב את הדברים שכאן מתחולל ברצועת עזה מה שנקרא אצלנו
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן