יבול שיא
הרפת והחלב
דודו קוכמן

משחיקה לצמיחה – עכשיו גם בקיבוצים ובמרחב הכפרי כולו

3 דק' קריאה

שיתוף:

נשים וגברים מקיבוצים ומושבים ברחבי, השתתפו בכנס שהתקיים ב-15.9, בבית התנועה הקיבוצית ועסק באתגרי התעסוקה במרחב הקיבוצי והכפרי. הגורם המרכזי לקיומו של הכנס היה ההחלטה של קרן "מעגלים" להיכנס לקיבוצים ולמרחב הכפרי

משחיקה לצמיחה – עכשיו בקיבוצים ובמרחב הכפרי: יום העיון התקיים בשיתוף פעולה של התנועה הקיבוצית ביחד עם תנועת המושבים והאיחוד החקלאי, מרכז המועצות האזוריות, התאחדות חקלאי ישראל ו"קרן מעגלים".

קרן מעגלים, מייסודם של לשכת התיאום של הארגוניים הכלכליים והסתדרות העובדים הכללית החדשה, ומטרתה להוציא לפועל תכניות שונות המיועדות לסייע בפתרון קשיים אשר נוצרו לבעלי מקצועות שוחקים כתוצאה מהעלאת גיל הפרישה בהתאם לחוק גיל פרישה התשס"ד 2004.

עו"ד דודו קוכמן, מזכ"ל האיחוד החקלאי, שיזם והנחה את המפגש, פתח ואמר: "הטריגר לקיום הכנס היה ההחלטה של קרן מעגלים להיכנס למרחב הכפרי. בעקבות ההחלטה להאריך את מועד היציאה לגמלאות, הוחלט להקים את הקרן כדי לייצר תנאים לאנשים שעובדים במקצועות 'שוחקים'  ולתת להם אופציה להסבה. פעלתי באופן אישי במשך כשנה במטרה לשכנע את הקרן להיכנס למרחב הכפרי ולהכיר בכך שקיבוצניקים ומושבניקים עוסקים במקצועות שוחקים. היום זהו כנס השקה לכך. המדינה צריכה להיערך לכך שהאזרחים מאריכים חיים ולדאוג לפתרונות במגוון נושאים."

אחריו דיבר מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "בשנת 1985, עם קבלת התכנית הממשלתית לייצוב המשק, הוחלט על שינוי ששמט את הקרקע מתחת לרגלי ההתיישבות העובדת ויצר סחרור כלכלי רציני והשקעות שירדו לטמיון. המשבר הכלכלי מצא את פתרונו בחוק גל למושבים ובהסדר הקיבוצים, אלא שנוצר גם משבר תעסוקה חריף. חקלאים רבים נדחקו החוצה בעקבות השינוי מתוך אילוץ. גם מי ששרד בענף ועושה בו חיל, יגיע כנראה לחוסר מסוגלות פיזית באיזשהו שלב. צריך להכניס את רגע הפרישה לתוך המעגל הזה ולהבין שיש למצוא אפשרויות תעסוקה חדשות. מבחינה זו, החיבור של היוזמה הזו לצורך הוא מתבקש ומבורך ואני מאחל בהצלחה לכולם."

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור: "אנחנו מדברים במושבים על המון בעיות שיש, אך הקשה מכולן היא בעיית התעסוקה. מעט מאוד אנשים עוסקים בחקלאות. מרבית האנשים במושבים עובדים מחוץ להם ויש פקקים ביציאה מהמושב ובחזרה. אם יאפשרו לנו ליצור דברים שיתנו מענה לתעסוקה בתוך המושב שהיא אינה חקלאית, אז נוכל להצליח."

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן:  "מספר החקלאים הפעילים היום בישראל, בעלי משקים, הוא כ-12 אלף, לפני חמש שנים זה היה 17 אלף. שני שליש מהם בגיל 65 ומעלה. נושא התעסוקה הוא משמעותי מאוד עבור התושבים במרחב החקלאי והכפרי. הנושא של החלפת מקצוע הופך להיות קריטי במערב, וכמובן שגם אצלנו במרחב. התחלנו לבדוק את הנושא ואמרנו לאנשים ב'מעגלים'  שהבעיה קיימת גם אצלנו. אני מקווה שבהזדמנות זו, שנפתחת כעת, שהקרן מוכנה לפתוח את הידע המקצועי שלה גם לקיבוצים ומושבים, נוכל לפתוח אפשרויות תעסוקה חדשות בפריפריה, ובכך לעזור לא רק לאנשים עצמם במושבים ובקיבוצים אלא גם לכלכלת המדינה שתרוויח מכך שיותר ותיקים יזכו לאפשרויות תעסוקה."

לאחר נאומי הפתיחה דיברה יפה ויגודסקי, יו"ר "קרן מעגלים"  "קרן מעגלים, למרות שהחלה את פעילותה בסוף 2012, לא טיפלה באופן רחב במגזר שאתם מייצגים ואני שמחה על שיתוף הפעולה הזה ומקווה שיצליח" אמרה ויגודסקי. "קרן מעגלים הוקמה כאשר בנימין נתניהו היה שר האוצר והחליט לעלות בשנתיים את גיל הפרישה לגברים ונשים. הוא היה צריך לקבל הסכמה מהמעסיקים וההסתדרות, והם אישרו זאת בכפוף לכך שתוקם קרן שתכשיר אנשים שמקצועם מוגדר כמקצוע שוחק. בסוף 2011 נחתם ההסכם, לאחר 7 שנים. הנושא שנקרא מקצועות שוחקים הוא רחב מאוד. לעניות דעתי, אין מקצוע שהוא לא שוחק, ולכן המדינה הגדירה מקצועות שוחקים לפי קריטריונים פיזיים. בדקה ה-90 הצלחתי להכניס קריטריונים של ריחות קשים ושל 20 שנות ותק.
"הפעילות החשובה ביותר של מעגלים, בעיני, היא ההכשרות. אחד הדברים הראשונים שעשינו הם מחקרים בינלאומיים לגבי נושא השחיקה בתעסוקה. כל המחקרים הראו שאם אתה עושה הסבה וסדנאות של מהי שחיקה וכיצד ניתן להתמודד איתה, אתה מוציא את האדם ממעגל השחיקה. ההכשרות אינן פשוטות וקלות, אבל בסופו של דבר מי שעובר אותן מצליח להשתלב מחדש במעגל התעסוקה. הסקרים מוכיחים שרבע מאלה שעוברים את ההכשרה משתדרגים באופן מיידי, בין אם בתוך מקום העבודה או מחוצה לו.  רבים מהאנשים שמגיעים לגיל הפרישה לא מחזיקים בפנסיה שמאפשרת להם לפרוש, ומנגד רוצים להמשיך לתרום במקום עבודתם ולחברה כולה, אך לפי החוק המעסיק לא מחויב להמשיך ולהעסיק אותם. ההסבה מאפשרת להם זאת. אנחנו עובדים היום מול כ-100 מכללות הפרושות בכל רחבי הארץ. הטיפול בחקלאים לא היה במיינסטרים עד שפניתם אלינו. יש מכשול אחד והוא הרצון של המדינה שלא נגמור את התקציב בקרן."

בהמשך שמעו הנוכחים הרצאה מפיו של מנכ"ל קבוצת "פילת", וחבר קיבוץ שובל, זוהר מימון, על "עולם העבודה של מחר". כמו כן, הוצגו תכנית "מעברים", העוסקת בהשמה במרחב הכפרי, ומיזם "מסלול ירוק" של התנועה הקיבוצית, לסיוע לעסקים קטנים בקיבוצים ובמרחב הכפרי. "מטרת המיזם להפוך את העסקים הקטנים בקיבוצים וביתר המרחב הכפרי, במיוחד בפריפריה בה חסרים מקומות עבודה, לכר פורה להקמה ולהצלחת אלפי עסקים בבעלות חברי ותושבי ההתיישבות הכפרית", אמר חיים חבלין,  האחראי על תחום היזמות בתנועה הקיבוצית.
בימים אלה יונגש השירות, לזכאים לכך, באמצעות התנועות והמועצות האזוריות – משחיקה לצמיחה – עכשיו בקיבוצים ובמרחב הכפרי .

הצטרפות צעירים לקיבוץ המתחדש – חסמים כלכלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

השטחים החקלאיים בעוטף עזה מספקים כ-50% אחוז מסך הדרישה הקלורית השנתית של אוכלוסיית ישראל * קבוצת מחקר מאוניברסיטת בן-גוריון בחנה את השפעת המלחמה על ייצור המזון בעוטף וזיהתה 16 גידולים שגידולם בישראל פגיע במיוחד
3 דק' קריאה
אומר מתן אלדר, חקלאי צעיר ממושב צופר שבערבה התיכונה, שיחד עם רעייתו תם חזר למושב ממרכז הארץ, בנה משק ולאחרונה פתח שוק איכרים מצליח בלב המושב  שלוש בצהריים. השמש במושב צופר, בערבה התיכונה, מתקיפה
4 דק' קריאה
אבי סיילס, מוסיקאי ממושב עזריקם, אימץ חייל בודד ממשפחה חסידית אמריקאית, דובר יידיש, שחזר בשאלה * עתה, כעבור שנה, הצעיר הוא כבר קצין בצה"ל, שולט בשתי שפות שהיו חדשות לו – עברית ואנגלית *
8 דק' קריאה
בית משפט השלום בב"ש קיבל לאחרונה תביעה שהגישה רמ"י נגד זוג ממושב הודיה, על שימושים חורגים שביצעו וחייב אותם לפנות ולסלק את השימוש ולשלם דמי שימוש בסך של כ-320,000 ש"ח  העובדות   הנתבעים הינם בני
3 דק' קריאה
אורי אדלר, יזהר טוגנדהפט – הארגון לחקלאות אורגנית דוד סילברמן, אריה יצחק, מולי זקס, מאיה שניט-אורלנד – שירות ההדרכה והמקצוע אשר איזנקוט  ז"ל– מדריך שירות שדה בגימלאותאפרים ציפלביץ, שירות שדה, מו"פ בקעת הירדן הקומפוסט
8 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן